Росія отримує заборонені технології через приховані поставки з Центральної Азії
Джерело: The Washington Post
Попри низку Західних санкцій Росія продовжує шукати способи та партнерів, які допомагатимуть їй обходити заборони на китайські БпЛА та німецьку електроніку.
У травні на кордоні між Киргизстаном та Казахстаном було перехоплено партію безпілотників, які прямували до Росії. Водночас на транспортних етикетках китайські безпілотники були позначені як потужні машини для збору урожаю в садах і та на фермах.
Замовником БпЛА була російська компанія. Вони придбали цілу партію безпілотників вартістю майже 14 000 за штуку.
У виданні нагадали, що раніше російський уряд оцінював такі дрони як придатні для ведення війни, коли минулоріч війська РФ перехопили 4 таких же БпЛА в українських військових на сході.
Тоді у Кремлі заявили що начебто Україна хоче використовувати такі БпЛА для хімічних атак.
Для яких цілей РФ замовляла ці безпілотники залишиться невідомим, однак американські посадовці, розповідаючи про затримку дронів наголосили, ще цей епізод був незвичним, оскільки найчастіше Росія безперешкодно отримує подібні товари в обхід санкцій.
Вилучення безпілотників було оцінено як рідкісну перемогу в спробі зупинити потік забороненого обладнання та електроніки, що надходить до Росії.
Оскільки РФ не має можливості закуповувати військові товари із західних країн, вона все частіше шукає допомоги від колишніх радянських держав Центральної Азії, деякі з яких історично та фінансово пов’язані з Росією , але також активно торгують з Європою та Китаєм.
Представники адміністрації президента США Джо Байдена зазначили, що вони особливо стурбовані роллю, яку відіграє Киргизстан, країна, звідки відправлено вантаж безпілотників.
Гірська країна, що не має виходу до моря з населенням 6,7 мільйона осіб, колись була південним кордоном Радянської імперії, а зараз є домом для численних підприємств, які стали каналом для західних та азійських товарів, які Росія не може легально отримати в іншому місці.
Після вторгнення Кремля в Україну — і з більшою інтенсивністю в останні місяці — Киргизстан став свідком разючого розширення імпортно-експортних компаній, які ведуть бізнес переважно з Росією.
Фірми отримують прибуток від стрімкого зростання продажів китайських і європейських товарів, які перебувають під санкціями, — від безпілотників і частин літаків до прицілів для гвинтівок і передових схем бомб — більшість із яких перевозяться або доставляються сухопутним транспортом компаніям у Росії, сказав високопоставлений американський посадовець, який добре знає про операції.
Після місяців безрезультатних візитів до киргизької столиці Бішкека потоком американських і європейських дипломатів адміністрація Байдена готує нові економічні заходи, щоб натиснути на країну, аби вона припинила торгівлю, з РФ.
Компанії, які активно торгують з Росією, вже цього тижня можуть потрапити під санкції або у так званий “чорний список”.
“Киргизстан, попри те, що він невеликий порівняно з іншими країнами, є яскравим прикладом того, що всі чинники діють одночасно для створення неприйнятного середовища, сприятливого для ухилення від [санкцій]”, — сказав високопосадовець США.
Загальнодоступні торгові документи містять натяки на масштаби киргизького тіньового ринку.
Записи показують, що загальний обсяг експорту Киргизстану до Росії стрімко зріс у 2022 році, зрісши на 250% порівняно з попереднім роком, до повномасштабного вторгнення в Україну. Для деяких товарів, таких як приціли для гвинтівок, раніше не було відомостей про експорт таких товарів Киргизстаном до Росії.
Торгові документи також свідчать про високий рівень координації з закупівельними зусиллями Росії.
Записи з початку цього року показують, що киргизькі компанії купували чутливу електроніку — зокрема спеціалізовані напівпровідники та підсилювачі напруги на сотні тисяч доларів — у китайських і південнокорейських компаній у лютому та березні.
Згідно з документами, з Киргизстану до Росії за той самий період було експортовано майже однакову кількість таких же типів електроніки.
Російські фірми, які отримували товари, у більшості випадків були відомими постачальниками російської оборонної промисловості.
Посольство Киргизстану у Вашингтоні, відповідаючи на запит про коментарі, заявило в заяві, що лідери країни мають намір дотримуватися міжнародних правил і боротися з контрабандою та іншою незаконною торгівлею. Сплеск торгівлі з РФ вони пояснили вдосконаленням електронних систем відстеження потоків товарів через кордони країни.
Хоча посольство визнало попередні повідомлення про порушення санкцій, воно зазначило, що критики не врахували “реальний економічний контекст”.
“Киргизстан і Росія є членами Євразійського економічного союзу, і в цілому Росія є одним з наших головних торгових партнерів. Понад мільйон наших громадян працює в Росії”, — йдеться в повідомленні.
Нинішні та колишні офіційні особи США визнали геополітичні та економічні труднощі Киргизстану, водночас зазначивши, що деякі сусіди країни, схоже, докладають більш щирих зусиль для забезпечення виконання санкцій, навіть попри величезний тиск з боку Кремля.
Киргизькі офіційні особи відмовилися коментувати повідомлення про спробу експорту китайських безпілотників до Росії, хоча події були описані в місцевих новинах як у Киргизстані, так і в сусідньому Казахстані, де БпЛА були конфісковані два місяці тому.
Партію китайських безпілотних літальних апаратів DJI Agras T-30 придбала киргизька фірма з планами перепродати їх компанії в Росії.
14 безпілотників перевозили по суші через Казахстан, коли митники помітили їх за відсутність належних експортних документів. Згідно з даними казахстанських ЗМІ, зрештою партія дронів була конфіскована казахами і так і не досягши російського кордону.
Варто зауважити, що китайський виробник дронів DJI зупинив продажі своїх дронів до України та Росії після початку повномасштабної війни, пояснюючи, чому російський покупець Т-30 використовував непрямий шлях, намагаючись придбати їх.
Немає записів про використання безпілотників Agras T-30 на полі бою, хоча цей літак має військову придатність через його вантажопідйомність у 30 кг, яку можна використовувати для скидання бомб або переміщення зброї, сказав Чарльз Роллет, дослідник IPVM. , видання, яке моніторить світову індустрію стеження.
Відносно шумний порівняно з традиційними військовими розвідувальними дронами, Т-30 може літати на висоті до 4 200 мерів і працювати за будь-якої погоди, вдень і вночі. Він оснащений набором складних датчиків, включаючи камери, радар і прожектор для освітлення об’єктів на землі.
Після того, як минулого року російські військові захопили в України чотири Т-30 під час боїв біля Херсона на сході країни, у російських ЗМІ офіційні особи Кремля припустили , що Київ має намір використати їх у хімічних атаках проти російських військ. Немає доказів того, що Україна застосовувала або володіє хімічною зброєю.
Однак представники розвідки США вже давно стурбовані тим, що Росія може вдатися до використання своїх відомих запасів хімічних речовин, щоб зупинити просування українських військ.
Судячи з усього, російські війська застосували шкідливі гази — імовірно, різновиди сльозогінного газу — проти українців принаймні у двох інцидентах після вторгнення, згідно з перехопленими російськими повідомленнями, розкритими в надсекретних документах, витоку на Discord і отриманих The Washington Post, а також відео з поля бою, яке транслювали російські ЗМІ.
Попри те, що безпілотники Т-30 так і не досягли свого призначення, офіційні особи США кажуть, що Росія неминуче знову спробує отримати безпілотну літальну технологію, якої їй не вистачає, можливо, використовуючи інших партнерів і методи або інші типи літаків.
Представники США визнають, що в більшості випадків країни, які мають намір отримати заборонені товари, зрештою досягають успіху, хоча суворе дотримання торговельного ембарго може зрештою збільшити витрати на ведення бізнесу.
- Уряд Японії планує значно посилити експортний контроль легкових автомобілів, зокрема й вживаних, у межах додаткових санкцій проти Росії, що продовжує повномасштабне вторгнення в Україну.
Верховна представниця ЄС із зовнішніх справ та політики безпеки Кая Каллас наголосила, що загроза безпеці Європі надходить з боку Росії.
Переговори Роберта Фіцо з главою РФ Володимиром Путіним не залишилися непоміченими і на внутрішньополітичній арені. Зокрема лідер “Прогресивна Словаччина” Міхал Шимечка назвав поїздку “ганьбою для Словаччини та зрадою національних інтересів”.
Правоохоронці Києва спростували недостовірну інформацію про військових, яка поширювалася мережею. Відео, котре викликало резонанс, виявилося маніпуляцією
У російському місті Казань на місцевому пороховому заводі сталися вибухи після атаки українських безпілотників, повідомила адміністрація Кіровського та Московського районів міста.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц розкритикував президента Польщі Анджея Дуду через пропозицію польського глави конфіскувати російські активи і передати Україні.