Причина, чому Швеція дозволяє спалювати Коран, попри міжнародний спротив

Джерело: Euronews

Нещодавнє публічне осквернення Корану у Швеції викликало гнівну реакцію в мусульманських країнах і поставило питання про те, чому такі дії дозволені.

Під час останнього інциденту іракець, який проживає у Швеції, топтав і бив ногою священну книгу Ісламу під час мітингу з двох осіб біля посольства Іраку в Стокгольмі. 

Той самий іракець спалив Коран біля стокгольмської мечеті минулого місяця під час аналогічного протесту, який був схвалений поліцією. 

На п’ятницю, 21 липня, були заплановані демонстрації в Ірані, Іраку та Лівані проти останніх протестів у Швеції. 

У Швеції немає закону, який би забороняв спалення чи осквернення Корану, чи інших релігійних текстів. Як і в багатьох західних країнах, у Швеції немає законів про богохульство.

Багато мусульманських країн закликали шведський уряд не дати протестувальникам спалити Коран. Але у Швеції поліція, а не уряд, вирішує, чи дозволяти демонстрації.

Свобода слова захищена конституцією Швеції. Поліція має вказати конкретні підстави для відмови у дозволі на демонстрацію чи публічне зібрання, наприклад ризик для громадської безпеки.

Стокгольмська поліція відхилила дві заявки на протести проти спалення Корану в лютому, посилаючись на оцінку Служби безпеки Швеції про те, що такі дії можуть збільшити ризик терористичних атак проти Швеції. Але згодом суд скасував ці рішення, заявивши, що поліції потрібно посилатися на більш конкретні погрози.

Закон Швеції про ворожу мову забороняє підбурювання проти груп людей на основі раси, етнічного походження, релігії, сексуальної орієнтації чи гендерної ідентичності.

Дехто каже, що спалення Корану є підбурюванням проти мусульман і має розглядатися як мова ненависті. Інші кажуть, що критика релігії повинна охоплюватися свободою слова.

Одному мусульману у Швеції стало цікаво, чи шведська поліція дозволить оскверняти священні книги інших релігій. Він вирішив перевірити це і попросив дозволу на акцію протесту біля посольства Ізраїлю, під час якої він заявив, що збирається спалити Тору та Біблію. 

Хоча ізраїльські урядовці та єврейські групи засудили запланований акт і закликали шведську владу припинити його, поліція схвалила прохання чоловіка. Однак опинившись на місці події, чоловік відмовився від своїх планів.

Голову Сергокалинського району Дагестану Магомеда Омарова затримали силовики після подій у республіці 23 червня, під час яких невідомі обстріляли православну церкву, а також синагогу й наряд поліції.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну інформацію станом на 22:00 23 червня. З початку доби відбулося 116 бойових зіткнень. Ворог концентрував свої зусилля на Покровському та Курахівському напрямках. Сили оборони знають про плани ворога та роблять все, щоб їх зірвати.

23 червня глава Міноборони Чехії Яна Чернохова повідомила, що перші снаряди, закуплені в межах чеської ініціативи, передадуть Україні вже наприкінці червня.

Вже через кілька тижнів після дозволу Україні використовувати зброю, надану США, для обмежених ударів по території Росії, країна досягає певних успіхів у зупиненні наступу російських військ вздовж північно-східного фронту. Одначе, військові командири закликають зняти обмеження на застосування ракет великої дальності.

Станом на 23 червня російські війська намагаються закріпитися на західних околицях села Новоолександрівка на Донеччині. Сили Оборони України проводять ураження живої сили, щоб зупинити подальше просування ворога.