Російським компаніям все важче отримати гроші з Китаю – Bloomberg

Джерело: Bloomberg

Кілька великих російських експортерів сировини повідомили, що зараз торгівля з Китаєм схожа на азартну гру, оскільки отримувати гроші з КНР стає все важче через санкції.

Після того, як у червні США посили обмеження, прямі платежі для РФ в юанях все частіше заморожують або відкладають, розповіли менеджери трьох експортерів сировини на умовах анонімності.

У деяких китайських покупців російських сільськогосподарських товарів цього місяця також виникли проблеми з платежами, повідомив представник російської сільськогосподарської фірми.

Проблема торкається не лише таких товарів, як метали та сільське господарство, а й інших галузей промисловості. До прикладу, минулого тижня Асоціація російських автомобільних дилерів попередила, що імпорт автомобілів і автозапчастин з Китаю – який зараз є основним постачальником Росії – може припинитися через збої з розрахунками.

Це свідчить про те, що посилення санкцій все ж мають наслідки для російської економіки. У липневому звіті про макроекономічні та фінансові тенденції центральний банк зазначив, що він спостерігав “зниження ступеня відкритості в російській економіці, що відображається у зниженні частки імпорту та експорту у ВВП, а також у збільшенні роль внутрішнього попиту та виробництва”.

З кінця 2023 року Росія також відчуває труднощі в операціях з іншими великими торговими партнерами, серед яких Об’єднані Арабські Емірати та Туреччина, оскільки тиск США на кредиторів уповільнює операції. Торгівля з Індією також зіткнулася з перешкодами, оскільки рупія не є повністю конвертованою.

Після повномасштабного вторгнення РФ в Україну та санкцій Заходу, саме Китай став головним союзником Росії. Між країнами зросла торгівля на понад 60% у 2023 році. Зараз на юані припадає близько 40% експортно-імпортних платежів Росії і більш ніж половина вартості на російському валютному ринку.

Попри те, що Китай не запроваджував санкції проти РФ, платежі між країнами стикаються з перешкодами з грудня, коли США пригрозили додатковими санкціями щодо банків, які сприятимуть торгівлі з російською військовою промисловістю.

Російські компанії повідомили місцевим ЗМІ в червні, що цю проблему розв’язали за допомогою невеликих регіональних банків після того, як президент Володимир Путін зустрівся з президентом Китаю Сі Цзіньпіном у травні. Проте після цього США знову розширили свої критерії санкцій.

“Санкції США і загроза вторинних санкцій вже призвели до зростання кількості банків у Китаї, які не хочуть здійснювати платежі та зовнішньоторговельні розрахунки з Росією”, — сказав Олександр Потавін, московський аналітик.

Ті, хто часто стикається з проблемами, можуть знайти альтернативні способи оплати, до прикладу, за допомогою криптовалют або маршрутизації транзакцій через колишні радянські республіки, такі як Казахстан чи Узбекистан, навіть якщо це збільшує витрати.

“Явного обвалу імпорту через відставання ми поки не бачимо, але імпорт в рублях вже почав знижуватися”, — сказав Дмитро Польовий, інвестиційний директор московської Astra Asset Management, маючи на увазі затримки в обробці платежів. Імпорт в рублях як частка ВВП “помітно знижується після відновлення в 2023 році”.

Деякі трейдери все ще можуть здійснювати платежі в юанях до Росії, але лише через обмежену кількість великих державних банків. За словами особи, обізнаної з питанням, менші або місцеві кредитори більше не є варіантом після розширення санкцій.

Правда, деякі експортери заявили, що у них не було проблем зі здійсненням платежів. Деномінована в юанях транзакція великого експортера енергоносіїв з Китаю цього місяця пройшла гладко, навіть попри те, що деякі банки припинили співпрацю з Росією, заявив топменеджер фірми.

Торгівля все ще відбувається, але вона, звичайно, дорожча через значно збільшені витрати на здійснення платежів, сказало одне джерело.

31 серпня відзначають Міжнародний день поінформованості про передозування та Міжнародний день осіб африканського походження. За церковним календарем сьогодні – Покладання Пояса Пресвятій Богородиці.

За даними синоптиків у суботу, 31 серпня, в Україні збережеться спекотна погода.

На війні з російськими окупантами загинув Микола Гаєвой, випускник Українського католицького університету (УКУ) та аспірант гуманітарного факультету за спеціальністю “Історія”.

Групи, що підтримують Палестину, планують масштабні протести під час виступів віцепрезидентки та кандидатки у президенти від Демократичної партії Камали Гарріс. Зокрема вони планують це зробити 10 вересня під час її дебатів з кандидатом від республіканців Дональдом Трампом. Протести спричинені сильною підтримкою Гарріс Ізраїлю під час війни в Газі, що, на думку активістів, ігнорує голоси прихильників Палестини.

Під час засідання Ради Безпеки ООН, політичний координатор Постійного представництва Великої Британії при ООН Фергус…