Російська фінансова система похитнулася після нових санкцій США – WP

Джерело: The Washington Post

Мінфін США запровадив проти Росії нові потужні санкції, спрямовані на фінансову систему РФ. Як наслідок – Московська біржа змушена була припинити торгівлю доларами та євро.

Про нові санкції мінфін США оголосив 12 червня. Вони торкнулись Московської біржі та розширили ризик санкцій для іноземних фінустанов, яка веде бізнес з російськими військовими підприємствами. Московська біржа управляє ринками торгівлі акціями, облігаціями, деривативами, валютами та дорогоцінними металами.

Попри запроваджені раніше санкції, РФ змогла збільшити військове виробництво. Для цього Кремль звернувся за допомогою до Китаю, Індії та низки інших краї, які стали посередниками для обходу західних санкцій.

Зусилля посилити покарання проти Росії свідчать про те, що Захід зрозумів, що всі попередні обмеження не мали бажаних результатів, вважає Едвард Фішман, колишній старший керівник Держдепу США під час президентства Барака Обами.

Попри санкції, у ракетах, якими РФ обстрілює Україну, виявляють тисячі іноземних деталей. Відтак, аби боротись з цим, нові американські санкції спрямовані на те, щоб Росія не могла отримувати компоненти для озброєння через інші країни.

Нові санкції тепер застосовуються не тільки до організацій, які працюють з російською оборонною промисловістю, але й до тих, хто працює з будь-яким російським бізнесом або фізичною особою, що потрапила під санкції, включаючи найбільші банки країни.

Офіційні особи США хотіли ввести санкції напередодні зустрічі світових лідерів на саміті G7 в Італії.

“Є величезне розчарування через те, що експортний контроль не працює так добре, як можна було б сподіватися. Вони фактично кажуть, що якщо ми фінансово ізолюємо Росію, їй буде набагато важче платити за військовий імпорт”, — сказав Фішман.

У РФ вже зреагували на санкції. Зокрема експрезидент Росії Дмитро Медведєв,який часто робить гучні заяви, закликав росіян “шукати вразливі місця у західній економіці” і “бити її у всіх сферах”.

“Ми повинні знайти проблеми в їхніх найважливіших технологіях і завдати їм нещадного удару. Буквально знищити їхню енергетику, промисловість, транспорт, банківські та соціальні служби”, — сказав він.

Після запровадження санкцій акції на Московській біржі спочатку різко впали, але пізніше відновилися. Економісти та колишні високопосадовці попереджали, що нові заходи, які забороняють торгівлю доларами та євро на центральній біржі, суттєво вплинуть на вартість ведення бізнесу для російської економіки, що базується на експорті та імпорті, можливо, ще більше розпалюючи інфляцію, яка вже є високою — офіційно на рівні 8%.

У результаті російські компанії тепер повинні конвертувати долари та євро на міжбанківському ринку Москви, а не на централізованій біржі, дозволяючи банкам стягувати високі комісії за кожну угоду та збільшуючи спреди, за якими купуються та продаються долари та євро, зменшуючи прозорість.

Хоча після повномасштабного вторгнення росіяни дедалі частіше переходять на китайські юані — 54% всієї торгівлі валютою на Московській біржі тепер є китайськими, — долари та євро все ще важливі для економіки Росії.

“Росія все ще залежить від використання західних валют для торгівлі з усіма країнами, крім Китаю. Існує величезний попит на торгівлю цими валютами”, — сказав Яніс Клюге, економіст Німецького інституту міжнародних справ і питань безпеки.

За словами Клюге, нові санкції “збільшать витрати для імпортерів і експортерів” і додадуть нові “рівні складності” російським бізнес-операціям.

“Вплив спочатку психологічний і він ще більше посилює ізоляцію Росії”, – сказав він.

Речник Кремля Дмитро Пєсков закликав росіян до спокою і сказав дивитися на Центробанк як на “мегарегулятор, здатний забезпечити стабільність” після того, як російські банки почали різко підвищувати курс долара після заборони торгівлі на Московській біржі.

Деякі підняли курси до 200 рублів за долар, повідомляє російська газета “Коммерсант”. Напередодні курс на Московській біржі становив трохи менш як 90 рублів за долар.

Центральний банк заявив, що встановлюватиме щоденні курси долара та євро на основі зведених даних купівлі та продажу комерційних банків. Він зафіксував офіційний курс четверга на рівні 88,2 рубля за долар.

Колишній високопоставлений російський фінансовий посадовець сказав, що російська економіка не залишиться без доларів чи євро, але нові санкції явно додадуть зростання витрат на війну Путіна для економіки.

“Це не питання фінансової стабільності, а питання фінансових витрат. Витрати на імпорт будуть рости, і це буде додатковим фактором зростання цін”, – сказав колишній високопосадовець.

Величезне збільшення державних витрат на російську оборонну промисловість, яке ще більше сприяє інфляції, зрештою стане невиправданим, додав він. З’являється все більше ознак того, що в Кремлі це знали, тому підвищення податків на наступний рік уже прийнято законом.

“Якщо ціни на нафту більше не будуть рости, то рано чи пізно бюджет досягне стелі, і далі витрачати, не друкуючи гроші, буде неможливо. Але є інший інструмент — це оподаткування, і не випадково прийнято закон, який підвищує податки для компаній”, – сказав експосадовець.

Путін оголосив про підвищення в 2025 році, включаючи підвищення податку на прибуток підприємств з 20% до 25%, а також підвищення податку на прибуток. Він назвав їх “тонким налаштуванням” системи.

“У Путіна є багато способів продовжувати фінансувати військову машину цього і наступного року, але після цього це стає складніше”, — сказала Олександра Прокопенко, колишня радниця Центрального банку Росії, яка працює в Берліні.

Президент України Володимир Зеленський зустрівся із заступником голови Меджлісу Наріманом Джелялом, якого напередодні звільнили з російського полону.

Студентка Українського Католицького Університету Юлія Лисак отримала стипендію Фонду Порошенка імені Героя України Тараса “Хамера” Бобанича. Річну стипендію ініціювали батьки Тараса Бобанича та керівництво УКУ, а Фонд Порошенка підтримав цю ідею.

В різні періоди російсько-української війни в медійному просторі з’являються теми, які звертають увагу на проблеми…

Міністерство оборони Білорусі заявляє, що Україна стягує війська до кордону, мінує території та будує загородження. Кажуть ситуація “непроста”, але “провокацій” поки що немає.

Заступник голови Херсонської обласної ради Юрій Соболевський розповів, що російські окупанти продовжують викрадати тварин з”Асканії-Нової” і вивозити їх до Росії та окупованого Криму.