Російська делегація перевершує американську на перемовинах щодо війни в Україні – WP
Джерело: The Washington Post
Аналітики вважають, що представники делегації США, які залучені до перемовин щодо припинення війни в Україні, суттєво поступаються російським перемовникам.
Адміністрація Трампа двічі заявляла про значний прогрес у перемовинах про припинення російсько-української війни. Мовиться про те, що сторони домовились припинити атаки по енергетичній інфраструктурі та у Чорному морі.
Однак заяви США кардинально відрізняються від того, як насправді Росії інтерпретує домовленості з американцями, зважаючи на те, що атаки, які мали б припинитись, продовжуються.
При цьому Трамп продовжує наполягати, що перемовини просуваються добре.
“Росія та Україна гарно співпрацюють з нами”, – сказав він цього тижня журналістам.
До виборів Трамп неодноразово запевняв, що завершить російсько-українську війну за 24 години. Але те, що він досі не зумів досягти значних результатів у цьому питанні, підірвали довіру як до самого процесу перемовин, так і до представників делегації США.
Заява Трампа про те, що він “дуже злий” на Путіна, який хоче змінити владу в Україні, стало мовчазним визнанням того, що перемовини тривають не так, як хоче Білий дім, і Кремль не згоден на жодні поступки.
“Я не знаю, чи свідчить це про те, що у них немає досвіду у розв’язанні цих питань. Я думаю, це показує, що адміністрація Трампа дуже хоче показувати прогрес, те, що вони можуть називати успіхом, та приховувати майбутні проблеми”, – вважає науковий співробітник Ради з міжнародних відносин та ексдиректор з питань РФ в адміністрації Джорджа Буша-молодшого Томас Грем.
Водночас Джошуа Хумінські, старший віцепрезидент Центру вивчення президентства та Конгресу, дотримується іншої думки. Він вважає, що першочергова мета адміністрації Трампа – зміцнити довіру.
“Я думаю, що це підхід нью-йоркського забудовника до встановлення дипломатичного порядку перемовин та підтримці рівноваги партнерів з перемовин”.
У березні спецпредставник Трампа Стів Віткофф назвав перемовини між Трампом та Путіним “епічними”, “трансформаційними” та “надзвичайно корисними для світу загалом”.
Але більшість українців втрачають довіру до мирних перемовин. Опитування КМІС показало, що 75% українців очікують, що за посередництва Трампа Україна не матиме справедливого миру.
Ці побоювання посилились, коли США почали відновлювати стосунки з Росією та погоджуватись на деякі умови Кремля, зокрема на умову, що РФ продовжить контролювати українські території, які зуміла окупувати, а Україна не стане членом НАТО.
“У мене теж були питання про неупередженість та справедливість. Ми бачили, як президент Трамп та інші члени уряду США регулярно та публічно йдуть на поступки. І це зазвичай не те, що ви робите у процесі, який передує перемовинам”, – сказав голова Женевського центру політики та безпеки і ексгендиректор Організації з безпеки та співпраці у Європі Томас Гремінгер.
Критики вважають, що делегація США не може зрівнятись з загартованими колишніми радянськими посадовцями, які мають десятиліття досвіду ведення перемовин та знають Україну.
До складу російської делегації входять глава МЗС Сергій Лавров, помічник президента Юрій Ушаков, ексдипломат Григорій Карасін та ексглава П’ятої служби ФСБ, яка курує операції в Україні, Сергій Бєсєда.
Натомість команда США немає досвідчених експертів з питань Росії, зауважив директор Євразійського центру Карнегі у РФ Олександр Габуєв. Щобільше, головний спецпредставник Трампа з питань РФ – Стів Віткофф – є лише забудовником та другом американського президента.
“Для росіян це дуже легка команда, і вони звісно намотують кола навколо своїх американських колег. Успіх Росії – переконання адміністрації Трампа працювати над покращенням зв’язків паралельно до мирних перемовин, а не так, щоб відновлення стосунків було умовою для миру”.
Хоча Трамп минулих вихідних дійсно виразив певну злість у бік Путіна, його адміністрація продовжує пропонувати йому важливі поступки.
Зокрема до США прибув соратник Путіна та неофіційний член російської делегації Кирило Дмітрієв. Для того, аби він зміг прибути у Вашингтон, з нього навіть тимчасово зняли санкції.
У США Дмітрієв зустрівся з Віткоффом та кількома членами адміністрації Трампа. Після перемовин він заявив, що обговорив відновлення прямих російських авіарейсів до Сполучених Штатів, а також що “було досягнуто значного прогресу в припиненні вогню”.
“Росіяни очікують, що Трамп може бути подарунком, який продовжує відповідати російським зовнішньополітичним цілям, зокрема знищення трансатлантичної єдності, яка була російською зовнішньополітичною метою протягом багатьох років, якщо не століть”, — сказав Габуєв.
Зміна зовнішньої політики Трампа та погрози союзникам розглядаються Кремлем як “справжня революція” та “вікно можливостей”, – сказав російський аналітик Володимир Пастухов зі Школи славістики та східноєвропейських досліджень Лондонського університетського коледжу.
“Вони намагаються використати деякі тактичні вигоди від мінливих обставин”.
Дії Росії неодноразово ставили американську сторону під ризик протягом усього процесу: наприклад, перед зустріччю з Віткоффом минулого місяця в Москві Путін заявив, що велика група українських солдатів була оточена на Курщині. Тоді Трамп повторив ці заяви і попросив Путіна проявити милосердя.
Після телефонної розмови з Трампа і Путіна минулого місяця команда президента США оголосила про 30-денне часткове припинення вогню як в енергетиці, так і в інфраструктурі, але в заяві Кремля мовиться, що це стосується лише енергетичної інфраструктури. Тоді США прийняли цю версію, не пояснюючи зміни.
Нещодавно було більше розбіжностей: США оголосили, що обидві сторони погодилися на припинення вогню в Чорному морі, але потім Кремль опублікував перелік умов, перш ніж це могло статися, включаючи скасування санкцій щодо кількох російських фінансових установ — значні поступки, які вимагали б підтримки Європи, якої не було.
“Тож з усіх практичних цілей немає припинення вогню. Немає чорноморської ініціативи, погодженої українцями та росіянами. У нас є ілюзія прогресу без конкретних кроків у напрямку реалізації дій, про які говорить адміністрація”, – сказав Грем.
Але односторонній характер процесу став більш очевидним, коли Віткофф беззаперечно повторив ще кілька брехливих тверджень Путіна, включно з тим, що українські регіони, окуповані РФ, хотіли бути російськими, тому що громадяни проголосували за це на референдумах — навіть попри те, що референдуми окупованого населення не є законними згідно з міжнародним правом.
“Він, схоже, є радше представником Путіна при Трампі, ніж навпаки”, — написав в аналізі Лоуренс Фрідман, почесний професор військових досліджень у Королівському коледжі Лондона.
Віткофф також висловився в інтерв’ю про те, що Путін сказав йому, що відвідав церкву, щоб помолитися за Трампа після замаху торік у липні.
“Виходить, що він принципово не поінформований про природу конфлікту і ніколи раніше не мав справ з Росією, а також не розуміє тактики переговорів і особливо того, як Путін може спробувати маніпулювати ситуацією”, — сказав Грем.
Цього тижня Росія посилила свої жорсткі, максималістські вимоги, коли заступник міністра закордонних справ Росії Сергій Рябков поскаржився, що вимога Росії “розв’язати проблеми, пов’язані з першопричинами конфлікту” ігнорується США, і “ми не можемо прийняти все це як є”.
За словами Грема, оскільки США перебільшують свій прогрес у переговорах, Росія, здається, стурбована тим, що представник Штатів не розуміють, наскільки серйозними є їхні вимоги.
“Питання в тому, чи вистачить в адміністрації терпіння продовжувати ці переговори і чи зможуть вони вести переговори таким чином, щоб добитися від російської сторони поступок”, — сказав він.
- За повідомленням ЗМІ, президента США Дональда Трампа закликають не телефонувати російському президенту Володимиру Путіну, допоки той не погодиться на припинення вогню в Україні.
- Москва сподівається, що президент США Дональд Трамп забезпечить прийнятне мирне врегулювання з Україною, одначе, готова продовжувати війну, якщо переговори зазнають невдачі, повідомляють поінформовані джерела.
Служба державної безпеки Азербайджану викрила змову іранських сил “Кудс” вбити головного рабина євреїв-ашкеназі у країні Шнеора Сегала.
Канадський парламент в Оттаві заблокували після того, як чоловік забарикадувався в східному крилі будівлі, де знаходяться парламентські офіси. Поліція веде переговори з чоловіком.
Сили оборони України просунулися поблизу Куп’янська, тоді як російські загарбники тиснуть на трьох напрямках.
6 квітня відзначають Міжнародний день спорту на благо миру і розвитку, Міжнародний день асексуальності, День людей із синдромом Борінга-Опіца та Всесвітній день настільного тенісу. Християни цього дня вшановують святителя Євтихія.
За даними синоптиків у неділю, 6 квітня, в низці областей України очікується мокрий сніг, подекуди – ожеледиця.