Працюють у шахтах, на заводах, водять вантажівки: українки опановують «чоловічі» професії

Джерело: The New York Times

З початку повномасштабного вторгнення багато українських чоловіків взяли до рук зброю. Щоб підтримати економіку тисячі робочих місць зайняли жінки, доки чоловіки воюють. Видання The New York Times розповіло як українки опановують нові, стереотипно чоловічі, професії.

Джерело: The New York Times

Каріна Яцина, 21-річна працівниця шахти на сході України, раніше працювала нянею. Після того як чоловіків призвали в армію, вона приєдналася до групи зі 130 жінок, які тепер виконують підземну роботу в шахті в Павлограді. Вони керують конвеєрами, контролюють безпеку та працюють у різних секціях шахти, адаптуючись до умов, які раніше були для них незвичними.

“Їхня допомога величезна, тому що багато чоловіків пішли воювати і більше не працюють”, – сказав Сергій Фараонов, заступник керівника шахти.

За його словами, близько 1 000 чоловіків-працівників шахти призвали до армії, що становить приблизно п’яту частину від загальної кількості працівників. Щоб заповнити цей дефіцит, шахта прийняла на роботу 330 жінок, з яких 130 працюють під землею.

Джерело: The New York Times

В Україні жінки дедалі частіше опановують професії, де раніше домінували чоловіки. Вони працюють водійками вантажівок, зварювальницями, складськими працівницями, а тисячі добровільно вступили до армії.

Це ламає радянські стереотипи, які довгий час називали жінок “гіршими” і “менш надійними” працівниками. Експерти зазначають, що жінкам довгий час обмежували доступ до деяких професій, навіть якщо вони були здатні їх виконувати. Жінки, наприклад, могли водити тролейбуси, але потяги їм не довіряли.

Нинішній приплив жінок на український ринок праці схожий на те, що відбувалось під час Першої та Другої світових воєн.

Джерело: Вікіпедіа

Попри значний приплив жінок у робочу силу, цього недостатньо для заміни всіх чоловіків на робочих місцях, зазначають економісти. Три чверті українських роботодавців стикаються з дефіцитом кадрів. До війни працювали 47% українських жінок, але з того часу близько 1,5 мільйона з них, або 13% працюючих, покинули країну.

“Частка жінок, які зараз працюють в Україні, вища, ніж до війни. Але занадто багато жінок виїхало з України, щоб країна змогла подолати дефіцит робочої сили”, – сказав Гліб Вишлінський, виконавчий директор київського Центру економічної стратегії..

Вихід жінок на ринок праці особливо відчутний у гірничодобувній галузі. Після вторгнення Росії у 2022 році український уряд скасував заборону на роботу жінок під землею та в небезпечних умовах. Тепер жінки звично працюють у шахтах.

Я був здивований. Незвично бачити жінку з лопатою, яка виконує чоловічу роботу“, — зазначив шахтар Дмитро Тобалов, описуючи, як жінки замінили чоловіків, що пішли до армії. З його бригади 12 чоловіків стали військовими, а на їхні місця прийшли 10 чоловіків і дві жінки.

Джерело: The New York Times

Кілька жінок пішли працювати на шахту в Покровську через стабільну роботу в умовах зруйнованої економіки. Валентина Коротаєва, колишня продавчиня, втратила роботу через ракетний удар і тепер працює кранівницею. Її майбутнє залежить від ситуації на фронті, який наближається до Покровська. Попри обстріли, вона залишається, бо тут є школи та дитячі садки для її дітей.

Деякі жінки, які працюють на шахті, бачать свою роботу як спосіб підтримати економіку під час війни, поки чоловіки воюють. Вугільні шахти стали важливими для східних міст України, надаючи робочі місця і наповнюючи бюджет.

Юлія Коба, колишній психолог, яка тепер працює оператором конвеєра, зазначила, що спочатку чоловіки були скептичними щодо жінок на шахті, але з часом зрозуміли, що вони можуть виконувати цю роботу не гірше за чоловіків.

“Якщо жінки йдуть служити у військо, то чому вони не можуть займати традиційно чоловічі посади на шахті?”, – сказала вона.

Компанії також намагаються залучити більше жінок на ринок праці за допомогою навчальних програм.

Шахта в Покровську розпочала програму на початку цього року, завдяки якій 32 жінки отримали можливість працювати під землею. Шведська некомерційна організація Reskilling Ukraine запропонувала прискорені навчальні курси для жінок, які бажають стати водійками вантажівок. Цього року заявки подали понад 1000 жінок, але організація має кошти на навчання лише 350, повідомила Олександра Панасюк, координаторка програми.

“Багато жінок хотіли бути водійками, але довгий час суспільство не дозволяло їм цього робити. Це змінюється”, — сказала пані Панасюк.

 

Обраний 47-м президентом США Дональд Трамп на кілька місяців відтермінував виконання своєї передвиборчої обіцянки завершити війну РФ проти України за “24 години”. Цю зміну європейські партнери розцінили як сигнал про те, що його адміністрація не планує негайно припиняти підтримку Києва.

У 2025 році Норвегія спрямує найбільшу військову допомогу у своїй історії — понад 2 мільярди євро — саме для України. Ці домовленості, зауважив глава Міноборони України, виведуть співпрацю на новий рівень.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 9 січня. З початку доби відбулося 144 бойових зіткнення.

Атака в Запоріжжі 8 січня призвела до найбільшої кількості цивільних жертв (загиблих та поранених осіб) в одному інциденті за майже два роки, що свідчить про серйозну загрозу для цивільних осіб через використання авіабомб у густонаселених районах, заявила Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні.

Росія вивела кораблі військово-морського флоту з Чорного та Азовського морів, повідомили у ВМС України.