Розвідка оприлюднила документи, як КДБ заважав діаспорянам розповісти світові про Голодомор

Джерело: Служба зовнішньої розвідки України

Служба зовнішньої розвідки України оприлюднила низку документів, які показують, як у 1980-х роках КДБ УРСР активно відстежував діяльність українських емігрантських організацій, які намагалися привернути увагу світу до Голодомору 1932–1933 років. Радянська влада намагалася будь-якими способами зупинити ці акції, звинувачуючи українців у “антирадянській істерії”.

Одним із документів є циркуляр від 2 червня 1983 року, підписаний головою КДБ УРСР Степаном Мухою, в якому йдеться про спроби організувати міжнародну кампанію для вшанування жертв Голодомору і створення постійно діючого центру “український голокост”. В цьому центрі планувалося зібрати матеріали про Голодомор, зокрема списки жертв та свідчення очевидців. КДБ намагався перешкодити таким ініціативам, переконуючи у “штучному” характері голоду, заперечуючи його масштаби та впливи сталінського режиму.

Джерело: Служба зовнішньої розвідки України

Також зазначається, що КДБ активно стежив за активістами, які брали участь у цих акціях. Один із прикладів — це історія про активіста Союзу українців Великої Британії, З. Жижку, який звернувся до родичів в Україні з проханням допомогти йому у зборі списків жертв Голодомору. Це стало підставою для розслідування КДБ і вжиття заходів для припинення витоку інформації за кордон.

КДБ також слідкував за активістами, які збирали інформацію про жертв голоду, і блокував їхні спроби передавати ці матеріали за кордон.

Наприклад, у випадку з Омеляном Пріцаком, відомим українським вченим, радянські спецслужби заблокували його візит до СРСР через його намір створити центр для вивчення Голодомору в Гарварді.

Радянська влада вживала заходи для маніпуляції світовою громадськістю щодо Голодомору в Україні. Зокрема, організовували поїздки іноземних делегацій до передових колгоспів та аграрних підприємств, щоб показати високий рівень життя українців і заперечити існування голоду в минулому. Подібні маніпуляції проводились і в 1933 році, коли іноземним журналістам показували спеціально підготовлені села з продуктами в магазинах, а хворих і бідних вивозили з цих місць.

Також для відволікання уваги від теми Голодомору радянська влада залучала студентів з країн Азії та Африки, які давали інтерв’ю, в яких розвінчували “неоколоніалістську політику імперіалістичних держав, що призводить до зниження рівня життя і голоду на батьківщині іноземців”.

Джерело: Служба зовнішньої розвідки України

Косатки, одні з найрозумніших морських істот, виявили дивну й досі не пояснену поведінку – вони приносять людям “подарунки” у вигляді їжі. Про це розповів морський біолог Джаред Тауерс, який зафіксував кілька подібних випадків у прибережних водах Канади.

Президент Володимир Зеленський заявив, що очікує наступного тижня розблокування закону про множинне громадянство – за його словами, він готовий підписати документ одразу після цього.

Акторка Кортні Кокс, відома за роллю Моніки в серіалі “Друзі”, опублікувала у соцмережах відео, в якому з гумором показала серію своїх “нікому не потрібних селфі”. У ролику – не глянцеві знімки, а кадри з алергією, почервонінням, прищами та моментами з повсякденного життя.

Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.

Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.