Розслідування NYT: Росія імпортувала чипів на $4 млрд через 6000 підставних компаній
Джерело: NYT
Знехтувавши санкціями, Росія отримала майже 4 мільярди доларів у вигляді заборонених напівпровідників з початку війни проти України. Багато технологій відправили через кластер підставних компаній у Гонконгу.
Так, у IV кварталі 2023 року їхній імпорт практично зрівнявся з імпортом наприкінці 2021 року, свідчить розслідування The New York Times на підставі аналізу майже 800 000 товарних партій, митних, корпоративних та санкційних даних.
Щоправда, цього року постачання через Гонконг та Китай, інший центр паралельного імпорту електроніки різко скоротилися. Свою роль могло зіграти посилення санкцій США, яке стало загрожувати потраплянням до чорного списку банкам, які обслуговують розрахунки за подібні операції.
За період з початку війни понад 6000 фірм забезпечили постачання до Росії заборонених чіпів майже на $4 млрд. Хоча американські та європейські виробники, дотримуючись санкцій, не працюють з Росією, посередники підключаються після того, як чіпи потрапляють до міжнародних дистриб’юторів – у Гонконгу, Китаї, Туреччині, Індії, Сербії та Сінгапурі. Якщо в якійсь із фірм виникають складності або її починають підозрювати в роботі на Росію, на її місці відразу виникає інша, нерідко з тими ж власниками.
Втім, деякі працюють вже давно і належать російським бізнесменам. Зокрема фірми, зареєстровані в гонконгському офісному центрі за адресою Bonham Strand, 135. Через них пройшли чіпи на десятки мільйонів доларів. У червні в офісі 704, де повинні бути дві з них, Olax Finance і Rikkon Holding, нікого не було, він виглядав безлюдним.
До 2022 року в офісному центрі було 11 фірм, якими володіють Олексій Чіченєв та Михайло Виноградов. До війни лише дві були пов’язані з продажем чіпів до Росії. Одна з них, Kvantek, у другому півріччі 2021 році продала напівпровідників на 4,1 млн доларів двом російським компаніям.
Роком пізніше за майже такому ж обсязі продажів у неї було вже чотири клієнти, а у гру вступили й інші фірми Чіченева та Виноградова. Так, Saril Overseas у другому півріччі 2022 році продала заборонених до постачання чіпів на 7 млн доларів петербурзькому імпортеру електроніки Стаут. Загалом Стаут отримав від компаній з Bonham Strand, 135 санкційної продукції більш ніж на 21 млн доларів.
У липні 2023 року США та Велика Британія внесли Стаут до чорного списку за постачання військових підприємств. Офіси цих компаній знаходяться через дорогу на одній вулиці, серед офіційних замовників – великі науково-технічні та виробничі підприємства, основна номенклатура – лазерні та оптичні системи.
Наприкінці минулого року США запровадили санкції проти Chipdevice і Fregat. “Ленінградські мікрохвильовки” залишаються без змін. Минулого місяця Міністерство фінансів також запровадило економічні санкції проти Чіченєва та кількох зі 135 фірм Bonham Strand. До Виноградова не вжито заходів.
З усім тим, уряд США залишається принаймні на крок позаду. З початку війни Управління з контролю за іноземними активами, агентство Міністерства фінансів, яке керує програмою санкцій США, призначило щонайменше 4234 російських фізичних осіб і компаній для економічних обмежень.
У січні-травні цього року постачання сучасної мікроелектроніки через Гонконг впало на 28%, а через Китай – на 19%, свідчать дані Міністерства торгівлі США, пише Reuters.
Є деякі підстави оптимістично оцінити те, що ми змогли уповільнити цей потік, – зауважив посадовець США, додавши, що Китай “залишається головним приводом для занепокоєння”.
За його словами, це стало результатом кількох факторів, включаючи жорсткі дії США щодо реалізації санкцій, а також спільну роботу з виробниками електроніки, чия продукція потрапляє в обхід до Росії.
- 18 липня Велика Британія запровадила санкції проти 11 суден, які транспортують нафту з Росії, включаючи “Залив Амурський” і СКФ “Печора”.
- Міністерство фінансів США повідомило у п’ятницю, 19 липня, що вводить санкції щодо двох лідерів російської хакерської групи Cyber Army of Russia Reborn через їх роль у нападах на критичну інфраструктуру США.
- У Bloomberg заявили, що Велика Британія та інші європейські держави планують викрити нові приклади російської дезінформації, оскільки вони прагнуть більш наполегливої відповіді на ймовірне втручання Кремля у західні вибори.
- Центральний депозитарій цінних паперів Казахстану закликав своїх клієнтів вивести російські цінні папери з обігу. Рішення зумовлене блокувальними санкціями США проти російського Національного розрахункового депозитарію.
Партизанський рух “АТЕШ” розвідав місце розташування російського ракетно-гарматного комплексу “Панцир С-1”, котрий, ймовірно, прикриває ключові об’єкти у тимчасово окупованому Севастополі.
В Одесі внаслідок російської атаки по Приморському району кількість постраждалих зросла до понад 50 осіб. Під час ворожого обстрілу загинули десять осіб.
Посол України в Ізраїлі Євген Корнійчук високо оцінив нещодавню пропозицію озвучену заступницею міністра закордонних справ Ізраїлю Шарен Хаскель передати Україні будь-яку зброю російського виробництва, захоплену ЦАХАЛ у Лівані, Секторі Гази або на Західному березі.
Адміністрація США дозволила використовувати ракети дальністю до 300 км для ударів по території РФ, це обговорювалося на зустрічі міністрів закордонних справ ЄС, заявив Верховний представник ЄС із закордонних справ Жозеп Боррель.
У МЗС Росії розповіли, якою буде відповідь Москви у разі використання київським режимом далекобійних ракет територією РФ. Зокрема чергові погрози озвучила прессекретарка російського відомства Марія Захарова.