Президент звільнив Вітюка з посади начальника Департаменту кібербезпеки СБУ

Джерело: указ президента
1 травня президент Володимир Зеленський звільнив Іллю Вітюка з посади начальника Департаменту контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки Служби безпеки України.
Відповідний указ оприлюднили на сайті президента.

Джерело: president.gov
У декларації за 2023 рік Вітюк вказав квартиру вартістю 12,8 мільйона гривень. Агенція журналістських розслідувань “Слідство.Інфо” виявила, що її ринкова вартість може становити понад 20 мільйонів гривень. Задекларована зарплата Вітюка складає 1,8 мільйона на рік.
У 2022 році його дружина, Юлія Вітюк відкрила ФОП із надання юридичних послуг, через який отримала 9,4 мільйона гривень прибутку у 2022 році і 13,4 мільйона гривень — у 2023. Журналістам “Слідство.Інфо” не вдалося знайти інформації про господарчу діяльність ФОП Юлії Вітюк.
9 квітня 2024 року стало відомо, що СБУ розпочало перевірку обставин, оприлюднених журналістами “Слідство-інфо”.
Голова Служби безпеки Василь Малюк відсторонив Вітюка від виконання обов’язків на час перевірки і перевів до бойового підрозділу СБУ, який служить на фронті.
16 квітня 2024 року НАЗК розпочало перевірку способу життя Іллі Вітюка. Підставою для такої перевірки стало розслідування “Слідство.Інфо”, у якому редакція виявила, що родина Іллі Вітюка володіє нерухомістю, ринкова вартість якої щонайменше 25,5 млн грн.
25 квітня детективи НАБУ повідомили, що досліджують наведені у розслідуванні обставини придбання нерухомості членами сім’ї Іллі Вітюка.
Довідка. Вітюк Ілля Анатолійович — український військовик, спецслужбіст, бригадний генерал Служби безпеки України, начальник Департаменту контррозвідувального захисту інтересів держави в сфері інформаційної безпеки (ДКІБ).
За час служби перебував на оперативних та керівних посадах у регіональних управліннях та Центральному апараті СБУ.
Брав участь в АТО на Донбасі.
З 1 серпня 2021 року тимчасово виконував обов’язки, а 30 листопада 2021 року призначений на посаду начальника Департаменту контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері інформаційної безпеки Служби безпеки України.
Під керівництвом Іллі Вітюка контррозвідниками Департаменту безпосередньо перед та після початку повномасштабного вторгнення РФ на Україну проведено низку безпрецедентних кібероперацій:
- заблоковано надпотужні небезпечні кібератаки російських спецслужб на об’єкти критичної інфраструктури, військові системи (Kropyva, Delta, оператор звʼязку Київстар, об’єкти енергетики тощо).
- викрито, зібрано доказову базу та притягнуто до кримінальної відповідальності конкретних штатних співробітників хакерського підрозділу ФСБ РФ Gamaredon (Armageddon) за кібератаки на українську цивільну інфраструктуру.
- спільно з партнерськими спецслужбами проведено затримання членів міжнародних хакерських угруповань.
Також проведено системну роботу по нейтралізації російських дезінформаційних атак, протидії інформаційно-психологічним спеціальним операціям (ІПСО). Заблоковано тисячі ресурсів, десятки троле та ботоферм потужністю в декілька мільйонів фейкових аккаунтів.
У квітні 2024 року видання “Слідство.Інфо” опублікувало матеріал, в якому стверджувалося, що Ілля Вітюк, перебуваючи на той час оперативним співробітником СБУ, 20 лютого 2014 року знімав на телефон, як спецпідрозділ “Беркут” розстрілює протестувальників на Майдані Незалежності під час Революції гідності. За інформацією журналістів, слідство довго не могло встановити особу Вітюка і допитало його лише у 2019 році. Ексочільник Департаменту розслідувань злочинів Майдану Сергій Горбатюк зазначив, що Вітюк як представник правоохоронних органів був зобов’язаний самостійно звернутися до слідства з цією інформацією, але не зробив цього.
- Служба безпеки України відкрила кримінальне провадження за фактом незаконного прослуховування та відеозйомки представників проєкту “Bihus.Info”.
- Міжнародний інститут преси (International Press Institute) надіслав листа українським урядовцям через скандал щодо вручення повістки журналісту “Слідство.Інфо”.
- Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський дав завдання командувачу Сухопутних військ провести службову перевірку за матеріалами, опублікованими “Слідство.Інфо” щодо вручення повістки їхньому журналісту.
- Український президент Володимир Зеленський заявив, що особисто запрошував голову Служби безпеки України Василя Малюка через інцидент щодо стеження за командою журналістських розслідувань Bihus.Info.
Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.
10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією.
Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення.
Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.