Щитоподібна залоза та її вплив на організм: як гормони керують нашим здоров’ям

Іванна Колодич
Журналістка Букв

Щитоподібна залоза — це невеликий орган, який значно впливає на наше здоров’я. Вона відповідає за вироблення гормонів, які регулюють обмін речовин, серцевий ритм та емоційний стан. Порушення в її роботі можуть спричиняти величезні проблеми — від змін ваги до серйозних захворювань. Як зрозуміти, коли щось йде не так, і чому важливо контролювати рівень гормонів щитоподібної залози? На ці питання відповідає дитяча лікарка-ендокринологиня Кириченко Марія Олександрівна.

 

– Які основні гормони контролюють роботу нашого організму? 

– Якщо ми говоримо про обмін речовин – це насамперед гормони щитоподібної залози. Вони досить важливі для нас. Але, насправді, всі гормони важливі. Якби гормони не були важливими, не існувала б ендокринологія як наука.

Проте щитоподібна залоза впливає майже на все, тому при діагностиці великої кількості хвороб треба виключати наявність проблем з щитоподібною залозою. При патологіях щитоподібної залози може порушуватися серцевий ритм, емоційний стан або настрій, а також можуть виникати депресивні розлади. Схуднення або набір ваги теж включаємо до цього списку. Це обмінні процеси, це робота серцево-судинної системи, нервової системи. На все впливають гормони щитоподібної залози. Якщо ми говоримо про дітей, це ріст та розвиток. Якщо є затримка в рості, обов’язково треба перевірити гормони щитоподібної залози. 

Ми всі в Україні маємо нестачу йоду. Хвороби щитоподібної залози досить поширені. Нам всім бажано періодично робити УЗД, щоб оцінити структуру, розміри щитоподібної залози та інші показники.

А функція щитоподібної залози визначається за рівнем гормонів у крові. Тому бажано періодично здавати аналізи, контролювати показники та спостерігати за змінами.

– Які симптоми можуть вказувати на гормональні порушення? 

– Коли відбуваються зміни у вазі: схуднення або набір ваги. Ви помічаєте різкі перепади настрою, набряклість обличчя.

Якщо ми говоримо про жінок або дівчат, це порушення менструального циклу, яке може виникати не лише через гінекологічні проблеми, а й ендокринні.

Тривожним сигналом може бути підвищена спрага, втрата ваги, часте сечовипускання – це також привід звернутися до лікаря.

Якщо в дівчат або жінок надмірне оволосіння або акне, яке не проходить навіть після лікування у косметологів, обов’язково варто пройти додаткове обстеження.

– А чому саме з’являються гормональні дисбаланси? І чи взагалі можна їм запобігти? Можливо, є якісь способи? 

– Може бути певна спадкова схильність. Наприклад, якщо в родині є хвороби щитоподібної залози, це підвищує ризик виникнення таких захворювань. Це певні фактори генетичні. Не варто забувати і про вплив екології, яка, на жаль, не завжди сприятлива.

Найкращий спосіб профілактики – це періодично робити обстеження і вчасно звертатися до лікаря.

Є ситуації, коли ми можемо запобігти проблемі на ранньому етапі. Наприклад, при патології щитоподібної залози, якщо виявляються ознаки дефіциту йоду до утворення кіст чи вузлів, то вчасна корекція може запобігти подальшому розвитку захворювання.

– Про гормональні препарати. Наскільки вони небезпечні і чим загрожують?

– Є чіткі показання до призначення гормонів. Ніхто ніколи не призначить гормони без потреби та без результатів обстежень. Це завжди обґрунтоване рішення. Обов’язково є певні показання після яких призначаються гормональні препарати. 

Не варто боятися, якщо лікар правильно призначив лікування, ви йому довіряєте, вам пояснили, як приймати ліки, і ви точно дотримуєтеся рекомендацій. 

Проте людей дуже лякають ці моменти. При гіпотиреозі, зниженні функцій щитоподібної залози, призначають гормони цієї залози. Люди бояться, що вони будуть набирати вагу. Річ у тім, що якщо не призначити гормони, може статися набір ваги, бо знижені обмінні процеси на фоні зниження функцій щитоподібної залози.

Варто обрати свого лікаря, який призначить всі необхідні аналізи, оцінить стан і пояснить, що з вами відбувається.

– А чим гіпотиреоз відрізняється від гіпертиреозу? 

– Гіпотиреоз – це зниження функцій щитоподібної залози, тому спостерігають  такі ознаки, як набір ваги, постійна мерзлявість, тобто відчуття холоду. Всі обмінні процеси сповільнені. При гіпотиреозі можуть бути набряки, апатія, слабкість та постійна сонливість. А гіпертиреоз – це надмірна функція, там все навпаки: надмірна емоційність, неспокій, тремтіння в руках. Через пришвидшені обмінні процеси може бути і швидке схуднення. Основна різниця в цьому.

– Чи можна сказати, що війна впливає на гормони поколінь? Наприклад, чи можуть діти, зачаті у воєнний час, мати інший гормональний баланс через пережитий стрес батьків? 

– Є дослідження, що стресові гормони (гормони наднирників) –  кортизол, тестостерон – можуть впливати на плід. Думаю, що в цьому напрямку ще будуть проводитися дослідження.

Є ситуації, через які важко вплинути на свій емоційний фон, особливо під час війни. Звичайно, це впливає і на ризик розвитку цукрового діабету.  Через стрес на початку повномасштабного вторгнення було багато випадків дебюту цукрового діабету. Стрес може вплинути на стан ендокринного здоров’я, і, думаю, це ще вивчатиметься багато років.

– Чи існує якась межа стресостійкості організму? Чи може надниркова система “зламатися” від надмірного вироблення кортизолу чи адреналіну? 

– Це називається нейрогуморальною регуляцією. Нервова та ендокринна система йдуть досить часто у парі. Тому, одне на інше може впливати. Життя в постійному стресі впливає на багато факторів, насамперед на наднирники. Ендокринні хвороби на фоні хронічного стресу виникають дуже часто, особливо до цього схильні діти та підлітки, у яких відбуваються гормональні перебудови. 

  • Раніше Букви розповідали про діабет: що важливо знати про це захворювання, як правильно діагностувати, лікувати та управляти ним. Детальніше читайте в інтерв’ю журналістки Букв Іванни Колодич.  

Спецпредставник США з питань України Кіт Келлог в інтерв’ю телеканалу Fox News заявив, що Україна не стане членом НАТО. За його словами, питання про вступ України до альянсу наразі не обговорюється.

Загострення кризи у вугільній галузі Росії продовжує негативно впливати на суміжні сектори економіки. Особливо серйозно постраждали залізничні перевезення, які зіштовхнулися з гострим дефіцитом вантажів.

Очільник Кремля Володимир Путін оголосив так зване “Великоднє перемир’я” і пообіцяв, що російські окупанти тимчасово припинять всі бойові дії.

На кордоні з Молдовою прикордонники викрили ще один випадок фіктивного шлюбу для незаконного виїзду за кордон.

У Генеральному штабі поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 16:00 19 квітня. Станом на цей час загальна кількість бойових зіткнень становить 59.