Помер перший прем’єр-міністр України Вітольд Фокін

Джерело: Марія Фокіна

У четвер, 20 березня, помер перший прем’єр-міністр незалежної України Вітольд Фокін, повідомила його онука Марія. Політику було 92 роки.

Вітольд Фокін народився в 1932 році в Дніпропетровській області. Був членом комісії Комуністичної партії (КПУ) в 1976-1981 роках, членом ЦК КПУ в 1981-1991 роках, депутатом Верховної Ради СРСР 11-го скликання в 1988-1989 роках.

8 грудня 1991 року разом із президентом України Леонідом Кравчуком від імені України підписав Біловезькі угоди про ліквідацію СРСР.

Фокін обіймав посаду прем’єр-міністра України з 24 серпня 1991 року по 1 жовтня 1992 року.

У серпні 2020 року Вітольд Фокін став першим заступником глави української делегації в Тристоронній контактній групі (ТКГ), що працювала над мирним врегулюванням ситуації на Донбасі.

Його онучка Марія розповідала, що вона особисто познайомила його з головою Офісу президента Андрієм Єрмаком, який включив експрем’єра до складу ТКГ.

“У дідуся завжди були амбіції. Він — сірий кардинал. Він завжди за камерою, він не любить інтерв’ю, не любить пресу. Але вони знайшли спільну мову з Андрієм — як вони можуть закінчити цю війну”, – сказала тоді Марія Фокіна.

Перебуваючи на посаді в ТКГ політик заявляв, що підтримує ідею надання особливого статусу всій території Донецької та Луганської областей, а не тільки їхній окупованій частині,

“Сьогодні, щоб припинити війну і вберегти життя бійців та командирів, моя позиція — потрібно оголосити загальну амністію, провести вибори, розв’язати питання особливого статусу окремих районів, а краще — всього Донбасу”, — казав Фокін.

Він також стверджував, що “поки не бачить” доказів того, що відбувається війна між Україною та Росією.

“Я не політик. Зробити якесь визначення цього я не можу. Бо жодного підтвердження того, що там війна між Україною та Росією, поки що не бачив”, — сказав Фокін.

Після цих заяв у вересні того ж року президент України Володимир Зеленський звільнив Фокіна з посади першого заступника голови української делегації у ТКГ.

  • Український художник-графік, майстер каліграфії, автор абеткової графіки “Рутенія” та лауреат Шевченківської премії, Василь Чебаник, пішов з життя у віці 91 року.
  • 9 березня у тимчасово окупованому Криму на 78-му році життя померла Гулізар Абдулаєва – активістка кримськотатарського національного руху, педагог, вчителька та сестра лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва.
  • 18 лютого на 96-му році життя помер Микола Негрич, зв’язковий Української повстанської армії та останній учасник національно-визвольної боротьби в Делятині.

Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.

26-річна туристка з Німеччини Кароліна Вілґа провела майже два тижні в самотньому виживанні в західноавстралійському плоскогір’ї. Її знайшли випадково – на узбіччі ґрунтової дороги, за 24 кілометри від покинутого авто, без взуття, знесилену, зневоднену й обліплену слідами від укусів комах. Поліція каже – це щастя, що вона взагалі вижила.

Громадська організація “Справа Громад” оголосила про розіграш оригіналу малюнка “Ми і є фортифікації”, створеного художником-аніматором Fill Feaouill. Кошти, зібрані під час благодійної лотереї, підуть на закупівлю нових екскаваторів для потреб оборони. Ініціативу підтримав п’ятий президент України, лідер партії “Європейська Солідарність” Петро Порошенко, який особисто фінансує постачання техніки для будівництва фортифікаційних споруд.

Біотехнологічна компанія Colossal Biosciences зі США оголосила про намір повернути до життя гігантського моа – безкрилого птаха з Нової Зеландії, який зник через кілька століть після прибуття перших людей на острови. Висота цього птаха сягала трьох метрів, а задніми лапами він міг завдати серйозного удару.

У селі Першотравневе Зміївської громади дерево впало на 56-річну жінку – від отриманих травм вона загинула на місці. У самому Харкові троє осіб постраждали внаслідок обвалення даху приватного будинку в Салтівському районі. Їм надають медичну допомогу.