РФ не здатна перевантажити паливо на ЗАЕС, термін перебування якого в реакторах спливає

Джерело: “Енергоатом”

Виконувач обов’язків голови правління АТ “НАЕК “Енергоатом” Петро Котін заявив, що фейкова російська адміністрація Запорізької атомної електростанції не здатна провести перевантаження палива, шестирічний термін перебування якого в реакторах спливає.

“Щоб це зробити, необхідно розібрати реактори, отримати доступ до нього, а далі провести дуже складну технологічну операцію з перевантаження. Це вимагає ліцензованого персоналу, якого зараз немає. Це вимагає і складних управлінських і технічних рішень – що робити з паливом, що буде вивантажено. Там люди, які ніколи цього не робили”, – зазначив Петро Котін.

Також він нагадав, що російські окупанти заміщають кваліфікований український персонал на недосвідчених людей з Росії та з міст неподалік “Енергодара”, котрі не мають жодного уявлення про експлуатацію атомних об’єктів.

Зокрема, нещодавно Петро Котін повідомив, що російські загарбники заблокували перепустки усім фахівцям Запорізької АЕС, які не підписали фейкові контракти з РФ.

За словами Петра Котіна, від початку лютого 2024 року окупаційна адміністрація Запорізької АЕС заборонила українському персоналу прохід на майданчик. До цього часу на станції працювали ще 360 атомників, котрі залишалися вірними Україні.

Крім того, з моменту незаконного захоплення станції майже 5 200 фахівців покинули тимчасово окупований Енергодар, виїхавши на підконтрольну Україні територію та в країни ЄС. Доля 17 осіб і досі невідома.

“Окупанти заміщають кваліфікований український персонал на людей з міст поблизу Енергодара, котрі не мають жодного уявлення про експлуатацію атомних об’єктів. Це, своєю чергою, призводить до безграмотних дій з обладнанням станції, внаслідок чого воно постійно деградує”, – зазначив Петро Котін.

Тих фахівців, які виїхали на підконтрольну Україні територію, зараз залучено до реалізації проєктів “Енергоатома”. Так, вже 333 працівники виконують відновлювальні роботи на енергоблоках Хмельницької АЕС, і їх ставатиме дедалі більше – до кінця року на ХАЕС працюватимуть загалом понад 1500 професіоналів із ЗАЕС. За підтримки шведського уряду для них уже створюються належні побутові умови.

Біля колишньої в’язниці КДБ у Вільнюсі напередодні третіх роковин повномасштабного вторгнення росіян в Україну виставили три макети із зображеням ув’язненого лідера Росії Володимира Путіна. 

Глава Офісу президента Андрій Єрмак заперечив раніше поширену у ЗМІ інформацію, що Україна нібито відмовлялася від укладання угоди про рідкісноземельні метали зі США. Нині тривають перемовини.

Північна Корея забезпечує 50% боєприпасів, які потребує Росія для повномасштабної війни проти України, заявив глава військової розвідки Кирило Буданов.

Глава СБУ Василь Малюк розповів, що служба розробила і нині впроваджує унікальну методику використання безпілотних технологій з метою ефективного знищення ворога та його техніки на полі бою, військових обʼєктів у глибокому тилу РФ, а також, щоб протидіяти розвідувальним дронам.

Швейцарія могла б направити в Україну до 200 миротворців, підтвердив Головнокомандувач армії Томас Зюслі.