Росія повинна заплатити за екологічну шкоду в Україні, – група міжнародних діячів
Джерело: Reuters
Група міжнародних діячів, зокрема кліматична активістка Ґрета Тунберг, і європейські політики у своїй доповіді в п’ятницю, 9 лютого, заявила, що потрібно вимагати від Росії відшкодування екологічних збитків, таких як забруднення протипіхотними мінами.
Рекомендації, призначені як для України, так і для міжнародної спільноти, включають створення органу високого рівня для нагляду за збором і збереженням доказів впливу на навколишнє середовище та призначення посадової особи для нагляду за кліматичною реконструкцією.
У звіті групи вказується на забруднення української землі мінами та підрив Каховської ГЕС, що призвело до затоплення орних земель і чутливих екосистем, серед іншого впливу на навколишнє середовище.
Міжнародна група, створена минулого року адміністрацією президента України для дослідження різноманітних питань, від ядерної безпеки до забруднення ґрунту, оприлюднила 50 рекомендацій, спрямованих на відстеження збитків від початку повномасштабного вторгнення, притягнення Росії до відповідальності та планування екологічного відновлення.
“Президент поставив перед нами важке завдання. Світу бракує згоди щодо стандартів вимірювання шкоди навколишньому середовищу (від війни). Україна буде сприйматися як піонер”, — сказала колишня міністерка закордонних справ Швеції Маргот Вальстрем.
Вальстрем і кілька інших членів групи з 12 осіб були в Києві в п’ятницю, де вони зустрілися з президентом Володимиром Зеленським, щоб обговорити звіт.
“Ми маємо знайти спільні відповіді на всі екологічні загрози, спричинені війною.Без цього повернення до нормального, стабільного життя не буде”, – зазначив Зеленський.
У доповіді Генеральному прокурору України рекомендовано розробити стратегію судового переслідування воєнної шкоди навколишньому середовищу та розглянути можливість ратифікації Римського статуту, який заснував Міжнародний кримінальний суд.
Група також рекомендувала Україні пришвидшити розробку своєї Стратегії протимінної діяльності та створити національне керівництво щодо видалення токсичних відходів, таких як азбестовий щебінь і забруднені осади з прориву Каховської дамби.
Щоб оплатити таку роботу, група “заохочувала розглядати всі шляхи відшкодування”, включаючи використання заморожених російських державних активів.
- UAnimals разом із Міністерство закордонних справ України встановили в Португалії в українському посольстві спалену ялинку, щоб нагадати про екологічні злочини, які спричинила російська агресія.
- Перша віцепрем’єр-міністерка – міністерка економіки України Юлія Свириденко під час конференції United for Justis.United for Nature заявила, що від початку повномасштабного вторгнення Росія вчинила 2500 екологічних злочинів в Україні.
- Внаслідок підриву російськими окупантами дамби Каховської гідроелектростанції фактично знищено всю рибу у водосховищі. Загалом втрачено щонайменше 11 388,3 тонни риби.
Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.
10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією.
Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення.
Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.