Росія завдяки обходу санкцій через Туреччину заробила 3 млрд євро на експорті нафти до ЄС

Джерело: розслідування CSD та Центру дослідження енергетики та чистого повітря (CREA)

Останніми роками Туреччина стала ключовим ігровим полем для експорту російських нафтопродуктів до ЄС, що забезпечує Кремль значними доходами, ухиляючись від санкцій. Лише минулого року такі поставки принесли Росії понад 3 мільярди євро.

Минулого року Туреччина стала найбільшим у світі покупцем російських нафтопродуктів. Так, Туреччина отримала загалом 18% дизеля, газойлю, авіагасу та іншої переробленої продукції, вивезеної з Росії морем. В її імпорті російські постачання становили 81%, проте далеко не всі обсяги потрібні Туреччині для власних потреб.

“Туреччина стала стратегічним перевалочним пунктом для російських нафтопродуктів, які перенаправляються в ЄС, ймовірно, генеруючи податкові надходження на сотні мільйонів для військової машини Кремля”, – заявив старший аналітик із енергетики CSD Мартін Владіміров.

Зазначається, що після введення 5 лютого 2023 року ембарго на постачання до ЄС російських нафтопродуктів країни блоку імпортували 5,16 млн тонн на суму 3,1 млрд євро з трьох турецьких портів – Джейхан, Мармара Ереглісі та Мерсін. Проте в цих портах немає переробних потужностей.

За аналогічний період 86% їхнього власного імпорту нафтопродуктів (у грошах) припало на Росію. Аналіз конкретних постачань свідчить, що європейські компанії могли купувати російські нафтопродукти, які були змішані в нафтосховищах у турецьких портах або просто реекспортовані.

Як зазначають у CSD та CREA, Росія і Туреччина скористалися лазівкою у правилах санкцій ЄС. Вони дозволяють купувати товари з російської нафти за умови значного перероблювання.

Наприклад, НПЗ Індії постачають у ЄС продукцію із російської нафти, однак у турецьких портах немає переробних потужностей.

Від моменту введення ембарго на початку лютого 2023 року до кінця лютого 2024 року Туреччина загалом імпортувала російських нафтопродуктів на 17,6 млрд євро – на 105% більше, ніж за попередній аналогічний період. Її експорт палива до ЄС підскочив за той самий час на 107%.

На постачанні нафтопродуктів до Туреччини російський бюджет заробив 5,4 млрд євро.

У червні сили протиповітряної оборони знищили 4750 ворожих повітряних цілей, якими Росія атакувала Україну.

Військові спецпідрозділу Головного управління розвідки Міноборони України вивели з ладу залізничне полотно на тимчасово окупованій території Запорізької області. Рух цією ділянкою, яку ворог використовував для логістики, повністю заблоковано.

За червень загальні втрати живої сили російських окупантів склали 32 420 осіб.

30 червня спецпредставник президента США Дональда Трампа  Кіт Келлог назвав безпідставними звинувачення прессекретаря Володимира Путіна Дмитра Пєскова щодо відсутності прогресу в мирних переговорах з РФ.

Перспективи України на фронті викликають дедалі більше занепокоєння як у Києві, так і серед низки лідерів ЄС. За оцінками військових, і російська, і українська армії близькі до виснаження. Втім, якщо РФ здатна підтримувати нинішню інтенсивність бойових дій ще близько року, то Україна може досягти межі витривалості вже за шість місяців – у разі, якщо не отримає значної військової підтримки.