Розвідка РФ використовувала нібито український Telegram-канал для збору інформації про ЗСУ
Джерело: Генштаб ЗСУ, Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки
Росія проводить інформаційні маніпуляції, часто маскуючи їх під українські ініціативи, зокрема через створення псевдоукраїнських сторінок у соцмережах.
Одним із таких ресурсів є Telegram-канал “НачШтабу”, який модерується російськими спецслужбами і орієнтований на військових. Дослідження показало, що мета публікацій — збір чутливої інформації про сили оборони та підрив їх морального духу через маніпулятивні й дезінформаційні повідомлення.
Тільки з 1 січня по 31 липня 2024 року було зафіксовано:
- мінімум 110 псевдоінсайдів з військових частин;
- мінімум 84 фейкових повідомлення або таких, які вписуються в російські наративи.
- У 2024 році канал запустив кампанію з дискредитації нового Головнокомандувача ЗСУ генерала Сирського – 23 повідомлення;
- як мінімум 52 повідомлення, пов’язані з антимобілізаційним наративом;
- щонайменше 46 повідомлень, які вказують на збір або публікацію чутливих воєнних даних (шпигунство);
- мінімум 26 повідомлень на тему нібито “морального розкладу армії”;
- інші підозрілі повідомлення (атака на викривачів каналу “НачШтабу”, підозрілі фінансові збори для каналу).
У Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки розповіли, що Telegram-канал “НачШтабу” можна вважати інструментом інформаційно-психологічних та розвідувальних операцій РФ. На це є кілька ознак:
- Зацікавленість модераторів у доступі до закритих військових даних.
- Використання психологічних маніпуляцій для отримання інформації від військових.
- Просування російської пропаганди та фейків.
- Участь у дезорганізації управління військами та зриві мобілізації.
- Імовірна мета каналу — підрив морального духу українських військових і створення конфліктів між ними та командуванням, що може послабити обороноздатність України.
- Муніципалітет Амстердама заборонив держслужбовцям Telegram на робочих телефонах через загрози шпигунства та використання у злочинних цілях.
- Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення 6 серпня зустрілася з соціологами. Виявилось, що найбільше українці отримують новин з Телеграму та невеликих YouTube-каналів – 40,2%. Тоді як телемарафон обрали 16,6%.
- Букви розповіли про небезпеку Telegram і його підводні камені.
Російська влада готується змінити систему виплат військовим за поранення та поставити розмір компенсації у залежність від тяжкості травми.
5 листопада прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що власники сонячних панелей, вітрових установок або акумуляторів, зможуть і надалі отримувати житлові субсидії, якщо вартість обладнання не перевищить 150 тисяч гривень.
До кінця 2024 року у Польщі запрацює Український легіон. Перші добровольці підпишуть контракти зі ЗСУ і почнуть навчання на полігонах Польщі під керівництвом інструкторів НАТО.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 5 листопада. Загалом, від початку цієї доби відбулося 131 бойове зіткнення.
Британський журналіст Financial Times Гідеон Рахман, посилаючись на власне надійне джерело, повідомив, що військовослужбовці з Північної Кореї, котрі прибули в РФ на війну проти України, вперше отримали необмежений доступ до інтернету та “підсіли” на порнографію.