Президент Ірану запропонував США діалог «на рівних»
Джерело: пресслужба президента Ірану
Президент Ірану Масуд Пезешкіан розкритикував керівництво США за ультиматум щодо ядерної програми та назвав погрози на адресу ісламської республіки неприпустимими. Він акцентував, що виступає за діалог “на рівних”, заснований на взаємній повазі.
Якщо ви хочете вести переговори, то навіщо вам погрози? США сьогодні принижують не тільки Іран, а й проявляють неповагу до всього світового співтовариства, — зазначив Пезешкіан.
У березні президент США Дональд Трамп дав Тегерану два місяці на підписання угоди щодо ядерної програми, яку він сам розірвав під час свого першого терміну. У разі відмови від угоди політик погрожував республіці “такими бомбардуваннями, яких вона ніколи не бачила”, а також новими вторинними санкціями. Джерела в адміністрації Трампа повідомили Express, що Іран може “перестати існувати до вересня”, якщо не почне скорочувати свою ядерну програму. Зокрема, він повинен “відмовитись від усіх її елементів, включаючи ракети, створення зброї та збагачення урану, а також передати їх”, заявив радник Трампа з національної безпеки Майк Волтц.
Одночасно США розмістили на контрольованому Великою Британією острові Дієго-Гарсія (архіпелаг Чагос) шість стратегічних бомбардувальників B-2 Spirit. Ці літаки здатні знищити військові та ядерні об’єкти Ірану. Ймовірно, їх підтримуватимуть шість літаків-заправників Stratotanker, які також були помічені на базі Дієго-Гарсія. Крім того, Пентагон перекинув на Близький Схід додаткову ударну групу на чолі з авіаносцем USS Carl Vinson. Він приєднається до авіаносця USS Harry Truman, який раніше неодноразово зазнавав атак єменських хуситів. Після цього Іран відмовився від подальшої підтримки своїх проксі і віддав наказ своїм військовим залишити Ємен.
Раніше Трамп направив лист верховному лідеру Ірану аятоллі Алі Хаменеї з пропозицією провести прямі переговори щодо згортання ядерної програми республіки. У відповідь той заявив, що США не прагнуть розв’язати проблеми, а намагаються нав’язати свої умови та встановити панування, і відкинув такий підхід. Міністр закордонних справ Ірану Аббас Аракчі наголосив, що влада республіки не буде вести прямі переговори зі США, доки тривають погрози.
Однак Тегеран дозволив можливість діалогу через посередників, повідомляли джерела The Wall Street Journal. Але адміністрацію Трампа це не влаштувало.
Раніше Верховний лідер Ірану Алі Хаменеї заявив, що США та їхні союзники не зможуть примусити його країну до переговорів погрозами, і пообіцяв “жорсткі наслідки”.
Хаменеї говорив про нещодавній обмін думками між Іраном і США, хоча і не згадав про лист від президента Сполучених Штатів Дональда Трампа, на який Тегеран планує відповіси найближчими днями.
Трамп заявив, що хотів би вирішити напруженість у відносинах з Іраном дипломатичним шляхом, але пригрозив військовими діями, якщо Ісламська Республіка виключить переговори щодо своєї ядерної програми та інших питань.
У листі, який Об’єднані Арабські Емірати передали Тегерану минулого тижня, Трамп повідомив Хаменеї, що у нього є двомісячний термін для досягнення нової угоди.
Хаменеї та його урядовці наголошували протягом останніх тижнів, що країна не буде вступати в прямі переговори зі США, доки адміністрація Трампа дотримуватиметься своєї стратегії “максимального тиску”. Проте економічні труднощі в країні змусили деяких високопоставлених іранських діячів заявити, що для пом’якшення санкцій необхідні переговори.
Додамо, запаси урану в Ірані, збагаченого до 60% – рівня, близького до необхідних для використання в ядерній зброї 90%, – різко зросли з грудня, коли Тегеран повідомив про значне прискорення процесу збагачення. Про це свідчить звіт МАГАТЕ.
Кількість урану, збагаченого до 60%, зросла за квартал на 92,5 кілограма до 274,8 кілограма, мовиться в одному з двох конфіденційних звітів МАГАТЕ.
Згідно з критеріями агентства, цієї кількості теоретично достатньо для створення шести ядерних бомб при подальшому збагаченні.
Зауважимо, ще у грудні 2024 року МАГАТЕ інформувало, що Іран має достатньо урану, збагаченого до 60%, для виробництва трьох атомних бомб.
МАГАТЕ закликало Іран до більшої прозорості та інспекцій, щоб уникнути неправомірного використання матеріалів. Ці дії посилюють занепокоєння серед західних країн, які вважають, що збагачення на такому рівні не має цивільного обґрунтування.
Іран заперечує намір створювати ядерну зброю.
У 2015 році Іран уклав угоду, за якою зобов’язався обмежити збагачення урану до рівня 3,67%, необхідного для ядерної енергетики, в обмін на зняття санкцій. Однак, після виходу США з угоди у 2018 році Іран почав відмовлятися від обмежень і збагачувати уран до 60%.
Додамо, 28 грудня 2024 року Франція, Німеччина, Велика Британія та Сполучені Штати спільно засудили збільшення Іраном обсягів виробництва збагаченого урану до 60% чистоти, близького до рівня, який використовується для ядерної зброї.
Своєю чергою, у російському МЗС засудили ультиматум президента США Дональда Трампа, який наголосив, що масовано атакуватиме Іран якщо той не погодиться підписати ядерну угоду.
- Іран знову розпочав нарощувати темпи виробництва збагаченого урану, вийшовши на дев’ять кілограмів на місяць, вважає Міжнародне агентство з атомної енергії.
- Лідер республіканців у Сенаті Мітч Макконнелл назвав Китай, Росію та Іран новою “віссю зла” і зазначив, що вони є безпосередніми загрозами для США.
- 14 серпня міністр закордонних справ Ірану Хоссейн Амірабдоллахян заявив, що країна прагне вирішити свою ядерну суперечку зі світовими державами “дипломатичним шляхом”.
- США скасували деякі санкції стосовно Ірану, аби той гарантував, що звільнить п’ятьох громадян США з полону в межах угоди щодо обміну полоненими.
- За повідомленням ЗМІ, президент США Дональд Трамп попросив російського президента Володимира Путіна виступити посередником у ядерних перемовинах з Іраном. Очільник Кремля прийняв пропозицію.
У Закарпатській області прикордонники відділення “Богдан” Мукачівського загону врятували двох чоловіків, які вісім діб блукали в горах, намагаючись незаконно перетнути кордон.
У вівторок, 8 квітня, російські окупанти тричі за день обстріляли місто Нікополь на Дніпропетровщині. Спершу вдарили з артилерії, пізніше – застосували дрони-камікадзе.
На кордоні з Угорщиною розпочав роботу новий пункт пропуску “Велика Паладь – Надьгодош”.
Британський співак Роббі Вільямс розповів, що йому діагностували цингу через тривале недоїдання.
У Міністерстві фінансів наголосили, що фінансування Збройних сил України є беззаперечним пріоритетом для відомства. Тоді як інформація про загрозу виплатам військовослужбовцям не відповідає дійсності.