Прозахідний кандидат здобув перемогу на виборах у Румунії: він отримав понад 54% голосів

Джерело: Digi24

18 травня проєвропейський мер Бухареста Нікушор Дан переміг на президентських виборах у Румунії після опрацювання 99% протоколів з виборчих дільниць. У відсотковому співвідношенні він отримав понад 54% голосів, тоді як лідер націоналістичного “Альянсу за Союз румунів” Джордже Сіміон – майже 46%. Постійна виборча комісія опублікувала офіційні результати другого туру президентських виборів у неділю ввечері.

За результатами опрацювання понад 99% протоколів з виборчих дільниць, Дан отримав 54,05% голосів, а Сіміон — 45,95%.

Сіміон програв Дану навіть на тих закордонних дільницях, де він виграв у першому турі, зокрема у РФ, Китаї, Білорусі, країнах Азії та Україні. Так, у Китаї Дан отримав 84,23% голосів, тоді як його опонент – 15,77%.

18 травня явка виборців у другому президентському турі сягнула 64,7%.

Раніше представник румунського МЗС Андрій Церня заявив, що уряд країни зафіксував “ознаки російського втручання” у проведення другого туру президентських виборів. За його словами, у Telegram та інших соцмережах було запущено “вірусну кампанію фейкових новин”, щоб вплинути на виборчий процес.

Додамо, перший тур президентських виборів у Румунії відбувся 24 листопада 2024 року. У ньому переміг ультраправий політик Келін Джорджеску, що стало несподіванкою. Особливо тривожною виявилася його популярність серед молоді, що стала результатом масштабної кампанії в TikTok. Вища рада оборони Румунії висловила припущення, що ця платформа могла бути використана для маніпуляцій. Європейська комісія надіслала TikTok запит на інформацію через підозру на вплив на вибори.

Румунська розвідка повідомила, що Джорджеску активно просувався на платформі TikTok через скоординовані акаунти та платну рекламу, хоча задекларував нульові витрати на кампанію. Також виявлено спроби доступу до офіційних виборчих сайтів через російські кіберзлочинні платформи.

Зрештою конституційний суд Румунії скасував результати першого туру президентських виборів, а самого Джорджеску затримали.

5 травня в Румунії пройшов повторний перший тур виборів. У ньому знову переміг ультраправий кандидат Джордже Сіміон, який набрав 40,96 % голосів виборців. Разом з ним у другий тур вийшов ліберальний мер Бухаресту Нікушор Дан з 20,99% голосів.

Довідка. Нікушор-Даніель Дан — незалежний політик, чинний мер Бухареста з 2020 року. За освітою математик, відомий як громадський активіст і засновник ініціативи «Врятуймо Бухарест», яка боролася з незаконною забудовою. Виступає за прозорість в управлінні, екологічну сталість, цифровізацію державного сектору та розвиток інфраструктури.

Джордже Сіміон — лідер ультранаціоналістичної партії AUR (Альянс за єдність румунів). Виступає за об’єднання Румунії з Молдовою, збереження традиційних цінностей, проти імміграції та впливу ЄС. Відомий гучними вуличними акціями та активним використанням соціальних мереж для мобілізації виборців.

Під час церемонії вручення премії Trophée Chopard на Каннському кінофестивалі американська акторка Анджеліна Джолі згадала митців, котрі загинули через війну. У своїй промові акторка зокрема вшанувала памʼять української письменниці Вікторії Амеліної.

Італія у межах нового пакета військової допомоги планує передати Україні до 400 бронетранспортерів VCC-2 Camilino — локальну модифікацію американських M113A1, вперше випробуваних ще під час війни у В’єтнамі.

18 травня проєвропейський мер Бухареста Нікушор Дан переміг на президентських виборах у Румунії після опрацювання 99% протоколів з виборчих дільниць. У відсотковому співвідношенні він отримав понад 54% голосів, тоді як лідер націоналістичного “Альянсу за Союз румунів” Джордже Сіміон – майже 46%. Постійна виборча комісія опублікувала офіційні результати другого туру президентських виборів у неділю ввечері.

18 травня на площі Кошута в Будапешті відбулася масштабна демонстрація проти законопроєкту “Про прозорість суспільного життя”, котрий громадськість вважає наступом уряду Орбана на незалежні медіа та громадські організації.

На початку повномасштабного вторгнення Україна критично залежала від західного озброєння. Нині ж, в умовах обстрілів та обмеженого фінансування, оборонна промисловість країни досягла історичного максимуму.