Понад 70% респондентів негативно поставилися б до відставки генерала Залужного – КМІС
Джерело: результати опитування КМІС
Переважна більшість українців не підтримали б звільнення Головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, свідчить опитування, проведене Київським міжнародним інститутом соціології. Рішуче проти виступило б 72% респондентів.
Попри спроби продемонструвати єдність під час повномасштабної, ознаки тертя між Залужним і президентом Володимиром Зеленським були очевидними протягом кількох тижнів, що викликало припущення про те, що Головнокомандувач армії може бути звільнений.
КМІС виявив, що лише 2% українців підтримали б Зеленського у рішенні усунути Залужного з посади, тоді як 72% сприйняли б такий крок негативно. Ще 21% мають нейтральне сприйняття цього, а 5% не змогли сформулювати свою думку.
Серед респондентів, які довіряють В. Зеленському, 71% поставилися б негативно до рішення звільнити Залужного (і лише 3% поставилися б до цього позитивно).
Водночас у всіх регіонах більшість населення критично ставиться до відставки Залужного.
Зауважимо, Залужному довіряють 92%, а Зеленському – 77%. Обидва ці рівні дуже високі.
Головнокомандувач ЗСУ керував великим контрнаступом у 2023 році, під час якого не вдалося повернути усі окуповані Росією території, однак, генерал дуже популярний серед багатьох українців після того, як минулого року відбив російські війська під час повномасштабного вторгнення.
Тож згідно з результатами опитування, в українців відверто негативне ставлення до можливої відставки Валерія Залужного, зокрема, і серед тих, хто довіряє президенту.
Як зауважив виконавчий директор КМІС Антон Грушецький, опитування проводилося ще до заяв міністра оборони Рустема Умєрова щодо відсутності планів зміни командування. Проте деякі представники влади продовжують активну медійну кампанію проти Головнокомандувача.
Можемо бачити, що Залужний зберігає високу суспільну довіру і загалом українці несприйнятливі до критики, яка може лунати. І враховуючи ситуацію з суспільною підтримкою різних інституцій, така критика проти Залужного, скоріше негативно позначиться не на ньому, а на загалом політичній владі України, — наголосив він.
Довідка. Упродовж 4-10 грудня 2023 року Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) провів всеукраїнське опитування громадської думки “Омнібус”, до якого були додані запитання щодо довіри військовим командувачам та щодо можливої відставки В. Залужного. Методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (computer-assistedtelephoneinterviews, CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів (з випадковою генерацією телефонних номерів та подальшим статистичним зважуванням) опитано 1200 респондентів, що мешкають у всіх регіонах України (крім АР Крим).
Опитування проводилося з дорослими (у віці 18 років і старше) громадянами України, які на момент опитування проживали на території України (у межах, які контролювалися владою України до 24 лютого 2022 року). До вибірки не включалися жителі територій, які тимчасово не контролювалися владою України до 24 лютого 2022 року (АР Крим, м. Севастополь, окремі райони Донецької та Луганської областей), а також опитування не проводилося з громадянами закордоном.
Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,1) не перевищувала 3,2% для показників, близьких до 50%, 2,7% для показників, близьких до 25%, 2,1% – для показників, близьких до 10%, 1,4% – для показників, близьких до 5%. За умов війни крім зазначеної формальної похибки додається певне систематичне відхилення.
- Згідно з результатами опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), Головнокомандувачу ЗСУ Валерію Залужному українці довіряють більше, ніж президенту Володимиру Зеленському, а одночасно їм разом – 59% респондентів. Водночас Збройні сили зберігають найбільшу довіру українців – 96%.
- Згідно з опитуванням, українці найбільше довіряють президенту США Джо Байдену, президенту Польщі Анджею Дуді та президентці Єврокомісії Урсулі фон дер Ляєн.
- Згідно з результатами опитування Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), ексрадник президента Олексій Арестович найбільше втратив довіру українців – нині у нього 11%, порівняно з 62% у 2022 році, а довіра до лідера фракції “Європейська Солідарність” Петра Порошенка навпаки зростає.
У листопаді 2024 року Росія запустила по українських регіонах близько 2,3 тисячі безпілотників односторонньої атаки різних типів.
У ніч на 20 грудня в Якутську сталася пожежа в ізоляторі тимчасового тримання. Внаслідок займання загинули п’ятеро військових, ще семеро постраждалих шпиталізували внаслідок отруєння димом.
У Києві правоохоронці викрили 41-річного автомеханіка та 15-річного підлітка, які за гроші виконували замовлення для російських спецслужб. Палії діяли окремо, отримуючи вказівки через Telegram.
Північна Корея, ймовірно, планує збільшити кількість своїх військових та обсяги техніки у Росії для підтримки її війни проти України. Про це повідомили представники військових Південної Кореї, посилаючись на зібрані розвідувальні дані.
Триває 1034-та доба повномасштабної російсько-української війни. За цей час втрати військ РФ у живій силі (вбиті та поранені) сягли понад 776 тисяч осіб.