Розвідка РФ використовувала нібито український Telegram-канал для збору інформації про ЗСУ
Джерело: Генштаб ЗСУ, Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки
Росія проводить інформаційні маніпуляції, часто маскуючи їх під українські ініціативи, зокрема через створення псевдоукраїнських сторінок у соцмережах.
Одним із таких ресурсів є Telegram-канал “НачШтабу”, який модерується російськими спецслужбами і орієнтований на військових. Дослідження показало, що мета публікацій — збір чутливої інформації про сили оборони та підрив їх морального духу через маніпулятивні й дезінформаційні повідомлення.
Тільки з 1 січня по 31 липня 2024 року було зафіксовано:
- мінімум 110 псевдоінсайдів з військових частин;
- мінімум 84 фейкових повідомлення або таких, які вписуються в російські наративи.
- У 2024 році канал запустив кампанію з дискредитації нового Головнокомандувача ЗСУ генерала Сирського – 23 повідомлення;
- як мінімум 52 повідомлення, пов’язані з антимобілізаційним наративом;
- щонайменше 46 повідомлень, які вказують на збір або публікацію чутливих воєнних даних (шпигунство);
- мінімум 26 повідомлень на тему нібито “морального розкладу армії”;
- інші підозрілі повідомлення (атака на викривачів каналу “НачШтабу”, підозрілі фінансові збори для каналу).
У Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки розповіли, що Telegram-канал “НачШтабу” можна вважати інструментом інформаційно-психологічних та розвідувальних операцій РФ. На це є кілька ознак:
- Зацікавленість модераторів у доступі до закритих військових даних.
- Використання психологічних маніпуляцій для отримання інформації від військових.
- Просування російської пропаганди та фейків.
- Участь у дезорганізації управління військами та зриві мобілізації.
- Імовірна мета каналу — підрив морального духу українських військових і створення конфліктів між ними та командуванням, що може послабити обороноздатність України.
- Муніципалітет Амстердама заборонив держслужбовцям Telegram на робочих телефонах через загрози шпигунства та використання у злочинних цілях.
- Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення 6 серпня зустрілася з соціологами. Виявилось, що найбільше українці отримують новин з Телеграму та невеликих YouTube-каналів – 40,2%. Тоді як телемарафон обрали 16,6%.
- Букви розповіли про небезпеку Telegram і його підводні камені.
Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.
10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.
Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією.
Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення.
Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.