Словаччина «зробить усе» для початку переговорів між РФ та Україною – переможець виборів

Джерело: CNN

Колишній прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо, чия партія SMER перемогла на парламентських виборах 30 вересня, заявив, що зробить усе можливе, щоб “мирні переговори між Росією та Україною розпочалися якнайшвидше”.

Фіцо не зміг отримати достатню кількість голосів для самостійного управління, одначе, зауважується, що матиме шанс знову стати прем’єр-міністром, коли почнуться коаліційні переговори.

Він відомий своєю проросійською позицією, і його пропозиції стосовно мирних переговорів навряд чи сприймуть в Україні, яка не хоче брати участь у будь-яких переговорах, які б означали територіальну поступку РФ.

Відповідаючи на запитання про його позицію щодо України, Фіцо обмежився одним реченням: “у Словаччини та людей у ​​Словаччині є більші проблеми, ніж в України”.

Україна – це величезна трагедія для всіх. Якщо SMER попросять сформувати уряд… я зроблю все, також і в Європейському Союзі, щоб мирні переговори почалися якомога швидше. Більше вбивств нікому не допоможе. Ви знаєте нашу думку. Я б краще витратив 10 років на мирні переговори та компроміси, ніж дозволив людям вбивати один одного ще 10 років, а потім опинитися там, де ми є зараз. Ми не змінюємо нашу позицію як партія миру.

Зазначимо, що раніше Роберт Фіцо заявляв, що країна припинить військове постачання в Україну. Він казав, що прагне до мирних переговорів, критикував антиросійські санкції, виступав проти прав ЛГБТК+ та захищав національне право вето в ЄС.

За результатами обробки понад 99% протоколів у Словаччині на дострокових виборах здобула перемогу антиукраїнська партія Smer-SD колишнього прем’єра Роберта Фіцо – 23,29%.

Довідка. Роберто Фіцо вже очолював словацький уряд двічі: з 2006 по 2010 роки та з 2012 по 2018 роки.

У березні 2018 року він був змушений піти у відставку після тижня масових протестів, викликаних вбивством журналіста-розслідувача Яна Куцяка та його нареченої Мартіни Кушнірової. Куцяк повідомив про корупцію серед еліти країни, включаючи людей, безпосередньо пов’язаних з Фіцо та його партією SMER.

На виборах у 2020 році SMER набрала мало голосів. Більшість словаків проголосували за правоцентристську партію “Звичайні люди та незалежні особистості” (OLaNO). Партію вважали ковтком свіжого повітря, проте з часом вона розчарувала багатьох своїх виборців.

Внутрішня боротьба між урядом і кілька гучних корупційних скандалів послабили довіру людей до державних установ і створили сприятливий ґрунт для пропагандистських і дезінформаційних кампаній.

Минулого місяця словацька поліція звинуватила начальника розвідки країни та кількох інших високопосадовців служби безпеки у змові з метою зловживання владою. Фіцо, який є близьким до деяких із залучених у скандал, описав ситуацію як “поліцейський переворот”.

Згідно з опитуванням GlobSec, братиславського аналітичного центру безпеки, лише 40% словаків вважають Росію відповідальною за війну в Україні, що є найнижчим показником серед восьми країн Центральної та Східної Європи та Балтії, на яких зосереджувався GlobSec. У Чехії, яка раніше була однією державою зі Словаччиною, 71% людей звинувачують у війні Росію.

Те саме дослідження показало, що 50% словаків сприймають Сполучені Штати — довгострокового союзника країни — як загрозу безпеці.

Домініка Гайду, політичний директор Центру демократії та стійкості GlobSec, сказала, що Словаччина є винятково вразливою для російської пропаганди.

За її словами, проросійська пропаганда має резонанс також тому, що значна частина населення завжди була дуже проросійською, і навіть зараз близько чверті людей сприймають президента Росії Володимира Путіна позитивно.

Словаччина має складні відносини з Угорщиною, яка протягом століть була частиною Австро-Угорської імперії. Угорці є найбільшою меншиною в Словаччині, і багато угорців досі сприймають Тріанонський договір 1920 року, який перевизначив національні кордони після Першої світової війни, як несправедливість щодо своєї країни. Це призвело до націоналістичної риторики по обидва боки кордону.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну інформацію станом на 22:00 23 червня. З початку доби відбулося 116 бойових зіткнень. Ворог концентрував свої зусилля на Покровському та Курахівському напрямках. Сили оборони знають про плани ворога та роблять все, щоб їх зірвати.

23 червня глава Міноборони Чехії Яна Чернохова повідомила, що перші снаряди, закуплені в межах чеської ініціативи, передадуть Україні вже наприкінці червня.

Вже через кілька тижнів після дозволу Україні використовувати зброю, надану США, для обмежених ударів по території Росії, країна досягає певних успіхів у зупиненні наступу російських військ вздовж північно-східного фронту. Одначе, військові командири закликають зняти обмеження на застосування ракет великої дальності.

Станом на 23 червня російські війська намагаються закріпитися на західних околицях села Новоолександрівка на Донеччині. Сили Оборони України проводять ураження живої сили, щоб зупинити подальше просування ворога.

Інтереси безпеки Німеччини та Європи безпосередньо торкаються війни Росії проти України, заявив міністр економіки ФРН Роберт Габек у Пекіні на зустрічі з головою Національної комісії з розвитку та реформ (NDRC) Чженом Шаньцзе. Також сторони обговорювали й висновки Єврокомісії щодо можливого введення тарифів на китайські електромобілі.