Шість років полону: донька звільненої мистецтвознавиці розповіла про першу зустріч

Джерело: Ізабелла Пех/Facebook

Донька звільненої з російського полону мистецтвознавиці Олени Пех з Донеччини поділилася емоціями після першої за шість років зустрічі з мамою.

28 червня з полону повернули Олену Пех, наукову співробітницю Горлівського художнього музею. Її росіяни утримували впродовж шести років.

Мама жива і на волі – це найбільше щастя! Довгих 6 років розлуки і страху закінчилися. Це була довга та виснажлива боротьба з обох боків. Те, через що ми пройшли удвох – страшно описати: сльози, розчарування, злість, безсилля, безнадійність. Коли боротьба триває роки, настає період психологічного глухого кута і безвиході, здається, що все марно. Зрештою, ми тримаємо в обіймах один одного! Я відчуваю тепло її рук, вона в моїх очах бачить безмежне кохання та бажання її врятувати, яке вело мене всі ці роки у боротьбі за її свободу! Наша маленька родина возз’єдналася!, — написала Ізабелла.

Дівчина висловила вдячність кожному, хто простяг руку допомоги, хто підтримав добрим словом і говорив не здаватися і тих, хто врятував від загибелі єдину рідну для мене людину

Олена Пех перебувала у полоні росіян з серпня 2018 року. Її звинуватили у “шпигунстві” і засудили до 13 років ув’язнення.

Раніше омбудсман повідомляв, що жінка пережила тортури – її довели до спроби самогубства. Ще до затримання Олена мала встановлений діагноз – епілепсія. Внаслідок тортур та довгих років ув’язнення, стан здоров’я українки оцінювався як вкрай критичний.

26 березня Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні оприлюднила нові дані про тортури росіянами українських військовополонених та різке зростання кількості достовірних звинувачень у стратах полонених.

Голова ММПЛУ Даніель Белль повідомила, що кожен з раніше опитаних українських військовополонених розповідав, як російські військовослужбовці та посадовці катували їх у неволі, застосовуючи неодноразові побиття, електрошок, погрози розстрілу, тривалі стресові пози та імітацію розстрілу. Більш ніж половина з них зазнали сексуального насильства.

Більшість колишніх військовополонених також розповідали про страждання від того, що їм не дозволяли спілкуватися зі своїми родинами, та що вони були позбавлені належного харчування й медичної допомоги.

Окрім цього, ММПЛУ зафіксувала достовірні повідомлення про страту щонайменше 32 українських військовополонених у 12 окремих випадках у період з грудня 2023 року по лютий 2024 року, що значно більше, ніж за будь-який попередній період.

Читайте також: Щодня били, бо не хотів розмовляти російською: історія загиблого військовополоненого

29 травня уповноважена з прав людини РФ Тетяна Москальова звинуватила Україну в “надуманих вимогах” під час процесу узгодження обміну полоненими. Москальова заявила, що обмін військовополоненими між Росією та Україною призупинено на кілька місяців.

Читайте також: Багато іноземців не знають, що росіяни катують наших полонених – Спільнота родин Оленівки

Генеральний прокурор Андрій Костін заявив, що неофіційні розмови з військовими, які повернулись з російського полону, свідчать про те, що до 90% військовополонених піддаються катуванню і фізичному та моральному насиллю.

Зауважимо, 5 червня, під час свого виступу на Петербурзькому міжнародному економічному форумі, глава РФ Володимир Путін повідомив, що нині у російському полоні утримують 6 465 українських військовослужбовців.

Раніше представник Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Юрій Таранюк повідомив, що в російському полоні перебувають понад 8000 українців. Зазначалося, що понад 1600 з них – цивільні.

Тоді як 29 червня президент Володимир Зеленський повідомив, що за час війни з російського полону в Україну вдалось повернути вже 3 310 людей.

  • Президент України Володимир Зеленський зустрівся із заступником голови Меджлісу Наріманом Джелялом, якого напередодні звільнили з російського полону.
  • В суботу, 28 червня, Президент України Володимир Зеленський повідомив, що “попри всі складнощі” з російського полону вдалось повернути ще десять людей.
  • 3 січня Буданов повідомив, що черговий обмін військовополоненими готувався досить довго, допомогу в організації процесу безпосередньо надали ОАЕ.
  • У своєму традиційному Великодньому посланні Urbi et Orbi, яке відбулося в неділю, 31 березня, Папа Римський Франциск звернув увагу на російсько-українську війну та висловив побажання про загальний обмін усіма полоненими між Росією та Україною.

Українські військові успішно вдарили по трьох командних пунктах російської армії, про що повідомив Генеральний штаб ЗСУ.

На жаль, багато херсонців, які пережили війну в умовах окупації, не змогли залишитися у своєму…

Після захоплення Вугледара на Донеччині російські сили, ймовірно, продовжать спроби наступу.

Рік тому, 5 жовтня, 2023 року ворог завдав удару ракетою “Іскандер” по селу Гроза в Харківській області. Тоді загинуло 59 людей.

Внаслідок вторгнення Росії понад 140 тисяч кілометрів квадратних України забруднено мінами та іншими вибухонебезпечними предметами.