РФ зіткнулась з проблемами в отриманні коштів за продаж нафти – Reuters

Джерело: Reuters

Росія зіштовхнулась з проблемою щодо продажу нафти до країн Азії. Все через недоліки платежів у валюті, відмінній від американських доларів.

Десятиліттями долар США був валютою міжнародної торгівлі нафтою, і спроби знайти альтернативу були зірвані труднощами конвертації, а також політичними перешкодами.

Проблеми виникли, коли Індія, яка стала найбільшим покупцем морської нафти в Росії, у липні наполягла на оплаті в рупіях, і торгова діяльність майже розвалилася, за словами трьох джерел, знайомих із ситуацією.

Джерела, які побажали залишитися анонімними, сказали, що російські постачальники нафти, яких також не можна назвати через чутливість питання, не можуть укладати угоди в індійських рупіях через неофіційні вказівки російського центрального банку, що він не прийматиме цю валюту.

Як тимчасове розв’язання конфлікту, пов’язаного з індійськими угодами, вантажі оплачувалися в комбінації з китайського юаня, гонконгського долара як перехідної валюти в юань і дирхама ОАЕ, який прив’язаний до долара США.

Однак вони сказали, що проблемою залишається пошук життєздатної альтернативи долару, і що проблеми стосуються покупців в Африці, Китаї та Туреччині, які стали найбільшими покупцями російської нафти.

Проте найбільша проблема стосується Індії, яка, згідно з даними LSEG і підрахунками Reuters, купує понад 60% російської морської нафти. Це найбільший загалом покупець морської російської нафти після Китаю.

Проблеми, ймовірно, погіршаться, оскільки посилиться контроль за торгівлею. За останні тижні Вашингтон наклав перші санкції на власників танкерів, що перевозять російську нафту, ціна якої перевищує західну ціну. Це перше застосування обмеження з моменту його введення наприкінці минулого року.

Після того, як Захід запровадив санкції проти Росії в лютому минулого року, Москва перейшла з операцій у доларах і євро, домінуючих світових валютах, і значною мірою заблокована від міжнародної банківської системи.

За словами п’яти залучених трейдерів, менш як 10% російського видобутку приблизно 9 мільйонів барелів нафти на день продається в доларах і євро.

Російський центральний банк не може працювати в доларах через санкції, і хоча російські експортери теоретично можуть використовувати валюту, уникнення цього має перевагу, оскільки Сполученим Штатам та іншим західним урядам стає важче контролювати свою торгівлю.

Однак альтернативи призводять до високого рівня ризику для обох сторін угоди.

У перші місяці цього року Індія заборгувала Росії близько 40 мільярдів доларів за нафту та інші поставки, згідно з чотирма торговими та банківськими джерелами, які сказали, що тепер сума значно нижча, не повідомляючи точних деталей.

Для Росії особливо складно вести бізнес у рупіях.

Згідно з двома російськими джерелами, Індія заохочує витрачати рупії на своїй території та ввела штрафні курси обміну на конвертацію рупій в інші валюти, які іноді становлять понад 10% конвертованої суми.

Ситуація могла б полегшитися, якби Росія імпортувала з Індії більше товарів, за які можна було б розплачуватися в рупіях.

Натомість Індія імпортувала більше з Росії, тоді як Росія була основним імпортером автомобілів, обладнання та інших товарів з Китаю.

Російські посадовці та керівники нафтової промисловості змушують індійських покупців платити китайськими юанями, які для Росії є більш корисною валютою.

Для Індії використання валюти регіонального конкурента є дуже чутливим, хоча індійські приватні нафтопереробники повернулися до юаня через відсутність інших варіантів після зіткнення на початку цього року, повідомили джерела.

Індійські державні нафтопереробники звернулися до дирхамів ОАЕ, але це було ускладнено додатковими вимогами до клірингу, оскільки більш жорстка лінія Вашингтона змушує інші уряди насторожитися.

З жовтня кілька банків ОАЕ посилили контроль над клієнтами, орієнтованими на Росію, щоб забезпечити дотримання ліміту ціни, згідно з п’ятьма джерелами нафтоторгівців і банків.

Як повідомили джерела, принаймні два банки ОАЕ запровадили декларації про відповідність обмеженню цін для клієнтів, які займаються торгівлею російською нафтою, нафтопродуктами та товарами. Назвати банки відмовилися.

У ніч на 18 листопада російські війська здійснили повторний ракетний обстріл міста Суми. Ворог поцілив по критичній інфраструктурі, повідомили у Сумській ОВА.

У Польщі, на базі одного з навчально-тренувальних центрів Збройних сил країни, склала Військову присягу на вірність українському народові перша група добровольців “Українського легіону”.

Глава МЗС Польща Радослав Сікорський та президент Литви Ґітанас Науседа першими  з-поміж світових лідерів прокоментували та підтримали дозвіл США на використання зокрема далекобійних ракет ATACMS для ударів по території Росії.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 17 листопада. З початку доби загальна кількість бойових зіткнень вздовж усієї лінії фронту зросла до 134.

Франція та Велика Британія після рішення США, також дозволили Україні бити ракетами Storm Shadow та SCALP вглиб території РФ.