Президент Азербайджану назвав Вірменію «джерелом загрози»
Джерело: Azertag
Президент Азербайджану Ільхам Алієв заявив, що Вірменія залишається джерелом загрози для регіону через свою “фашистську політику”. Він додав, що цю небезпеку мають усунути або влада Вірменії, або Азербайджан.
Озброєння Вірменії призведе лише до нової напруженості. Ми цього не хочемо. Ми хочемо миру, — заявив Алієв.
Зазначивши, що Вірменія фактично є “джерелом загрози” для регіону, глава держави акцентував, що незалежна Вірменська держава фактично “є фашистською”. За його словами, оскільки протягом майже 30 років цією країною керували “носії фашистської ідеології”, вони сформували цю державу за своїм образом і подобою.
Нагадавши, що Азербайджан межує з Вірменією, і “загроза фашизму не зникла”, Алієв додав: “Тому фашизм має бути знищений. Його знищить або керівництво Вірменії, або ми. Іншого виходу у нас немає”.
Конфлікт у Нагірному Карабаху
Конфлікт між Азербайджаном і Вірменією через Нагірний Карабах тривав не одне десятиліття.
25 березня 2022 року МЗС Вірменії заявило, що Азербайджан “продовжує вторгнення” в районах, відповідальність за безпеку яких мав би нести російських миротворчий контингент. У заяві також йдеться, що Вірменія вимагає виводу азербайджанських військ з території Карабаху, яка контролюється “миротворцями” з РФ.
У той же день міністри оборони Азербайджану та РФ провели телефонну розмову. Йшлося про “ситуацію на території Азербайджану, де тимчасово розміщено миротворчий контингент РФ”. В оборонному відомстві Азербайджану поінформували, що 26 березня члени “вірменських незаконних збройних формувань” намагалися провести диверсію проти підрозділів ЗС Азербайджану.
Також в Азербайджані заявили про те, що країна не порушує умов договору від 10 листопада 2020 року, а до його порушень вдається саме вірменська сторона. За повідомленням МО Азербайджану, досі на території Азербайджану перебувають як регулярні війська Вірменії, так і “незаконні збройні формування”, що суперечить 4-му пункту угоди.
Міноборони Азербайджану закликало РФ забезпечити повне виведення всіх збройних формувань Вірменії з територій, які визнані частиною Азербайджану. Також у заяві оборонного відомства зазначили про те, аби РФ не “представляла у спотвореній формі пересування військ Азербайджану суверенною територією”. Раніше в Росії звинуватили Азербайджан у вторгненні на територію регіону, який має контролюватися “миротворцями” РФ.
27 вересня 2020 року стало відомо про обстріли в районі Нагірного Карабаху. Сторони звинувачували одна одну в збройних провокаціях.
Зокрема, міністр оборони Вірменії Давид Тоноян заявив, що Азербайджан почав повітряну і ракетну провокацію в напрямку Нагірного Карабаху.
Своєю чергою, влада Азербайджану повідомляла, що 27 вересня 2020 року близько 06:00 озброєні сили Вірменії обстріляли позиції азербайджанської армії вздовж лінії фронту. Повідомлялося про загибель і поранення цивільного населення і військовослужбовців.
Згодом влада Вірменії ввела воєнний стан і оголосила загальну мобілізацію.
Перед тим воєнний стан ввів Нагірний Карабах. Лідер невизнаної республіки Араїк Арутюнян оголосив загальну мобілізацію осіб, старших за 18 років.
Президент Азербайджану Ільхам Алієв оголосив про часткову мобілізацію в країні 28 вересня 2020 року.
29 вересня у Міністерстві оборони Вірменії заявили про участь турецьких літаків в атаці на вірменські населені пункти. Туреччина заперечує свою участь у конфлікті.
На кінець дня 27 вересня 2020 року в результаті боїв вірменська армія зазнала серйозних втрат – було знищено 22 танки і іншу бронетехніку, 15 зенітно-ракетних комплексів “ОСА”, 18 безпілотних літальних апаратів, 8 артилерійських установок. Втрати вірменської сторони в живій силі склали понад 550 убитих та поранених.
3 жовтня 2020 року армія Азербайджану перейшла в масштабний наступ.
Вже 10 листопада 2020 року Вірменія, Азербайджан та РФ підписали угоду про припинення військових дій у Нагірному Карабасі, яка, зокрема, передбачає введення на територію Нагірного Карабаху російських “миротворців”.
У вересні 2022 року Вірменія офіційно звернулася за допомогою до РФ та країн-членів Організації договору про колективну безпеку (ОДКБ). ОДКБ у відповідь вирішила направити свою місію для “оцінки ситуації, що склалася”. У ніч на 15 вересня сторони досягли домовленості про перемир’я, повідомив секретар Ради безпеки Вірменії Вірмен Григорян.
6 березня в Європейському союзі висловили занепокоєння спалахом насильства в Нагірному Карабаху, що призвів до “загибелі щонайменше п’яти осіб”, закликавши розслідувати обставини.
22 травня прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян заявив, що Єреван може визнати Нагірний Карабах частиною Азербайджану, якщо Баку гарантує права етнічних вірмен на цій території. Також Пашинян заявив про можливий вихід країни з Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ) на чолі з РФ. Додавши, що це питання зараз обговорюється.
19 вересня 2023 року військові Азербайджану розпочали обстріл території Нагірного Карабаху, назвавши це “антитерористичними заходами локального характеру”. Єдиний шлях до миру полягає у повному виведенні вірменських військових з Карабаху, заявило азербайджанське МЗС.
19 вересня 2023 року, виступаючи на Генеральній Асамблеї ООН, президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що рішення Азербайджану розпочати військову операцію в Нагірному Карабаху є виправданим, оскільки ці дії “спрямовані на захист територіальної цілісності”.
Представники “влади” невизнаної республіки НК (“Арцах”) оголосили про припинення свого існування з початку 2024 року.
У червні 2024 року секретар Ради безпеки Вірменії Армен Григорян розповів про наслідки повної залежності країни від Росії. Він заявив, що РФ “захопила” Нагірний Карабах, а потім передала його Азербайджану.
- Майже половина населення Нагірного Карабаху втекла до Вірменії.
- З Нагірного Карабаху до Вірменії поїхали 120 тисяч етнічних вірмен, оскільки вони побоювалися етнічних чисток з боку Азербайджану. Фактично керівництво невизнаної республіки капітулювало за добу після того, як 19 вересня Азербайджан оголосив про початок “антитерористичних заходів локального характеру” для “відновлення конституційного ладу”.
- Уперше за 30 років до Нагірного Карабаху прибула місія ООН. Після військової операції Азербайджану цю місцевість майже повністю залишило вірменське населення.
Американська акторка і співачка Дженніфер Лопес та актор і режисер Бен Аффлек офіційно розлучилися після двох років шлюбу.
8 січня Верховна Рада схвалила у другому читанні проєкт закону № 11024 “Про внесення змін до Закону України “Про природно-заповідний фонд України” щодо забезпечення збереження територій та об’єктів природно-заповідного фонду”.
Фінальний пакет озброєнь для України від адміністрації Байдена, котрий планують оголосити у четвер, буде на суму $500 млн, передає кореспондентка Голосу Америки Карла Бабб з авіабази “Рамштайн”.
Міністр закордонних справ Данії Ларс Локке Расмуссен заявив, що Гренландія може стати незалежною, але навряд стане частиною США.
Кіностудія Disney стала єдиною компанією, яка у 2024-му перетнула поріг у $2 млрд в американському кінопрокаті, випустивши 3 з 5 найуспішніших фільмів року.