РФ може скористатися невизнаним Придністров’ям для дестабілізації Молдови – ISW

Джерело: ISW

Влада РФ може відновити свої зусилля та скористатися невизнаним Придністров’ям з метою дестабілізації ситуації у Молдові, аби підірвати український експорт зерна через західне узбережжя Чорного моря.

Зокрема Кремль може розглядати операцію у так званій ПМР як альтернативний спосіб утримати країни від участі в українському зерновому коридорі, попри ослаблену присутність РФ в західній частині Чорного моря.

Кремль може спробувати здійснити операції під фальшивим прапором у Придністров’ї, щоб стверджувати, що Росія повинна захищати етнічних росіян і російськомовних, — пояснили у звіті.

10 січня агентство Reuters повідомило, що в румунському чорноморському порту Констанца у 2023 році відвантажено 36 мільйонів метричних тонн зерна, що є рекордним показником. Водночас близько 40% постачань становило українське зерно.

Раніше ISW оцінювало, що українські удари по активах чорноморського флоту РФ змусили російські військово-морські сили змінити моделі операцій і відвести деякі кораблі від своєї основної бази в окупованому Севастополі на заході Криму. Українські удари також успішно сприяли цивільному використанню Чорноморського зернового коридору в Україні, оскільки міжнародна підтримка цього коридору продовжує зростати, попри вихід Росії з Чорноморської зернової ініціативи та погрози проти неї.

Аналітики зауважили, що ймовірно, у квітні 2022 року та лютому 2023 року РФ намагалася створити інформаційні умови для можливої ​​операції під фальшивим прапором у Придністров’ї, одначе, зазнала невдачі, зокрема й з економічних причин.

Російським громадянам суттєво ускладнили отримання візи на Кіпр через посилення вимог, запроваджених владою республіки.

Президент США Джо Байден схвалив ще один пакет військової допомоги для України, 12 грудня повідомив координатор зі стратегічних комунікацій Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі.

Україна та Велика Британія провели четвертий раунд переговорів щодо укладення двосторонньої угоди про перехід до сильнішого та глибшого партнерства.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію станом на 22:00 12 грудня. З початку доби на цей час зафіксовано 190 бойових зіткнень.

12 грудня генеральний секретар НАТО Марк Рютте попередив очолюваний США трансатлантичний альянс, що він не готовий до загроз з боку Росії у найближчі роки, і закликав змінити мислення на воєнний час — з більшими витратами на оборону.