Росія завдає ударів по готелях в Україні, щоб відлякати журналістів

Джерело: The Washington Post

За повідомленням “Репортерів без кордонів” та української організації Truth Hounds, війська РФ навмисне б’ють по готелях в Україні, щоб відлякати журналістів, які висвітлюють війну.

Від початку повномасштабного вторгнення Росія атакувала 25 готелів поблизу лінії фронту в Україні. Самі окупанти стверджують, що в готелях нібито були розміщені військові об’єкти, але насправді метою цих атак є спроба залякати представників ЗМІ.

У звіті мовиться, що на початку повномасштабної війни російські удари по готелях були спорадичними, але останнім часом набули постійного характеру, що є загрозою для журналістів, які працюють безпосередньо на передовій.

Унаслідок цих атак один журналіст загинув, а 24 зазнали поранень.

“Ці атаки є частиною ширшої стратегії сіяння терору та прагнення зменшити висвітлення війни”, – сказала Полін Мофре, регіональна співробітниця організації “Репортери без кордонів” (RSF) в Україні.

Вона додала, що будівлі, які були атаковані, не є “українськими військовими базами”, а журналісти всередині не є “найманцями”, про що пишуть російські ЗМІ.

Використання Росією високоточних боєприпасів, таких як балістичні та крилаті ракети, під час атак свідчить, що готелі були ціллю, а самі атаки – “частиною ширшої стратегії, спрямованої на перешкоджання незалежній журналістиці з передової”, вказано у звіті.

Росія постійно стверджує, що готелі є законними цілями, оскільки там зупиняються українські військові чи іноземні добровольці, але у звіті не було виявлено зв’язку між готелями, які стали об’єктом нападу, та військовою присутністю.

Щобільше, встановлено, що всі готелі, які опинялись під атакою РФ, були відомі тим, що там мешкали саме журналісти.

Туристичні заходи в прифронтових районах припинилися, а ночівля там заборонена для більшості міжнародних працівників неурядових організацій, що робить журналістів основними гостями для готелів.

Опитування, проведене двома організаціями, показало, що 64% журналістів вважають, що удари Росії по готелях ускладнили їхню роботу в зоні бойових дій.

У деяких випадках у готелях зупинялися військовослужбовці у відпустці, але лише в одному готелі, який став об’єктом нападу, розмістились військовослужбовці збройних сил, які перебували у військових справах, вказано у звіті.

Віолетта Педорич, продюсерка французького телебачення та інших західних ЗМІ, зазнала поранення, коли 10 січня 2024 року готель “Park Hotel” у Харкові був уражений двома російськими ракетами.

Педорич розповіла WP, що вона та її команда завжди зупинялися в готелі, бо вважали його безпечним. “Park Hotel” – це невеликий готель за межами центру міста, і вони ніколи не бачили, щоб там зупинялися військові, сказала вона.

Вона сказала, що досі їздить у прифронтові райони, але тепер зупиняється в орендованих квартирах замість готелів.

“Багато журналістів зараз уникають готелів поблизу фронту, деякі зупиняють польову роботу, а більшість зазнає логістичних труднощів. Це ускладнює репортаж”, – додала Мофре.

Погана якість доріг у прифронтових районах та великі відстані між гарячими точками раніше означали, що журналісти намагалися зупинитися в найближчому, найбезпечнішому місті у прифронтовому регіоні.

Але оскільки зараз працює мало готелів, журналісти або зупиняються у квартирах у прифронтових містах, або здійснюють багатогодинні поїздки з таких міст, як Дніпро.

У звіті мовиться, що 13% медіаорганізацій припинили або скоротили поїздки на передову через удари по готелях, вважаючи їх занадто небезпечними та логістично складними.

Ще однією проблемою, за словами Оксани Романюк, керівниці Українського інституту масової інформації (ІМІ), є те, що рішення щодо безпеки часто приймають менеджери за кордоном, чий досвід черпається з конфліктів в інших регіонах, таких як Близький Схід, і які не усвідомлюють проблем безпеки в готелях в Україні.

Романюк навела приклад удару РФ по готелі в Краматорську (Донецька область) в серпні, внаслідок якого двоє журналістів були поранені, а їхній радник з безпеки загинув.

Вона сказала, що група не хотіла зупинятися там, оскільки в попередні місяці в цьому районі були атаки на готелі, але протокол безпеки ЗМІ наполягав на тому, щоб команда була розміщена в готелі.

“Нехай польові команди ухвалюють остаточне рішення, що для них найкраще”, – сказала Романюк.

  • Росія передала Україні тіло журналістки Вікторії Рощиної, яке було позначене в документах як “невстановлена особа чоловічої статі” й містило єдину незрозумілу позначку: СПАС. Під час огляду стало відомо, що деякі внутрішні органи були відсутні, зокрема головний мозок, очні яблука та частина трахеї.

Військовий пес отримав статус героя у Колумбії після того, як виявив вибухівку, закладену бойовиками, котра здетонувала під час військової операції. За даними армії, дії чотирилапого охоронця врятували десятки військових та цивільних.

На Трафальгарській площі у Лондоні презентували відновлену мозаїку української художниці Алли Горської. Артоб’єкт став символом пам’яті, гідності та боротьби за право повернутися додому. У заході взяли участь британській підприємець, засновник Virgin Group Річард Бренсон та український боксер, чемпіон світу за версіями WBA, WBO та IBF, Олександр Усик.

Голова європейської дипломатії Кая Каллас привітала тверду позицію президента США Дональда Трампа щодо Росії, втім, розкритикувала ультиматум у 50 днів, оскільки росіяни продовжують неспровоковане вторгнення. Вона також закликала США підкріпити санкції військовою підтримкою України.

14 липня КП “Київський метрополітен” розпочав громадське обговорення можливих змін до правил перевезення тварин у підземці. Зокрема, мова про нові умови проїзду собак.

Китайський університет Dalian Polytechnic вигнав студентку за “недоречні контакти з іноземцем” та “підрив національної гідності” після того, як у мережі зʼявилися відео з нею та українським кіберспортсменом Данилом Тесленком (Zeus).