Польща надала майже €5 млрд допомоги Україні
Джерело: Даріуш Луковський в інтерв’ю Rzeczpospolita
Глава Бюро національної безпеки Польщі Даріуш Луковський зауважив, що сума підтримки, котру Варшава надала Україні з початку повномасштабного вторгнення РФ, становить майже 5 мільярдів євро. Вирішальну частину підтримки надали у найкритичніший момент війни.
За нашими оцінками, ми надали Україні підтримку, зокрема військову, на суму майже 5 млрд євро, – сказав глава BBN.
За словами Луковського, Польща не є серед лідерів за обсягом допомоги, однак зробила критично важливий внесок на початку війни. Він пояснив, що поки у багатьох країнах точилися обговорення про її надання, Варшава спорядила сотні танків і транспортерів, що дало змогу оснастити війська в масштабі понад дивізію.
Разом з тим, він визнав, що нині можливості Польщі стосовно подальшої підтримки обмежені через необхідність заповнення власних арсеналів і посилення обороноздатності країни.
Одначе, Луковський запевнив, що Варшава продовжить надавати підтримку Україні. Зокрема він нагадав, що наразі Польща забезпечує зв’язком українські війська з використанням Starlink, та надає запасні частини до наданої техніки, а також цілий спектр бойових засобів.
Ще у серпні президент Польщі Анджей Дуда нагадував, що “на початку війни, коли справді складно було отримати допомогу для України, коли всі боялися й не хотіли, німці давали каски, а ми давали танки”.
Польща стала ініціатором “танкової коаліції”, першою надала Україні бойову авіацію та оголосила про участь у навчальній місії ЄС. Вона виділила на допомогу Україні еквівалент 4,91% ВВП, з них 0,71% ВВП — це витрати на підтримку України, 4,2% ВВП — це вартість допомоги українським біженцям.
Загалом військову допомогу надано на 3,23 млрд євро (понад 14 млрд злотих).
Так, з майже 800 танків, котрі отримала Україна, понад 350 передала Польща. Зауважується, що це більше, ніж загалом пожертвували США, Велика Британія, Німеччина, Швеція, Норвегія та Іспанія.
Окрім того, із засобів польської армії в Україну відправлено 14 сучасних танків Leopard 2A4 і машини старішої конструкції: 60 танків PT-91, а також 280 T72M, T72M1, T72M1R. Польща передала Україні першу партію танків Т-72 у першій половині 2022 року. І це були машини, відомі ЗСУ, тож їх одразу можна було використовувати.
Українські Повітряні сили Польща підтримала загалом 14 літаками МіГ-29 (найбільше з усіх країн) і 12 вертольотами Мі-24 (більше, ніж Польща, надали тільки США).
Також Польща приєдналася до чеської “боєприпасної ініціативи” на 100 млн євро.
Варшава організувала або спільно організувала понад п’ять тисяч навчальних курсів для українських Збройних сил. Нині країна підготувала близько 25 тисяч українських військових, зокрема 14,5 тисяч у складі місії ЄС EUMAM. Мова про цілі підрозділи льотчиків, танкістів, артилеристів, логістів й техніків.
Щобільше, Польща є також серед держав, котрі прийняли найбільше українських біженців, а ще реалізувала численні ініціативи з допомоги хворим українським дітям, які потребували термінової медичної допомоги та пораненим українським солдатам.
Окремо країна підтримує медичний, енергетичний і логістичний хаби, які працюють для України.
Резюмуючи, у польського президента нагадали про політичну підтримку Польщею України та про найбільш адекватну політичну відповідь імперським амбіціям РФ.
- Варшава пропонує організувати військове навчання українців, котрі перебувають поза межами України, зокрема біженців, щоб вони могли посилити українське військо. Тоді як Прага нині ще оцінює цю ідею для Чехії, повідомила міністерка оборони Яна Чернохова.
- Анджей Дуда наголосив, що не хоче створювати точки напруги між Варшавою та Києвом. Він розкритикував позицію міністра оборони Владислава Косіняка-Камиша стосовно того, що Україні не варто очікувати вступу до ЄС без вирішення “Волинського питання”.
- Польща передала Україні два гелікоптери Мі-8 та один Bell 412-HP для навчання пілотів.
Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.
10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією.
Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення.
Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.