Швейцарія планує провести український Саміт миру в середині червня – Bloomberg
Джерело: Bloomberg
Вже 16-17 червня Швейцарія планує провести український Саміт миру. У ній можуть взяти участь Індія, Бразилія, Південна Африка та Саудівська Аравія, ключовою невизначеністю залишається позиція Китаю.
Союзники України вважають присутність Китаю важливою для успіху зустрічі, враховуючи вплив, який Пекін має на Москву.
Швейцарія планує провести мирну конференцію в середині червня. За даними агентства, у заході візьмуть участь від 80 до 100 країн. Зокрема очікується присутність представників Індії, Бразилії, Південної Африки та Саудівської Аравії.
Кілька країн наполягали на тому, аби РФ взяла участь у зустрічі. Проте, Київ спочатку планує отримати згоду щодо ключових принципів, які сформують основу майбутнього врегулювання, перш ніж починати переговори з Москвою.
Речник МЗС Швейцарії повідомив, що дата та місце проведення конференції ще не визначені.
6 квітня президент Володимир Зеленський заявив, що Україна розраховує на присутність приблизно 80-100 країн на першому інавгураційному Саміті миру у Швейцарії.
Раніше стало відомо, що китайська сторона розглядає участь в українському Саміті миру у Швейцарії та виступає “за сприяння мирним переговорам”.
Посол КНР у Швейцарії Ван Шіхтінг зазначив, що країна “уважно стежить за планами щодо переговорів”.
За словами Шіхтінга, усі сторони мають “працювати над припиненням війни”. Він також застеріг від “погіршення ситуації або навіть виходу з-під контролю”. Відповідаючи на запитання стосовно військової допомоги РФ, посол заявив, що “КНР не продає летальну зброю сторонам конфлікту”.
Нещодавно глава МЗС Китаю Ван І заявив, що Пекін пропонує провести міжнародну конференцію для врегулювання, як він назвав “кризи” в Україні.
Китайський міністр зазначив, що Китай підтримує скликання міжнародної мирної конференції, на яку погодяться і Україна, і Росія, в якій усі сторони братимуть участь на “рівних правах і матимуть можливість неупереджено та чесно обговорити всі мирні плани”.
Зауважимо, після дипломатичних зустрічей у Москві ввечері 2 березня Міністерство закордонних справ Китаю заявило 3 березня, що переговори будуть “єдиним способом припинити” російсько-українську війну.
У своєму звіті Міністерство закордонних справ Китаю заявило, що спеціальний представник Лі Хуей і заступник міністра закордонних справ РФ Михайло Галузін погодилися, що переговори є єдиним способом припинити бойові дії.
Китай готовий “продовжувати свої зусилля щодо сприяння мирним переговорам, виступати посередником і досягати консенсусу між Росією, Україною та іншими відповідними сторонами, а також сприяти остаточному політичному врегулюванню”, заявило відомство в зачитуванні підсумків зустрічі.
У Китаї 28 лютого, повідомили, що спеціальний представник КНР у справах Євразії Лі Хуей відвідає Росію, Україну та штаб-квартиру Європейського Союзу для переговорів щодо російсько-української війни.
Китай також заявив, що “найневідкладніше на цей момент — відновити мир”.
Раніше постійний представник Китаю при ООН Чжан Цзюнь заявив, що США мають припинити постачати озброєння в Україну та докласти зусиль для “встановлення миру”. Зокрема він закликав РФ та Україну виконати Мінські угоди, досягнуті у 2014 році.
Варто зазначити, глава РФ Володимир Путін перевіряє, чи готові Сполучені Штати Америки до переговорів щодо припинення війни Росії проти України. За словами двох осіб, наближених до Кремля, російський президент надіслав США певні сигнали неофіційними каналами, щоб дати зрозуміти, що він відкритий для обговорення, включно з потенційно майбутніми домовленостями про безпеку України. Захід налаштований скептично.
Своєю чергою, в Інституті вивчення війни (ISW) застерегли, що президент Росії Володимир Путін намагається переконати Захід зрадити Україну шляхом переговорів без участі Києва.
- США звернулися до Індії та Китаю з закликом відмовити Росію розміщувати ядерну зброю в космосі. Держсекретар США Ентоні Блінкен попередив, що будь-який ядерний вибух у космосі знищить не тільки американські супутники, але й китайські та індійські.
- За словами аналітиків Інституту вивчення війни (ISW), Росія не планує вести “серйозні переговори” з Україною.
- Російські солдати, ймовірно, розпочали наступальні операції на кількох ділянках фронту в період найскладнішої погоди осінньо-зимового сезону. У такий спосіб загарбники намагаються перехопити й утримати ініціативу до виборів президента Росії в березні 2024 року.
- Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба розкритикував заклики союзників до переговорів з Росією.
- В українській розвідці повідомили, що Росія не полишає спроб втягнути білоруську армію у повномасштабну війну проти України.
Російські війська обстріляли Краматорськ на Донеччині, в результаті чого троє людей отримали поранення.
Євросоюз планує заборонити імпорт російського первинного алюмінію у межах 16-го пакету санкцій проти Росії. Очікується, що нові санкції Єврокомісія прийме у лютому.
Учасники Контактної групи з підтримки оборони України домовилися зустрітися наступного разу в Брюсселі за тиждень до Мюнхенської безпекової конференції, запланованої на 14-16 лютого, повідомив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус.
У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 14 січня. Загалом, від початку цієї доби відбулося 158 бойових зіткнень.
14 січня у вечірньому відеозверненні президент Володимир Зеленський прокоментував випадки переведення авіатехніків та обслуговуючого персоналу Повітряних сил до піхоти. Глава держави запевнив, що заборонив зменшувати кількість фахівців, потрібних підрозділам ПС.