Путін не може запустити свою «унікальну» ядерну ракету без українських інженерів — ЗМІ

Джерело: Business Insider

Глава РФ Володимир Путін неодноразово нахвалював міжконтинентальну балістичну ракету “Сармат”, стверджуючи, що “аналогів у світі немає”, і кілька років обіцяв, що ось-ось поставить її на бойове чергування. Пропагандисти Путіна погрожували за допомогою “Сармата” стерти Велику Британію та Страсбург, де знаходиться Європарламент. Проте низка випробувань завершилася провалом: Росія не має необхідних компетенцій для створення таких ракет, якими ще за радянських часів займалися українські конструкторські бюро, повідомляють експерти.

РС-28 “Сармат” – стратегічний комплекс п’ятого покоління з важкою міжконтинентальною балістичною ракетою (МБР) з рідинним двигуном. Ракета розроблена для заміни радянських Р-36 “Воєвода”, що випускалися з 1970-х років. Ракети з рідинним двигуном розроблялися під керівництвом КБ “Південмаш” в Дніпрі.

Історично склалося так, що багато заводів і спеціалістів з виробництва МБР базувалися в Україні, – зауважив Тимоті Райт, експерт з ракет з Міжнародного інституту стратегічних досліджень. За його словами, у Росії немає досвіду роботи з рідинними двигунами, і вибір такого двигуна для “Сармата” Райт назвав “дуже дивним”: Це те, що раніше робили для них українці. Це одна з причин, чому в них стільки проблем [з новою ракетою].

Українські фахівці продовжували співпрацювати з Росією до 2014 року, коли за наказом Путіна був анексований Крим і Росія підтримала сепаратистів на сході України. Після цього всі контакти між країнами в галузі військової техніки були зупинені.

Велике питання, чи є у Росії фахівці з необхідними знаннями для розробки “Сармата”, вважає Фабіан Гоффман, експерт з ракет з Ядерного проекту в Осло.

Попередні випробування мали відбутися в 2015 році, але відбулися лише через два роки. Перший успішний пуск ракети відбувся в квітні 2022 року; це був єдиний успішний запуск.

Про те, що перший полк, озброєний “Сарматами”, заступить на чергування в кінці 2022 року, Путін говорив ще в квітні 2021 року в посланні Федеральному збору. Коли цей термін настав, тодішній міністр оборони Сергій Шойгу повідомив про початок розгортання МБР. Однак у червні 2023 року Путін знову анонсував, що “Сармат” незабаром надійде на бойове чергування. Однак майже півроку потому, в кінці лютого 2024 року, Путін, звертаючись до Федерального збору, пообіцяв “скоро” продемонструвати їх “в районах базування на бойовому чергуванні”, зазначивши, що у війська “постачені перші серійні ракети “Сармат”. З того часу оголошень про ці ракети не було.

Міністерство оборони РФ стверджувало, що “Сармат” – це найпотужніша ракета з найбільшою в світі дальністю ураження цілей, яка має “унікальні характеристики”, що дозволяють “гарантовано долати” будь-які існуючі та перспективні системи протиракетної оборони.

Нацлідеру підспівували пропагандисти та підлеглі. Ще на початку повномасштабної війни телеведучий і гендиректор агентства “Россия сегодня” Дмитро Кисельов продемонстрував у своїй програмі імітацію того, як Британія нібито буде знищена “найпотужнішою в світі” ядерною ракетою.

Це всього лише один пуск, Борис, – сказав Кисельов, звертаючись до Бориса Джонсона. – А Англії немає.

У 2024 році спікер держдуми РФ В’ячеслав Володін написав, що час досягнення “Сарматом” Страсбурга становить 3 хвилини 20 секунд – у відповідь на ухвалення Європарламентом резолюції з закликом завдати ударів по російській території дальнобійними західними ракетами.

Однак, зауважують експерти, “стирати” з землі Англію та Францію Росія, здається, просто не має чим. Єдине успішне випробування проведено в квітні 2022 року в присутності Путіна, а чотири інші завершились провалом, повідомляли у вересні 2024 року аналітики Інституту вивчення війни (ISW). Зокрема на одному зі знімків видно великі руйнування та вирву на місці пускової шахти “Ювілейна”, звідки раніше проводилися випробування “Сармата”, а також чотири пожежні машини, що гасили пожежі поблизу зруйнованої шахти.

Росія продовжує поставати перед труднощами в розробці нових ракетних технологій, перебуваючи під тиском міжнародних санкцій та високих вимог до військово-промислового комплексу в умовах війни з Україною, — відзначили в ISW.

Довідка. “Сармат” – стратегічний ракетний комплекс 5-го покоління шахтного базування з важкою міжконтинентальною балістичною ракетою. Про успішний запуск Росія оголосила навесні 2022 року і вже того ж року нібито поставила “Сармата” на озброєння.

Ракета має дальність польоту 18 000 км, стартову масу – понад 208 т, довжину – 35,3 м, діаметр – 3 м. Здатна нести до 10 тонн корисного навантаження в різній комбінації бойових головок.

Служба зовнішньої розвідки України фіксує перехід у гостру фазу ворожої інформаційної операції, яку веде РФ проти України. Зауважується, що мета – ліквідувати українську державність не на полі бою, а “у головах людей”: через делегітимізацію української влади, знецінення демократичних інституцій та нав’язування зовнішнього політичного сценарію з ознаками контрольованої капітуляції.

Глава Офісу президента України Андрій Єрмак повідомив, що у межах Bring Kids Back UA вдалося повернути ще одинадцятьох дітей з тимчасово окупованих територій та території РФ.

Нова зустріч Контактної групи з питань оборони України у “форматі Рамштайн” відбудеться 11 квітня у Брюсселі під головуванням Великої Британії та Німеччини.

Україна у березні експортувала товарів на понад $3,6 млрд  — це на 4,5% більше, ніж у березні минулого року, та на 18% більше проти лютого 2025 року. Тоді як усього за перший квартал 2025 року експорт товарів сягнув майже $9,9 млрд. 

2 квітня прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що загальний дефіцит фінансування потреб на відбудову України у 2025 році становить майже $10 млрд.