Президентка Косова звинувачує Сербію та її президента в причетності до перестрілки
Джерело: Reuters
Президентка Косова Вйоса Османі звинуватила Сербію та її президента Александара Вучича в причетності до перестрілки між озброєними людьми та косовською поліцією на півночі країни минулих вихідних.
Косовська влада повідомила, що поліція мала перестрілку з приблизно 30 озброєними сербами, які в неділю увірвалися в село Банська та забарикадувалися у сербському православному монастирі. Трьох нападників і одного поліціянта вбито.
“Косово зазнає атаки. (Озброєна) група просто виконувала наміри та мотиви Сербії як країни та Вучича як лідера”, – сказала Османі в інтерв’ю в четвер, 28 вересня.
Сербія та її президент заперечують звинувачення у причетності.
Османі сказала, що Сербія все ще має територіальні претензії до Косова і діє, щоб реалізувати “кримську модель”, створюючи напруженість на півночі Косова.
“Що я б сказала президенту Вучичу, так це припинити боротися з Косовом. Косово збирається захищати свою свободу, свою незалежність і суверенітет за будь-яку ціну. Вони намагаються здійснити модель Криму в Республіці Косово, але ми категорично не допустимо цього… [ми] будемо захищати кожен дюйм території Косова”, – сказала Османі.
Росія захопила та незаконно анексувала Крим у 2014 році, і влада Косова побоюється, що Сербія може таким самим способом відокремити північну частину Косова.
Уряд Косова опублікував факти, які свідчать про те, що група була навчена, озброєна та отримувала іншу підтримку від уряду Сербії та служб безпеки.
Османі сказала, що подібні напади можуть повторитися найближчим часом, і попросила міжнародне співтовариство зробити все можливе, щоб Сербія припинила підтримувати такі групи.
“Я дуже стурбована тим, що такі атаки, навіть більшого масштабу, можуть статися в майбутньому, якщо Сербію не буде засуджено, перш за все, за цей терористичний акт агресії”, – сказала вона.
Довідка. Косово – частково визнана держава на Балканах, чию незалежність визнали 97 держав-членів ООН.
Внаслідок війни 1999 року між сербами та албанцями край перейшов під контроль ООН. 17 лютого 2008 року парламент Косова проголосив незалежність краю в односторонньому порядку. Сербія досі не визнає незалежності Косова, через що країна не має остаточного визнання у світі. 2016 року підписано Угоду про асоціацію між Косовом та Європейським Союзом. Держава є потенційним кандидатом на вступ у ЄС.
Косово межує з Північною Македонією на півдні, Сербією на сході та півночі, Албанією на південному заході та Чорногорією на північному заході.
Албанська більшість (92%), що проживає в Косові, яка й вимагала незалежності, контролює всю територію краю, за винятком декількох громад, більшість в яких становлять серби.
- Президент Сербії Александар Вучич пригрозив Україні, що вона може втратити “все за один день” у випадку визнання незалежності Косова.
- 11 липня Міністерство фінансів США запровадило санкції на високопосадовця сербської служби безпеки за його “корупційні та дестабілізуючі дії”, котрі сприяли “зловмисній діяльності” Росії.
- Прем’єр-міністр Косова Альбін Курті повідомив, що Республіка приєдналася до декларації G7 стосовно надання довгострокової підтримки безпеки Україні.
- Косово закупило партію безпілотників Bayraktar турецького виробництва, повідомив прем’єр Альбін Курті, у той час, коли республіка зіштовхується з заворушеннями на півночі, де етнічні серби відмовляються визнавати владу Приштини.
Медіарух, медійні та громадські організації у спільній заяві закликали президента України Володимира Зеленського винести на розгляд РНБО пропозиції стосовно запровадження санкцій проти ексзаступника голови адміністрації Віктора Януковича Андрія Портнова.
Ввечері 26 грудня російські війська завдали ракетного удару по Запоріжжю, поціливши по промисловій інфраструктурі міста, повідомив голова ОВА Івн Федоров.
Малиновський районний суд Одеси прийняв рішення, що покаранням для обвинуваченого у шахрайстві стане не лише рік пробаційного нагляду, а й обов’язкове читання художньої літератури.
27 грудня у роботі чат-боту ChatGPT стався глобальний збій по усьому світу. В OpenAI підтвердили, що ChatGPT та сервіс для ШІ-генерації відео Sora працюють “з великою кількістю помилок”.
Видобуток російського “Газпрому” у 2024 році збільшиться на 61 мільярд кубометрів, до близько 416 мільярдів кубометрів газу, заявив глава компанії РФ Олексій Міллер.