Російські хакери укотре атакували користувачів України та Польщі
Джерело: Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації України
Російські хакери вчергове атакували користувачів України та Польщі – цього разу за допомогою електронних листів з посиланнями на “документи”.
Урядова команда реагування на комп’ютерні надзвичайні події України CERT-UA, яка діє при Держспецзв’язку, виявила факт розсилання протягом 15-25 грудня групою APT28 електронних листів з посиланнями на “документи”, відвідування яких призводило до зараження комп’ютера шкідливими програмами.
Об’єктом атаки, окрім користувачів з України, стали організації з Польщі.
У CERT-UA відзначають, що за сукупністю тактик, технік, процедур та інструментарію активність асоційовано з діяльністю угруповання APT28. Зловмисний задум також передбачає вжиття заходів з розвитку кібератаки на всю інформаційно-комунікаційну систему організації. У такий спосіб, компрометація будь-якого комп’ютера може створити загрозу для всієї мережі.
Фахівці урядової команди реагування вкотре нагадали, що безпека усієї організації залежить від кожного працівника. Тому важливо впроваджувати серед співробітників культуру кібергігієни. Використовувати надійні паролі, багатофакторну автентифікацію, не переходити за будь-якими підозрілими посиланнями, не користуватися зламаними програмами або російським софтом – необхідний мінімум.
Хакери угруповання АРТ28 (також відоме як Pawn Storm, Fancy Bear, BlueDelta), яке низка дослідників пов’язує зі спецслужбами РФ, часто спрямовують свої зусилля проти України:
- у вересні 2023 року CERT-UA виявила кібератаку АРТ28, яка була спрямована проти одного з об’єктів критичної енергетичної інфраструктури України;
- у липні 2023 року CERT-UA виявила кібератаку АРТ28, спрямовану на викрадення даних українців для входу в поштові сервіси;
- у червні завдяки співпраці з Recorded Future виявили шпигунську кампанію проти українських організацій;
- а у квітні кіберзловмисники намагалися атакувати держоргани України фейковими “оновленнями операційної системи”.
- Державна служба спеціального зв’язку та захисту інформації попереджає про масове розповсюдження шкідливого програмного забезпечення через електронні листи з темою “заборгованості за договором “Київстару”.
- 13 грудня, російська хакерська група “Солнцепек” взяла на себе відповідальність за кібератаку на “Київстар”.
- Команда ЄС із реагування на надзвичайні ситуації в кіберпросторі попередила про плани російської хакерської групи “Fancy Bear”, яка націлилась на європейські уряди.
11 грудня міністерство закордонних справ Росії поскаржилося, що передача США Україні 20 мільярдів доларів коштом заморожених російських активів, було “простим пограбуванням”, і припустило, що Москва може “захопити західні активи” на своїй території “для посилення промислового потенціалу”.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 11 грудня. З початку доби відбулося 194 бойових зіткнення.
Науково-популярний проєкт “Альфа Центавра” опублікував OSINT-розрахунок застосування РФ ракети “Орєшнік”, попередивши про можливість нового удару російськими ракетами середньої дальності по території України, базуючись на аналізі авіаційних повідомлень (NOTAM) про закритий повітряний простір над полігоном “Капустин Яр”.
11 грудня Головнокомандувач Збройних Сил України генерал Олександр Сирський зустрівся з бійцями 38-ї окремої бригади морської піхоти на Покровському напрямку.
Українська делегація відвідала Ірландію для посилення співпраці з метою повернення незаконно депортованих і переміщених Росією українських дітей.