Погане самопочуття після вакцини проти COVID-19 може вказувати на її ефективність – NYT

Джерело: The New York Times

Згідно з результатами дослідження, лихоманка, озноб, втома і головний біль після вакцини проти COVID-19 можуть бути ознаками активного вироблення антитіл.

Отримані під час дослідження дані засвідчили, що люди, у яких вищезазначені побічні ефекти виявилися після введення другої дози вакцини, мали більше антитіл проти COVID-19 через місяць і шість місяців після щеплення порівняно з тими, хто не мав симптомів.

При цьому підвищення температури тіла та частоти серцевих скорочень також вказувало на вищий рівень антитіл.

“Засвоєння вакцин може бути складним, і в деяких випадках це може бути пов’язане з тим, що в певних людей спостерігаються сильні реакції на вакцину. Сподіваюся, що це допоможе розвіяти деякі побоювання”, – прокоментував Арік Пратер, клінічний психолог з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско, який очолював дослідження.

Як розповіли у виданні, група дослідників відстежувала симптоми у 363 учасників, які отримали вакцини Pfizer-BioNTech або Moderna, впродовж шести днів після введення кожної дози, а також дала деяким учасникам біометричні пристрої для реєстрації температури, дихання та частоти серцевих скорочень.

Так, дослідникам вдалося встановити, що у тих, хто відчував сім виражених побічних ефектів, включно з ознобом, втомою, поганим самопочуттям та головним болем, рівень антитіл був майже вдвічі вищим, ніж у тих, хто не відзначав жодних симптомів. А зміна температури шкіри всього на один градус Цельсія передбачала підвищення рівня антитіл утричі через шість місяців після введення другої дози препарату.

Зазначено, що в дослідженні оцінювався захист від уханьського варіанта та оригінальної версії COVID-19. За словами Пратера, нині таке дослідження провести важко, оскільки люди вже перенесли кілька інфекцій та порцій вакцин, які могли б вплинути на їхню імунну реакцію.

Утім, як зауважив Алессандро Сетте, співдиректор Центру інноваційних вакцин Інституту імунології Ла Джолла, який не брав участі у дослідженні, відсутність побічних ефектів не потрібно сприймати за ознаку того, що вакцина не працює.

За його словами, раніше дослідження засвідчило, що 98% осіб, які не відчували жодних симптомів після вакцинації, все ж виробляли велику кількість антитіл, у той час як серед тих, у кого симптоми були локальними або більш серйозними, таких було 99%.

В зоопарку у Балтіморі (штат Меріленд, США) помер африканський пінгвін, який допоміг врятувати свій вид від вимирання, залишивши після себе понад 200 нащадків, та проживши набагато довше, ніж очікувалося.

Протягом дня, 7 вересня, армія РФ здійснила 76 обстрілів прикордонних територій і населених пунктів Сумської області. Зафіксовано 140 вибухів. 

Міністерство юстиції США повідомила, що в Канаді пакистанцю висунуто кримінальне звинувачення за нібито планування масового розстрілу євреїв у Нью-Йорку в річницю нападу ХАМАС в Ізраїлі 7 жовтня 2023 року.

Станом на 22:00 в суботу, 7 вересня, за поточну добу по всій лінії фронту відбулося 168 бойових зіткнень. 

В новому iPhone 16 від Apple використовуватимуть технологію нового покоління чіпів Arm, що стане останнім кроком у прагненні технологічного гіганта запровадити функції генеративного штучного інтелекту у своїх смартфонах.