Росія імпортує іноземні літаки, попри санкцій США та ЄС
Джерело: росЗМІ
Росія продовжує імпортувати іноземні літаки, порушуючи санкції США та ЄС. З початку 2024 року до країни ввезли щонайменше 28 повітряних суден, включно з пасажирськими Bombardier, Airbus і Boeing.
Літаки найчастіше постачають через Туреччину, Оман, ОАЕ та Німеччину, а також за допомогою компаній у Сербії, Казахстані, Китаї та Киргизстані. Окремі літаки ввезли під виглядом запчастин, розбираючи їх перед транспортуванням.
Так, з 28 літаків кілька були пасажирськими: Bombardier, Airbus, ATR 42-500 і Hawker 800 XP. Один із літаків Bombardier вартістю близько $45,5 млн ввезли на ім’я Дениса Краснопольського — гендиректора акціонерного товариства “Інпромактив”, яке займається виробництвом літальних апаратів. Інший Bombardier вартістю від $24,5 до $32,8 млн ввезла авіакомпанія “Меридіан” з ОАЕ, і згодом він здійснював рейси між Москвою, Санкт-Петербургом, Нижнім Новгородом, Тегераном, Баку, Астаною та іншими містами. Ще один Bombardier вартістю близько 16 млн євро доставили авіакомпанії Skylight зі столиці Киргизстану Бішкека, який виконує рейси до Китаю, Туреччини, Дубаю та на Мальдіви. Французький Airbus A319-111 вартістю близько $35 млн, придбаний “Авророю” через Литву, здійснює польоти на Далекому Сході. Крім того, один пасажирський літак Boeing 737-800 придбала якутська авіакомпанія “Алроса” для рейсів до Москви, Санкт-Петербурга, Новосибірська та Благовєщенська.
Згідно з митними документами, дев’ять літаків ввезла компанія “Сучасні технології” 52-річного бізнесмена Євгена Кабанова. Він також є засновником турецької компанії Edermont LTD та киргизької “Едермонт Памір”, через які літаки постачають до Росії. Зокрема, компанії Кабанова допомогли імпортувати літаки Cessna, Aero Commander 680V, призначені для цивільної авіації, а також американський Piper PA-28RT-201T.
Водноча пов’язана з Кабановим компанія відкрито рекламувала постачання літаків в обхід санкцій. У Telegram-чаті SAON Кабанов описував схему доставки іноземних літаків до Росії. За його словами, перегнати літак можна “своїм ходом” або перевезти сушею чи морем. У разі найму пілота-гонщика літак доставлять до “місця базування”, де він пройде російську реєстрацію, отримає сертифікат льотної придатності та буде готовий до використання, зазначив Кабанов.
Другий варіант — перевезення сушею або морем — передбачає розбирання літака на запчастини, завантаження в контейнер і відправлення до “проміжного пункту призначення”. Після митного оформлення літак спрямовується до “кінцевого пункту призначення”, де його збирають та оформлюють необхідні документи. Зацікавленим користувачам Кабанов обіцяв “охоче надати розрахунок із точністю +/- кілька тисяч доларів”.
Санкції США та ЄС, запроваджені у 2022 році, забороняють постачання літаків і запчастин до Росії, а також їх обслуговування за кордоном. Втім, російські компанії досі знаходять шляхи для обходу цих обмежень.
- Журналісти зʼясували, що розкішні автомобілі потрапляють до Росії попри західні санкції, зокрема через кавказькі країни.
- Велика Британія ввела санкції проти 10 російських кораблів із так званого “тіньового флоту”.
- Бюро ЄС із боротьби з шахрайством (OLAF) ініціювало розслідування щодо можливого реекспорту російської нафти через турецькі порти до країн ЄС.
Рахункова палата України підрахувала, скільки грошей пішло на утримання полонених військових РФ.
Центр з контролю та профілактики захворювань у США (CDC) повідомив, що результат аналізу зразків першого у США пацієнта з тяжким випадком пташиного грипу показав мутацію вірусу.
В Іраку працюють над ексгумацією останків близько 100 курдських жінок і дітей. Вважається, що їх вбили в 1980-х роках, за часів правління Саддама Хусейна.
СБУ нейтралізувала агентурну мережу російського ГРУ, яка займалась організацією масових диверсій на залізниці.
Україна встановила контакт з новою владою Сирії. МЗС сподівається, що Сирія змінить політику щодо територіальної цілісності України й після цього вийде відновити дипломатичні відносини.