Росія закуповує запчастини до літаків в обхід санкцій Заходу – Reuters

Джерело: Reuters

Росія продовжує обходити західні санкції, запроваджені через її повномасштабну війну в Україні, та закуповує необхідне обладнання для літаків.

У ЗМІ повідомили, що 14 листопада 2022 року у російському Єкатеринбурзі приземлився літак “Уральських авіаліній”.

Через три дні до літака привезли важливу для навігаційної системи запчастину, вартість якої – понад 250 млн доларів, виготовлену американською компанією Northrop Grumman (NOC.N), свідчать дані російської митниці.

Через тиждень, 24 листопада, літак вилетів до Москви і з того часу активно перевозив пасажирів через Росію та Центральну Азію, згідно з даними відстеження рейсів.

Попри санкції Заходу, спрямовані на те, щоб заборонити російським перевізникам закуповувати запчастини для своїх літаків Airbus і Boeing, “Уральські авіалінії” імпортували понад 20 пристроїв американського виробництва після того, як Росія вдерлася в Україну в лютому 2022 року, свідчать дані митниці.

Згідно з аналізом, з травня минулого року до кінця червня цього року до російських авіакомпаній надійшло авіазапчастин на суму щонайменше 1,2 мільярда доларів, коли діяли більшість торговельних і експортних обмежень США та Європи.

Обладнання варіювалося від основних предметів, необхідних для підтримки льотної придатності літака, таких як пристрої Northrop Grumman, клапани тиску в кабіні, дисплеї в кабіні та шасі, до звичайних запчастин, таких як кавоварка, телефонні трубки бортпровідників і сидіння для туалетів.

Митні документи свідчать, що деталі потрапили до Росії через посередників у таких країнах, як Таджикистан, Об’єднані Арабські Емірати (ОАЕ), Туреччина, Китай і Киргизстан – жодна з яких не схвалила західні санкції проти Росії.

Сума в 1,2 мільярда доларів недооцінює загальну вартість авіазапчастин, імпортованих протягом досліджуваного Reuters періоду, оскільки вона включає лише постачання, призначені безпосередньо для російських авіакомпаній або їхніх підрозділів технічного обслуговування, а не частини літаків, доставлені іншим компаніям у Росії.

Олег Пантелєєв, голова московського авіаційного аналітичного центру “АвіаПорт”, заявив, що російські авіакомпанії “розв’язали проблему” роботи під західними санкціями.

“Спочатку був шок, ніхто не знав, що робити. Через два-три місяці було знайдено нові канали постачання, а через шість-дев’ять місяців з’явилося досить багато альтернатив, що дозволило знизити ціни та терміни доставки”, – сказав він у коментарі Reuters.

Заступник генерального директора “Уральських авіаліній” Кирило Скуратов відмовився коментувати, як російський перевізник закуповував свої запчастини.

“Я точно не скажу вам цього. Це непотрібна інформація”, – сказав він.

Переглянувши список, складений Reuters, Northrop Grumman заявив, що не виявив жодних продажів або ремонтних послуг, які компанія надає російським організаціям. Компанія Northrop Grumman заявила, що має “надійні процеси та процедури, які допомагають забезпечити дотримання всіх чинних законів і правил, пов’язаних з експортом і санкціями”.

Уряд США заявив, що його експортний контроль і контроль над його союзниками серйозно вплинули на російський авіаційний сектор.

“Ми продовжуватимемо активно посилювати наші засоби контролю, викорінюючи та руйнуючи незаконні мережі, переслідуючи осіб, які ухиляються від обмежень, і безпосередньо взаємодіємо з галуззю та іноземними урядами для забезпечення відповідності”, – сказав представник міністерства торгівлі США.

Представник Європейського Союзу сказав, що блок тісно співпрацює з країнами, які запровадили подібні торговельні обмеження, щоб гарантувати, що їх не обійдуть.

“У деяких країнах впроваджуються системи моніторингу, контролю та блокування реекспорту”, – сказав він.

Санкції Заходу ускладнили життя російському авіаційному сектору.

У середині 2022 року джерела в авіаційній галузі розповідали, як деякі російські авіакомпанії розбирали інші літаки на запчастини. А російський авіаперевізник S7 Airlines у червні 2022 року заявив, що йому довелося відмовитися від планів запуску лоукост-оператора, оскільки він не міг отримати замовлені ним літаки Airbus.

Як і його американський конкурент Boeing, європейський виробник літаків розірвав зв’язки зі своїми російськими клієнтами, коли запровадили санкції.

Але станом на 1 травня 2023 року російські перевізники мали 541 західний літак, який перебував на службі або на техобслуговуванні, згідно з даними, зібраними швейцарським провайдером авіаційної розвідки ch-aviation. Це більш-менш на рівні з довоєнним, враховуючи 75 літаків, орендованих російськими авіакомпаніями, повернуті їхнім іноземним власникам, показують дані ch-aviation.

За даними Росстату, у червні російські авіакомпанії перевезли 10,1 млн пасажирів проти 8,87 млн у червні 2022 року та 11,1 млн у червні 2021 року.

Без західних літаків російським авіакомпаніям довелося б суттєво скоротити свою діяльність, оскільки, згідно з даними ch-aviation, у їхніх флотах лише близько 150 пасажирських літаків російського виробництва.

До торговельних обмежень “Уральські авіалінії”, “Аерофлот”, “S7” та інші російські перевізники покладалися на технічне обслуговування глобальних компаній, таких як Lufthansa Technik із Німеччини.

Коли ці фірми припинили надавати послуги – Lufthansa Technik заявила, що зупинила продажі в Росію з 28 лютого 2022 року – російські авіакомпанії звернулися до пулу набагато менших постачальників.

Наприклад, у квітні 2022 року підрозділ технічного обслуговування “S7”, S7 Engineering, почав імпортувати запчастини від компанії в Молдові під назвою Air Rock Solutions, згідно з митними документами.

Перша партія містила фільтри води для камбузів Airbus із заявленою вартістю 1700 доларів. Згідно з даними, протягом наступних 14 місяців S7 отримала постачань щонайменше на 1,23 мільйона доларів від Air Rock.

Іван Мельников, виконавчий директор Air Rock та ще одного дистриб’ютора авіазапчастин у Молдові під назвою Aerostage Services, заперечував продаж продукції в Росію. Він сказав, що більшість його клієнтів були в ОАЕ та Киргизстані.

“Бізнес з російськими компаніями неможливо вести з Молдови, просто враховуючи, що їхні банки в Молдові заборонені, а платежі не обробляються. Ми не зацікавлені у втраті наших місцевих і міжнародних партнерів заради короткострокового доходу, – сказав Мельников.

Більшість відправлень, зазначених у російських митних документах як такі, що були зроблені Air Rock і Aerostage, здійснювалися обхідними маршрутами, транзитом через ОАЕ чи Киргизстан. На запитання, чи може це означати, що його клієнти в цих країнах перенаправили постачання на російські авіалінії, молдовський бізнесмен не відповів.

Серійний номер, зазначений у російських митних документах для пристрою Northrop Grumman, надісланого до Єкатеринбурга минулого року, свідчить, що деталь була виготовлена в жовтні 2008 року та використовувалася на різних літаках, зокрема в Саудівській Аравії шість років тому, згідно з галузевим джерелом, яке має доступ до обслуговування баз даних.

Хоча в митних документах не вказується назва компанії, яка поставила пристрій у листопаді, вони свідчать, як більше тих самих важливих американських деталей, оснащених високотехнологічними лазерними гіроскопами, потрапили до Urals Airlines протягом 14-місячного періоду, розглянутого Reuters.

Наприклад, у липні 2022 року один був відправлений авіакомпанії “Уральські авіалінії” через ОАЕ будівельною компанією “Istikloliyat 20”, що базується в Таджикистані. У вересні 2022 року інша таджицька будівельна фірма Kafolati Komil також відправила одну з частин до Росії через ОАЕ.

Деякі вантажі запчастин Northrop Grumman для Ural Airlines, які йшли через ОАЕ, оброблялися компанією під назвою Skyparts FZCO, створеній у червні 2022 року.

Відповідаючи на запитання про постачання пристрою Northrop Grumman, менеджер Skyparts Саїд Абдуллоєв сказав Reuters, що він знайомий із цією частиною, і підтвердив, що дубайська фірма веде справи з таджицькими компаніями, включаючи Istikloliyat 20.

Він сказав, що Skyparts придбала одну з деталей Northrop Grumman у американського постачальника, але заперечив, що коли-небудь відправляв її до Росії. Він відмовився назвати американську фірму.

Згідно з даними митниці, один російський перевізник, Nordwind Airlines, використовував родинні зв’язки для закупівлі деталей для 12 літаків Airbus і 15 літаків Boeing.

Згідно з корпоративними документами, авіакомпанія, що належить російській підприємниці Каріне Букрей, імпортувала сотні деталей від Ramses Turizm. Компанія Ramses Turizm, розташована в турецькому курортному місті Анталія, належить чоловікові Букрей Рамазану Акпінару.

4 квітня Акпінар підтвердив, що володіє Ramses Turizm і одружений з Букрей. Він не відповів на запитання щодо експорту авіазапчастин до Nordwind.

Російські записи показують, що Nordwind припинив отримувати запчастини від Ramses Turizm через три дні після запиту Reuters про них. Однак авіакомпанія продовжувала імпортувати запчастини від іншої турецької компанії – Na Havacilik ve Teknik, яка також базується в Анталії.

Nordwind також імпортувала запчастини через свій підрозділ технічного обслуговування NW Technic, згідно з митними документами. Виконавчий директор Валерій Пашаєв сказав Reuters, що його підрозділ зосереджений виключно на обслуговуванні літаків і не займався закупівлею запчастин.

3 липня лідер фракції “Європейська Солідарність” Петро Порошенко привіз бригадам на Харківщину FPV-дрони, Мавіки, комплекси РЕБ “Шатро”, квадроцикли та іншу техніку. Передаючи допомогу на фронт, політик закликав припинити цькування ЗСУ та політичні інтриги навколо військових.

З 18 травня, коли розпочав роботу застосунок Резерв+, його послугами скористалися вже 2 мільйони громадян. Про це повідомила заступниця міністра оборони України Катерина Черногоренко.

Вранці 3 липня російські війська завдали масованої ракетно-дронової атаки по Дніпру. В ОВА повідомили про збільшення кількості постраждалих.

У Росії трьох синів священника з Липецька засудили до 17 років колонії суворого режиму за спробу воювати на боці України проти окупантів. Вони планували приєднатися до легіону Свобода Росії. Брати проведуть три роки у в’язниці, решту терміну – у колонії суворого режиму.

Правоохоронці зараз розслідують 28 кримінальних справ за фактом убивства 62 українських військових після того, як вони здалися в полон.