Санкції Заходу щодо російської нафти не працюють – Bloomberg
Джерело: Bloomberg
Санкції Заходу проти експорту російської нафти не позбавляють Кремль доходів для фінансування війни в Україні, а це означає, що ці заходи не досягають однієї зі своїх головних цілей.
Дані міністерства фінансів Росії свідчать, що гроші, що надходять у державну скарбницю, зростають уже протягом кількох місяців, чи то в доларах, чи то в рублях.
Ці цифри викликають запитання, чи знадобиться країнам G7, насамперед США та Європі, вживати більш агресивних дій, якщо вони справді хочуть позбавити РФ доходів від продажу нафти.
Ключовим інструментом “Великої сімки” для стримування цього фінансування було обмеження ціни, яке не дозволяло західним фірмам допомагати в транспортуванні російської нафти, якщо вона коштувала понад 60 доларів за барель. Але одне дослідження цього тижня показало, що майже кожен морський вантаж перевищив поріг минулого місяця.
За підрахунками Bloomberg на основі даних російського мінфіну, валовий дохід від трьох основних джерел оподаткування нафтодоларів майже подвоївся з квітня по жовтень і склав понад 13 мільярдів доларів минулого місяця. Жовтневий прибуток перевищив прибутки будь-якого окремого місяця 2021 року до того, як повномасштабне вторгнення в Україну спричинило безпрецедентну волатильність національного експорту.
Навіть після вирахування значних виплат субсидій нафтопереробній промисловості країни, які підскочили до 2-3 мільярдів доларів у серпні та вересні, сплеск очевидний. У жовтні російські нафтопереробники не отримали жодних субсидій на внутрішні поставки палива, що сприяло суттєвому стрибку чистого прибутку Росії від нафти за місяць.
Представник міністерства фінансів США сказав, що в той час, як перша фаза обмеження ціни була зосереджена на зменшенні обсягу прибутку, який Росія отримує від продажу нафти, друга фаза заходу буде зосереджена на збільшенні витрат, які Росія повинна заплатити, щоб зберегти свою нафту. флот танкерів працює.
Для цього відомство почало накладати санкції на судноплавні компанії та судна, які, за його словами, перевозили нафту, продану вище обмеження, і почало шукати шляхи збільшення витрат для Росії за використання її тіньового флоту.
У грудні 2022 року Європейський Союз практично припинив морські закупівлі російської нафти і одночасно приєднався до інших країн G7 у встановленні цінового обмеження на експорт країни.
Хоча початковий удар призвів до дефіциту російського бюджету в розмірі 25 мільярдів доларів на початку року, наслідки різко згасли.
Щоб протидіяти обмеженням Заходу, Росія відмовилася від західних перевезень і послуг. Тепер для перевезення нафти РФ використовує величезний тіньовий флот танкерів, які мають незрозумілі права власності та страховий статус.
Офіційні особи Європейського Союзу визнають, що ліміт ціни не працює належним чином. Ще у вересні міністерка фінансів США Джанет Єллен визнала, що цей підхід втрачає свою актуальність.
Для російського уряду важливі доходи та витрати в рублях.
Це визначає те, наскільки легко країна зможе фінансувати свої бюджетні витрати, включно з величезними військовими витратами через війну з Україною та збільшенням соціальних зобов’язань перед президентськими виборами в березні. І там новини не кращі для Заходу.
Три основні збори — податок на видобуток нафти, експортне мито на нафту та паливо та податок на прибуток, який частково замінив податок на видобуток для деяких родовищ. Дохід від них у жовтні зріс до 1,2 трильйона рублів, що є найвищим показником з квітня 2022 року. Він також перевищив рівень будь-якого окремого місяця 2021 року.
Збільшення доходів Росії відбулося внаслідок того, що ціна національних барелів зростала як в абсолютному вираженні, так і відносно міжнародного порівняльного показника Brent. Різке знецінення рубля в останні місяці також сприяло збільшенню доходів від продажу нафти в іноземній валюті.
Ціновий ліміт G7 забороняв західним фірмам надавати доставку, страхування та інші послуги для російської нафти, що продається вище 60 доларів за барель. Згідно з даними міністерства фінансів Росії, на початку 2022 року дисконт на національну нафту до марки Brent зріс до історичного максимуму в понад 34 долари за барель.
Оскільки клієнти — насамперед в Китаї та Індії — звикли використовувати тіньовий флот, знижки між російськими флагманськими моделями Urals і міжнародними цінами зменшилися. Зараз він ближче до 10 доларів за барель, і Росія очікує, що розрив скоротиться ще приблизно на 5 доларів.
Намагаючись підвищити витрати Росії, Міністерство фінансів США нещодавно наклало санкції на п’ять танкерів за порушення граничної ціни. Він також звернувся до компаній з управління судами з проханням надати їм інформацію про близько 100 танкерів, які перевозили російську нафту. Незрозуміло, чи ці заходи приведуть до придушення тіньової торгівлі нафтою.
Європейський Союз також намагається ускладнити продаж танкерам, які належать європейцям, тіньовому флоту. Це може потрапити в пастку частини грецького флоту, навіть якщо велика кількість суден вже зміниться.
Згідно з даними, зібраними Інститутом KSE, який є частиною української організації, яка наполягає на жорсткіших санкціях проти Москви, у майже 30% російських поставок нафти в жовтні була причетна організація G7.
За даними детального аналізу експорту, майже всі російські морські вантажі в жовтні закуповувалися понад ліміт.
Однак на Росію все ще чиниться тиск.
Намагаючись скоротити бюджетні витрати та зберегти більше нафтодоларів, російський уряд спробував удвічі скоротити виплати субсидій нафтопереробним заводам, але зіткнувся з відмовою з боку промисловості.
Виплати в повному розмірі були відновлені з жовтня, а нафтопереробники почнуть їх отримувати з листопада, що продовжить чинити тиск на чисті доходи Росії від нафти, впливаючи на фінансову гнучкість Кремля.
США та їхні союзники також стверджують, що їхні санкції мали ширший вплив на Росію.
Кремль витратив мільярди доларів на свій флот, страхування та загальну “альтернативну екосистему для продажу нафти без участі G7”, згідно із заявою міністерства фінансів США минулого місяця.
“Витрати, пов’язані з таким уникненням, продовжують накопичуватися”, – сказав Ерік Ван Ностранд з міністерства фінансів.
Поки що G7 не планує змінювати обмеження, оскільки Європейський Союз розглядає можливість суворішого моніторингу існуючого порогу, оскільки альянс працює над 12-м пакетом санкцій проти Росії.
Глава Дніпропетровської обласної військової адміністрації Сергій Лисак повідомив, що внаслідок ворожої ракетної атаки 25 грудня у Дніпрі пошкоджені дитячі садочки та школи, а також приватні будинки.
У вечір Різдва у ГУР вшанували подвиг розвідників-диверсантів, котрі серед перших перенесли війну на територію ворога, — воїнів підрозділу “Братство” у складі “Спецпідрозділу Тимура” ГУР МО України — Максима “Непийпива” Михайлова, Тараса “Тарасія” Карпюка, Юрія “Святошу” Горовця, Богдана “Аполлона” Лягова.
У Франції завершилося навчання українських пілотів та наземного персоналу для винищувачів Dassault Mirage 2000−5F. Підготовка тривала пів року.
Речник Сил оборони півдня Владислав Волошин повідомив, що ворог на сьогодні не зібрав достатньо сил для форсування річки Дніпро і наступу на Херсон. Для цього потрібна велика кількість засобів, які важко приховати.
25 грудня президент Володимир Зеленський поінформував про результати розмови з прем’єр-міністром Японії Шігеру Ішібою. Зокрема глава держави розповів Ішібі про масовий обстріл території України з боку РФ.