Штаб-сержант ЗСУ навчає іноземних легіонерів тактичній підготовці

Позивний “Рарог” штаб-сержант обрав не заради ефекту. Він воює з 2014-го: Авдіївка, Світлодарська дуга, бої під Києвом, на Харківщині та Донеччині. Зараз він – командир взводу й інструктор тактичної підготовки у 4 Інтернаціональному легіоні оборони України. Навчає іноземців, які приїхали воювати за свободу України, – і робить це спокійно, впевнено, без зайвого галасу.

На ньому – піксель, а не міфологія. Але за стриманістю і зосередженістю відчувається: цей спокій обпалює не гірше за вогонь.

– До нас приходять різні люди. У деяких є бойовий досвід в інших країнах. Але цей досвід, скажімо так, недостатній в умовах сьогоднішньої війни. Відповідно, мої знання дають мені можливість їх скерувати, підкоригувати і допомогти вижити на цій війні.

Підготовка в Легіоні побудована за стандартами НАТО, але органічно доповнена українським бойовим досвідом. Такий підхід дозволяє ефективно тренувати новобранців, адаптуючи методику до реальностей фронту:

–   Тренувальний процес проводиться на трьох рівнях. В основі – індивідуальні навички. Далі – уміння працювати у малих групах. І, зрештою, виконання ситуативних задач, змодельованих так, щоб рекрути мали змогу проявити здобуті навички самостійно. Наше завдання – допомогти їм на кожному етапі проаналізувати свої дії, врахувати помилки і зробити результат.

Тактична підготовка легіонерів обмежена за часом. І, звісно, цього часу завжди замало. Тому програма максимально насичена, а вправи – гранично інтенсивні саме для того, щоб із щонайбільшим ефектом використати кожен день, кожну годину тренувань:

– Цей проміжок часу ми намагаємося розпланувати за логікою “від простого до складного”. Спочатку навчаємо бази: як пересуватися у бойових порядках, реагувати на контакт, долати небезпечні зони. Потім ділимо їх на малі групи та тренуємо проводити оборонні і наступальні дії. Скажімо, як правильно підходити до траншеї, проводити ривок та зачистку, а також як займати оборону. Значну увагу приділяємо діям в урбанізованій місцевості (CQB). Аналогічно – до роботи в траншеях, навчаємо, як правильно зачищати населені пункти та займати там позиції для оборони.

Значний виклик для інструкторів – організувати тренування так, щоб  занурити новобранців у реальність, максимально наближену до фронтової. Для рекрутів, особливо без попереднього армійського досвіду, це означає одне: крижану ванну, в яку тебе жбурляють одразу з порогу тренувального центру. Мета такого підходу – зруйнувати до кореня комфорт новобранця. Лише так можна загартувати його до бойових умов і психологічно підготувати до першого контакту.  Втім, це може викликати спротив:

– Під час підготовки чимало курсантів нарікають, що ми над ними знущаємось. Але коли вони потрапляють на війноньку, то зізнаються: “Було замало – треба більше.”

Тактична підготовка – це насамперед навчання. Щоб опанувати водіння, навряд чи варто одразу сідати за кермо тюнінгованої “субару”. Цілком стане пошарпаного “форда”. Це стосується і зброї.  Перші заняття новоприбулі рекрути проходять на платформі АКМ. Це може викликати запитання, адже бойові завдання вони будуть виконувати з іншими зразками зброї – здебільшого натівськими. Мета ж тренування –  сформувати базові навички володіння стрілецькою зброєю. Коли навчишся стріляти, перезаряджати, чистити, носити на плечах “калаш”, то освоїти новенький CZ BREN 2 – уже питання техніки:

– Є певна проблема, що для тренування ми використовуємо AKM-платформу. Але після завершення підготовки в кожному підрозділі передбачено етап злагодження, під час якого рекрути відпрацьовують тактичні дії вже зі штатною зброєю. Тому під час курсу ми також знайомимо бійців з актуальними зразками озброєння, які вони отримають у підрозділі – зокрема CZ BREN 2, AR-платформою та кулеметом FN MAG.

Правила ведення цієї війни – та ймовірно усіх війн подальших – перевернули дрони. Крихітні FPV-шки здійснили таку ж революцію, як свого часу масивні танки. Віднині таке поняття, як “сіряк”, – у минулому. Постійна загроза з неба перефарбовує сірі зони у червоні. Пересуватися на полі бою непоміченим – розкіш. Вирушаючи на нуль, варто раз і назавжди звикнутись із думкою: за тобою постійно стежать. Тому безперервне дзижчання над головою – обов’язковий фон тренувального процесу:

– Під час підготовки ми завжди залучаємо дрони. По-перше, це наші очі в небі, що дають матеріал для аналізу дій рекрутів. Потім на основі зйомки вчимо їх продумувати свої дії наперед, якщо це стосується того самого штурму окопу чи населеного пункту. По-друге, так випрацьовується навик реакції на небо, на ворожі дрони. Вони мають знати, як маскуватися, як захиститися від цієї загрози. Також ми проводимо навчання операторів. У нас є дводенний курс, щоб за потреби кожен міг злетіти, зібрати інформацію, її проаналізувати та застосувати для коригування своїх дій.

Завдання інструктора – не лише насварити тебе, коли ти забув поставити зброю на запобіжник. Бути інструктором — означає нести відповідальність за кожного, хто пройшов через твої тренування. Його робота не закінчується з останнім днем тренування — бо війна триває, і досвід повинен рухатися далі:

– Фактично всі інструктори на зв’язку, навіть коли ти уже на передовій.  Тому що нам важливий фідбек. Війна постійно змінюється, і нам потрібно розуміти всі моменти, де ми недопрацювали, де потрібно покращити, де потрібно змінити в підготовці.

У складі Інтернаціонального легіону – бійці з-понад 75 країн світу. У кожного з них –  своя мотивація і свій шлях. Хтось хоче відновити власну віру в добро. Для когось – це просто робота, без якої вони не бачать майбутнього. А хтось приходить із цивільного життя без єдиного дня у війську, втім із непереборним бажанням випробувати себе на полі бою. Але до того, як потрапити на “нуль”, усі вони обов’язково пройдуть підготовку, під час якої матимуть честь познайомитися зі штаб-сержантом Рарогом:

– Ми запрошуємо всіх – як іноземців, так і українців. Тут ми надамо гарну підготовку, яка допоможе вам вижити на полі бою. Якщо ви готові рубати москаля, ласкаво просимо у наш колектив! 

 

Дізнатися більше про Інтернаціональні легіони оборони України можна на офіційному сайті: https://ildu.mil.gov.ua/ 

В’єтнамське порося, на ім’я Кабачок, був талісманом військових на фронті, але через небезпеку його відправили до притулку.

12 липня відзначають Всесвітній день бортпровідника, День різноколірних очей, День паперового пакета та Всесвітній день шашлику. Християни сьогодні вшановують мучеників Прокла та Іларія.

Джерело: Укргідрометцентр За даними синоптиків у суботу, 12 липня, частину областей накриють опади. Короткочасні опади…

Уночі 12 липня російські окупаційні війська масовано вдарили по українських містах ракетами і безпілотниками.

Українське довкілля зазнало масштабних руйнувань унаслідок повномасштабного вторгнення Росії – вже зафіксовано понад 9000 випадків екологічної шкоди. Про це повідомила міністерка захисту довкілля Світлана Гринчук під час Міжнародної конференції з питань відновлення України URC-2025, що завершилася в Римі.