Президентка Косова звинувачує Сербію та її президента в причетності до перестрілки

Джерело: Reuters

Президентка Косова Вйоса Османі звинуватила Сербію та її президента Александара Вучича в причетності до перестрілки між озброєними людьми та косовською поліцією на півночі країни минулих вихідних.

Косовська влада повідомила, що поліція мала перестрілку з приблизно 30 озброєними сербами, які в неділю увірвалися в село Банська та забарикадувалися у сербському православному монастирі. Трьох нападників і одного поліціянта вбито.

“Косово зазнає атаки. (Озброєна) група просто виконувала наміри та мотиви Сербії як країни та Вучича як лідера”, – сказала Османі в інтерв’ю в четвер, 28 вересня.

Сербія та її президент заперечують звинувачення у причетності. 

Османі сказала, що Сербія все ще має територіальні претензії до Косова і діє, щоб реалізувати “кримську модель”, створюючи напруженість на півночі Косова.

“Що я б сказала президенту Вучичу, так це припинити боротися з Косовом. Косово збирається захищати свою свободу, свою незалежність і суверенітет за будь-яку ціну. Вони намагаються здійснити модель Криму в Республіці Косово, але ми категорично не допустимо цього… [ми] будемо захищати кожен дюйм території Косова”, – сказала Османі.

Росія захопила та незаконно анексувала Крим у 2014 році, і влада Косова побоюється, що Сербія може таким самим способом відокремити північну частину Косова.

Уряд Косова опублікував факти, які свідчать про те, що група була навчена, озброєна та отримувала іншу підтримку від уряду Сербії та служб безпеки.

Османі сказала, що подібні напади можуть повторитися найближчим часом, і попросила міжнародне співтовариство зробити все можливе, щоб Сербія припинила підтримувати такі групи.

“Я дуже стурбована тим, що такі атаки, навіть більшого масштабу, можуть статися в майбутньому, якщо Сербію не буде засуджено, перш за все, за цей терористичний акт агресії”, – сказала вона.

Довідка. Косово – частково визнана держава на Балканах, чию незалежність визнали 97 держав-членів ООН.

Внаслідок війни 1999 року між сербами та албанцями край перейшов під контроль ООН. 17 лютого 2008 року парламент Косова проголосив незалежність краю в односторонньому порядку. Сербія досі не визнає незалежності Косова, через що країна не має остаточного визнання у світі. 2016 року підписано Угоду про асоціацію між Косовом та Європейським Союзом. Держава є потенційним кандидатом на вступ у ЄС.

Косово межує з Північною Македонією на півдні, Сербією на сході та півночі, Албанією на південному заході та Чорногорією на північному заході.

Албанська більшість (92%), що проживає в Косові, яка й вимагала незалежності, контролює всю територію краю, за винятком декількох громад, більшість в яких становлять серби.

Служба безпеки спільно з Нацполіцією затримали двох рецидивістів, які за вказівками РФ скоювали підпали. Фігуранти діяли у Київській та Івано-Франківській областях.

Колишній заступник глави Офісу Президента України Кирило Тимошенко, а нині радник міністра оборони України Рустема Умєрова, пов’язаний з корупційними схемами щодо будівельних проєктів, фінансованих урядом, стверджують джерела The Times.

На Черкащині одне з фермерських господарств вирощує яблука незвичайної форми – у вигляді серця. Попит на таку продукцію особливо зростає у лютому, напередодні Дня закоханих. Фермери почали експериментувати з формою яблук ще у 2017 році, виростивши спочатку лише два десятки таких плодів.

Акторка та співачка Шер випустила мемуари, в яких, зокрема, розповіла про знайомство з художником Сальвадором Далі. За словами виконавиці, вона побувала в гостях у Далі, одразу після того, як в його студії завершилась оргія.

Міністр закордонних справ Великої Британії Девід Леммі заявив, що країна дотримується давньої позиції щодо невідправлення своїх військових в Україну. Уряд продовжує надавати підтримку у формі навчання українських військових та постачання військової допомоги.