Шантаж та погрози: як РФ вербує шпигунів в Україні – WP

Джерело: The Washigton Post

Первісний план Кремля полягав у тому, щоб його агенти проникли у найвищі верстви українського суспільства перед повномасштабним вторгненням, а потім захопили владу зсередини. Утім, більшість із цих людей або “відсіяли” українські правоохоронні органи, або ж втекли самі в перші місяці після вторгнення Росії.

За словами журналістів, зараз, після більше ніж двох років війни, стало менше українців з проросійськими симпатіями, особливо на впливових посадах, готових допомогти Москві.

“У багатьох випадках росіяни використовували шантаж, щоб змусити українців працювати на них, погрожуючи членам родини, які ще живі під російською окупацією або які потрапили в полон”, – йдеться в матеріалі.

Як приклад видання наводить історію з українським військовим, який воював з росіянами на полі бою, коли ті приїхали за його батьками на окупований схід України. Їх вивели з дому та катували.

“Тоді російський агент поставив солдату ультиматум: перейти на інший бік і шпигувати на користь Росії, інакше його сім’я постраждає ще більше. Військовий зрештою погодився допомогти РФ. За вказівкою свого російського куратора, військовий планував додати отруйну речовину у водопровід прального комплексу, яким користуються старші офіцери”, – зазначає агентство з посиланням на інформацію, отриману від джерела в СБУ.

Журналісти стверджують, що цей інцидент “проливає світло на тактику російських спецслужб для вербування українців”.

“Дії російських шпигунів включали повідомлення про переміщення військової техніки або підтвердження того, що ракета вразила ціль. Співробітники СБУ заявили, що росіяни надсилатимуть членам сімей військовополонених фотографії та відео, на яких іноді зображено полоненого з приставленим пістолетом до голови”, – мовиться в публікації.

Президент США Дональд Трамп вперше планує передати Україні зброю, використовуючи президентські повноваження, якими активно користувався його попередник – Джо Байден, інформують обізнані джерела.

10 липня президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн у Римі оголосила про підписання нового пакету угод на €2,3 млрд з міжнародними та двосторонніми публічними фінансовими установами для підтримки відновлення України, що підтверджує непохитну відданість ЄС відбудові України та її європейському майбутньому.

Міністр оборони Великої Британії Джон Гілі, коментуючи ініціативу створення Коаліції охочих, підтвердив, що Лондон готовий направити свої війська до України для підтримки потенційного припинення вогню з Росією. 

Згідно з доповіддю Моніторингової місії ООН з прав людини, у червні в Україні загинули 232 цивільних, що стало найвищим рівнем за останні три роки. Ще 1343 дістали поранення. 

Вищий антикорупційний суд обрав запобіжний захід Дмитру Пархісенку — помічнику народного депутата від “Слуги народу” Геннадія Касая, члена оборонного комітету ВР. Його підозрюють у причетності до схеми з постачання непридатних шин для потреб ЗСУ, що завдала збитків державі на понад 27 млн грн.