Шлях Трампа від заборони TikTok до захисту платформи: аналіз NYT

Джерело: NYT

Обраний 47-м президентом США Дональд Трамп, котрий ще у 2020 році засуджував TikTok як загрозу національній безпеці, нині ж виступає на захист китайської платформи, закликаючи до її збереження.

У 2020 році Трамп ініціював заборону TikTok через китайське походження, звинувативши платформу в небезпеці для особистих даних американців та можливості використання її урядом Китаю для шпигунства.

У липні 2020 року він сказав Bloomberg News в інтерв’ю, що його адміністрація розглядає заборону, оскільки “те, що сталося з цим вірусом у Китаї, те, що вони зробили з цією країною та з усім світом, є ганебним”.

Він підписав указ, яким вимагав від материнської компанії ByteDance продати американську частину бізнесу. Однак цей план заблокував суд, тоді як адміністрація Байдена у 2021 році скасувала заборону, підтримавши нове законодавство щодо продажу TikTok некитайській компанії.

На тлі президентської кампанії 2024 року Трамп несподівано змінив свою позицію. У березні він розкритикував законопроєкт, що вимагав продажу TikTok, заявивши, що молодь “збожеволіє без платформи”. Він також сказав, що дії проти TikTok підуть на користь Facebook, а він вважає його “ворогом народу”. Політичні експерти пов’язують це з впливом мільярдера Джеффа Ясса, значного акціонера ByteDance, який фінансово підтримує політиків, пов’язаних із TikTok.

Крім того, TikTok став важливим інструментом для передвиборчої кампанії Трампа. На платформі він здобув 14,7 мільйона підписників, використовуючи її для спілкування з молоддю. Його син Баррон навіть заохотив Трампа активніше працювати з TikTok, щоб залучити молодих виборців.

У грудні Трамп подав до Верховного суду прохання відкласти заборону TikTok, яка має набути чинності 19 січня, за день до його повернення до Білого дому. У своєму зверненні Трамп наголосив на важливості свободи слова та застеріг від “небезпечного глобального прецеденту” цензури.

Цей крок викликав суперечки навіть серед республіканців. Зміна позиції, на думку експертів, має більше спільного з його політичними інтересами та впливом спонсорів, аніж із національною безпекою.

Доля TikTok тепер залежить від рішення Верховного суду, який розгляне справу 10 січня. Якщо закон про заборону буде визнано конституційним, платформа ризикує зникнути зі США, якщо ByteDance не продасть її.

Захищаючи TikTok, Трамп позиціює себе як захисник свободи слова, попри власну ініціативу щодо заборони платформи чотири роки тому. Його сучасна позиція викликає суперечки, адже, за словами критиків, вона продиктована самозбереженням та політичними амбіціями.

1 січня Папа Римський Франциск з вікна Апостольського палацу на площі Святого Петра виголосив молитву про мир “на всіх фронтах”. Понтифік також висловив вдячність тим, хто “працює над перемовинами”.

Воїни ГУР МО України отримали новорічні подарунки від американської благодійної організації “Help Heroes of Ukraine” ― унікальний безпілотний авіаційний комплекс Hazard та автомобіль HMMWV.

У Львові 1 січня відкрили вулицю Ірини Фаріон – української мовознавиці, політикині та громадської діячки. На відкритті були присутні рідні та друзі Фаріон, керівництво міста та області, академічна спільнота, львів’яни.

В історичному центрі міста Цетинє в Чорногорії чоловік вчинив стрілянину у барі, після чого вийшов на вулицю і почав стріляти по перехожих. У результаті загинуло не менше десяти осіб, зокрема двоє неповнолітніх, повідомив міністр внутрішніх справ країни Данило Саранович.

1 січня у Росії закрили п’ять аеропортів “з міркувань безпеки”, повідомив речник росавіації Артем Кореняко.