Рада проголосувала законопроєкт про кримінальну відповідальність за обхід санкцій

Джерело: Ярослав Железняк/Telegram

3 червня Верховна Рада підтримала за основу законопроект №12406, котрий встановлює кримінальну відповідальність за порушення та обхід економічних санкцій.

Документ підтримали 254 народні депутати.

Основні положення проєкту закону:

  • Криміналізує порушення та обхід санкцій, насамперед фінансових;
  • Встановлює відповідальність як за умисне, так і за необережне порушення;
  • Покарання: штраф від 425 тисяч до 2,04 млн гривень або позбавлення волі на 2-10 років;
  • Запроваджується вартісний поріг у 151,4 тисячі гривень для відмежування дрібних порушень;
  • Обов’язкове додаткове покарання – заборона на професійну діяльність до 15 років, іноді – конфіскація майна.

Також передбачається відповідальність юридичних осіб – штраф, конфіскація, ліквідація.

Железняк уточнив, що згідно з законопроєктом, суб’єктами правопорушення визнаються не лише підсанкційні, але й треті особи.

Додамо, 14 травня Комітет Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності підтримав законопроєкт про криміналізацію обходу санкцій.

Президент Володимир Зеленський вніс до парламенту проєкт закону щодо встановлення відповідальності за порушення санкцій у січні 2025 року.

Як пояснили у Мін’юсті, запровадження кримінальної відповідальності за порушення санкцій не лише підсилить економічну та політичну ефективність санкційної політики України, але й створить стримувальний ефект, запобігаючи спробам обходу чи порушення санкцій.

Міністерка юстиції Ольга Стефанішина зауважила, що кримінальна відповідальність за порушення та обхід санкцій існує у країнах ЄС та інших країнах-партнерах (США, Канада). У відомстві додали, що Україна не повинна відставати від цієї усталеної практики, а навпаки – імплементувати її в національне законодавство як напрям свого європейського курсу та гармонізації з правом ЄС.

Раніше Служба безпеки ліквідувала ще одну схему обходу санкцій на постачання української продукції до РФ. Викрили зловмисників, котрі продавали оптові партії вітчизняних систем опалення для потреб міноборони РФ.

Також Служба безпеки України викрила схему обходу санкцій, через яку українське хімічне підприємство в Черкасах постачало продукцію до Росії. З 2022 по 2024 рік було нелегально переправлено продукцію на суму 1,8 мільйона доларів.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення. 

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.