Санкції США унеможливили роботу МКС

Джерело: Euronews

Масштабні санкції, запроваджені президентом США Дональдом Трампом проти Міжнародного кримінального суду та його співробітників, зокрема проти головного прокурора Каріма Хана, мають все більший вплив на роботу трибуналу, стверджують у МКС.

За словами співробітників, санкції вкрай ускладнюють виконання трибуналом основних завдань, не кажучи вже про те, щоб добиватися справедливості для жертв воєнних злочинів.

Санкції проти суду адміністрація Трампа запровадила в лютому у відповідь на видані МКС у листопаді ордера на арешт прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу та колишнього міністра оборони Йоава Галланта.

У своєму указі Трамп виділив Хана як особу, котра підпадає під санкції, і заборонив йому в’їзд до США поряд з іншими співробітниками, які не є громадянами США.

За словами співробітників МКС, згодом Хан втратив доступ до своєї адреси електронної пошти Microsoft, а його банківські рахунки на батьківщині у Великій Британії заблокували.

Санкції Трампа також загрожують будь-якій особі, установі чи компанії штрафами та тюремним ув’язненням, якщо вони нададуть Хану “фінансову, матеріальну чи технологічну підтримку”. Американських співробітників попередили, що вони можуть бути заарештовані у разі повернення додому.

Санкції заважають роботі над широким спектром розслідувань, а не лише розслідуванням щодо лідерів Ізраїлю. Зокрема, МКС розслідував злочини в Судані і видав ордери на арешт колишнього суданського глави Омара аль-Башира за звинуваченням у геноциді.

Проте розслідування зупинилося після того, як прокурор Ерік Айверсон подав позов проти адміністрації Трампа, намагаючись домогтися захисту від санкцій.

Наразі на розгляді перебуває три позови від співробітників та консультантів американських судів проти адміністрації Трампа, котрі наголошують, що санкції обмежують їх свободу слова.

Відновлення нападок з боку адміністрації Трампа відбулося в той момент, коли суд вже зіткнувся зі скандалом, пов’язаним зі звинуваченнями в сексуальному насильстві, висунутими проти Хана. Адвокати Хана заявили, що всі звинувачення у скоєнні ним сексуального насильства чи неправомірних дій “категорично не відповідають дійсності”.

У грудні 2024 року голова суду, суддя Томоко Акане, попередила, що санкції “швидко підірвуть діяльність суду в усіх ситуаціях і справах і поставлять під загрозу саме його існування”.

Це вже вдруге, коли США накладає санкції на суд. За першого президентського терміну Трампа у 2020 році Вашингтон наклав санкції на тодішню прокурорку Фату Бенсуду та одного з її головних помічників через розслідування МКС ймовірних воєнних злочинів американських військ в Афганістані.

Згідно з колективним позовом, поданим до федерального суду, Комітет політичної дії (PAC) Ілона Маска не виконав обіцянку виплатити зареєстрованим виборцям у “хитких” штатах обіцяні кошти за підписання протрампівської петиції або за залучення інших підписантів під час виборів у США минулого року.

Європейський Союз скоригував критерії, за якими оцінюється можливість виключення російських олігархів із санкційних списків. Приводом для посилення стали спроби фігурантів обмежувальних списків оскаржити санкції в Суді Європейського Союзу, заявляючи про їхню “неправомірність”.

Представники українського закладу “Milk Bar” заявили, що в Будапешті, Угорщина, відкривається кав’ярня, яка використовує їхню торгову марку і повністю копіює візуальний стиль.

15 травня Верховна Рада проголосувала у першому читанні за основу законопроєкт про внесення змін до Закону України “Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства” стосовно скасування візових вимог для іноземців та осіб без громадянства, які є гуманітарними працівниками та волонтерами, на період дії воєнного стану.

Під час візиту президента США Дональда Трампа в Об’єднані Арабські Емірати (ОАЕ) десятки жінок виконали для нього танець волосся “халіджі”.