Розслідування NYT: Росія імпортувала чипів на $4 млрд через 6000 підставних компаній

Джерело: NYT

Знехтувавши санкціями, Росія отримала майже 4 мільярди доларів у вигляді заборонених напівпровідників з початку війни проти України. Багато технологій відправили через кластер підставних компаній у Гонконгу.

Так, у IV кварталі 2023 року їхній імпорт практично зрівнявся з імпортом наприкінці 2021 року, свідчить розслідування The New York Times на підставі аналізу майже 800 000 товарних партій, митних, корпоративних та санкційних даних.

Щоправда, цього року постачання через Гонконг та Китай, інший центр паралельного імпорту електроніки різко скоротилися. Свою роль могло зіграти посилення санкцій США, яке стало загрожувати потраплянням до чорного списку банкам, які обслуговують розрахунки за подібні операції.

За період з початку війни понад 6000 фірм забезпечили постачання до Росії заборонених чіпів майже на $4 млрд. Хоча американські та європейські виробники, дотримуючись санкцій, не працюють з Росією, посередники підключаються після того, як чіпи потрапляють до міжнародних дистриб’юторів – у Гонконгу, Китаї, Туреччині, Індії, Сербії та Сінгапурі. Якщо в якійсь із фірм виникають складності або її починають підозрювати в роботі на Росію, на її місці відразу виникає інша, нерідко з тими ж власниками.

Втім, деякі працюють вже давно і належать російським бізнесменам. Зокрема фірми, зареєстровані в гонконгському офісному центрі за адресою Bonham Strand, 135. Через них пройшли чіпи на десятки мільйонів доларів. У червні в офісі 704, де повинні бути дві з них, Olax Finance і Rikkon Holding, нікого не було, він виглядав безлюдним.

До 2022 року в офісному центрі було 11 фірм, якими володіють Олексій Чіченєв та Михайло Виноградов. До війни лише дві були пов’язані з продажем чіпів до Росії. Одна з них, Kvantek, у другому півріччі 2021 році продала напівпровідників на 4,1 млн доларів двом російським компаніям.

Роком пізніше за майже такому ж обсязі продажів у неї було вже чотири клієнти, а у гру вступили й інші фірми Чіченева та Виноградова. Так, Saril Overseas у другому півріччі 2022 році продала заборонених до постачання чіпів на 7 млн доларів петербурзькому імпортеру електроніки Стаут. Загалом Стаут отримав від компаній з Bonham Strand, 135 санкційної продукції більш ніж на 21 млн доларів.

У липні 2023 року США та Велика Британія внесли Стаут до чорного списку за постачання військових підприємств. Офіси цих компаній знаходяться через дорогу на одній вулиці, серед офіційних замовників – великі науково-технічні та виробничі підприємства, основна номенклатура – ​​лазерні та оптичні системи.

Наприкінці минулого року США запровадили санкції проти Chipdevice і Fregat. “Ленінградські мікрохвильовки” залишаються без змін. Минулого місяця Міністерство фінансів також запровадило економічні санкції проти Чіченєва та кількох зі 135 фірм Bonham Strand. До Виноградова не вжито заходів.

З усім тим, уряд США залишається принаймні на крок позаду. З початку війни Управління з контролю за іноземними активами, агентство Міністерства фінансів, яке керує програмою санкцій США, призначило щонайменше 4234 російських фізичних осіб і компаній для економічних обмежень.

У січні-травні цього року постачання сучасної мікроелектроніки через Гонконг впало на 28%, а через Китай – на 19%, свідчать дані Міністерства торгівлі США, пише Reuters.

Є деякі підстави оптимістично оцінити те, що ми змогли уповільнити цей потік, – зауважив посадовець США, додавши, що Китай “залишається головним приводом для занепокоєння”.

За його словами, це стало результатом кількох факторів, включаючи жорсткі дії США щодо реалізації санкцій, а також спільну роботу з виробниками електроніки, чия продукція потрапляє в обхід до Росії.

На полігоні під Ульмом українські військові проходять курси першої допомоги на полі бою. Для навчання закупили п’ять силіконових інтерактивних манекенів Simman 3G plus. Ціна однієї штуки – 100 000 євро, маса – 80 кг. 

Фотографи Влада та Костянтин Ліберови оприлюднили світлини українських військових, котрі лиш нещодавно повернулися з російського полону. Виснажені, у російському полоні армійці втрачають по 20, 30, а дехто навіть 40 кг. Українська сторона дотримується Женевської конвенції і закликає світову спільноту примусити РФ до виконання міжнародних обов’язків.

Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв закликав канцлера Німеччини Олафа Шольца, котрий нині перебуває з візитом у країні, відмовитися від ідеї про те, що Росія може зазнати поразки на полі бою, і підтримати мирний план Китаю щодо України.

У НЕК “Укренерго” поінформували, що 17 вересня заходи обмеження споживання не прогнозуються. У компанії закликали споживати електроенергію ощадливо протягом всієї доби.

15 вересня відбувся останній день щорічної міжнародної виставки сучасного мистецтва viennacontemporary. Подія об’єднала провідних художників,…