«Правило дерев»: вчені спростували теорію Леонардо да Вінчі

Джерело: PNAS

Результати дослідження засвідчили, що одне з правил, які винахідник, вчений та художник Леонардо да Вінчі придумав для пояснення того, як ростуть дерева, не у всіх випадках відповідає дійсності.

Зображаючи дерева в своїх блокнотах, да Вінчі запевняв, що товщина гілки дерева або його стовбура дорівнює сумі товщини всіх гілок, що відходять від нього.

Утім, згідно з новим дослідженням двох вчених, це співвідношення не витримується на мікроскопічному рівні.

Як розповіли у виданні, да Вінчі дивився на дерева зовні, а не на внутрішню частину дерева, де вода всмоктується у внутрішні канали.

Розмір цих каналів стосовно навколишнього дерева – це те, що найбільше цікавило авторів дослідження. Вони прагнули переконатися, що моделі росту дерев мають правильні пропорції, щоб краще зрозуміти сприйнятливість дерев до посухи та внесок у накопичення вуглецю.

Примітно, що це не перший випадок, коли “правило дерев” да Вінчі піддається сумніву або переглядається на основі сучасних вимірів. Зокрема минулого року дослідники заявили, що ширина та довжина гілок краще відображає структуру розгалуження дерев, як тонких, так і товстих, а не лише товщину.

Пояснюючи внутрішню архітектуру дерев, вчені зазначили, що водні канали дерева не можуть відповідати тому ж співвідношенню, яке встановлено в правилі Леонардо: розмір каналів звужується в міру просування вгору по дереву через механіку рідини.

Водночас вони припускають, що водні канали розширюються, коли гілки тоншають до верхівок дерев, що дозволяє підтримувати достатню силу для втягування води вгору по стовбуру.

За словами науковців, така модель росту економить кількість вуглецю, який використовується для створення енергоефективної системи, що переміщує воду та поживні речовини деревом, від кореня до кінчика листа.

На 71-му році життя помер американський режисер Джеймс Фолі, відомий за роботою над двома частинами кіносерії “П’ятдесят відтінків сірого” та низкою кліпів Мадонни.

З наступного року Міністерство освіти Франції запускає пілотний проєкт з вивчення української мови як другої іноземної в коледжах та ліцеях країни.

Міністерство закордонних справ України висловило демарш державам, чиї лідери взяли участь у параді в Москві 9 травня.

Під час спільної пресконференції для ЗМІ з президентом Франції Еммануелем Макроном у Нансі 9 травня, глава польського уряду Дональд Туск заявив, що присутність лідерів країн на параді в Москві викликає сором.

Керівник Офісу Президента України Андрій Єрмак провів переговори з представниками адміністрації  президента США Дональда Трампа. Головною темою розмови було питання припинення вогню в Україні.