Сьогодні корупція в Україні розглядається як злочин проти національної безпеки – директор НАБУ

Джерело: Семен Кривонос в інтерв’ю Reuters

Директор Національного антикорупційного бюро України Семен Кривонос заявив, що викорінення корупції в Україні є питанням самого виживання, оскільки країна бореться з повномасштабним вторгненням Росії.

Боротьба з корупцією є метою уряду України відтоді, як революція 2014 року повалила підтримуваного РФ політика та підігріла надію українців на європейське майбутнє.

Корупція більше не розглядається як звичайний злочин, натомість як злочин проти національної безпеки, – наголосив він.

НАБУ, незалежний слідчий орган, створений у 2015 році за допомогою західних партнерів Києва, нині перебуває в авангарді битви, яка, за словами президента Володимира Зеленського, є ключовою для перемоги у війні проти Росії.

Це набуло життєво важливого значення, оскільки Україна сподівається, що західні донори надішлють мільярди доларів, щоб допомогти відбудувати країну.

Попри те, що агентство розслідувало правопорушення, починаючи з 2015 року, Кривонос зазначив, що нестача ресурсів і більший суспільний попит на притягнення до відповідальності означають, що тепер необхідно зосередитися на злочинах воєнного часу, які більше загрожують Україні.

За його словами, серед нових пріоритетів будуть справи в стратегічних сферах, таких як оборона, реконструкція та енергетика, а також ті, що стосуються високопосадовців.

Лише цього року НАБУ спільно з прокуратурою порушили майже 300 справ і направили до суду рекордні 58 обвинувальних актів, зазначив Кривонос.

Зокрема глава НАБУ посилався на нещодавні розслідування, зокрема проти колишнього голови Верховного суду за ймовірне отримання хабаря в розмірі 2,7 мільйона доларів, а також проти заступника міністра, підозрюваного у розкраданні державних коштів, як показових прикладів своєї роботи.

Антикорупційні органи також направили понад 52 мільйони доларів коштів, конфіскованих під час розслідувань або в межах судових угод, українським військовим після повномасштабного вторгнення Росії.

Кривонос зауважив, що відмова від приватних інтересів все ще є проблемою, але традиційно активне громадянське суспільство України є ключовим союзником у підтримці тиску.

Опитування, проведене на замовлення Transparency у червні, показало, що принаймні 77% українців вважають корупцію однією з головних проблем України.

Чи є опір? 1000% є – але ми не стоїмо склавши руки, – наголосив він. – І це бажання, в першу чергу, кожного українця, який відчуває цю жорстоку несправедливість.

Сенатори США Чак Грасслі (республіканець) та Емі Клобучар (демократка) очолили групу з семи законодавців, котрі спільно подали двопартійну резолюцію з вимогою повернути усіх викрадених росіянами українських дітей до підписання будь-якої остаточної мирної угоди стосовно війни Росії проти України.

У США зростає занепокоєння щодо недостатньої жорсткості президента Дональда Трампа у ставленні до Росії. Згідно з опитуванням Harvard CAPS/Harris Poll, 59% американських виборців вважають, що глава Білого дому недостатньо рішучий у протистоянні з господарем Кремля Володимиром Путіним.

Державний секретар США Марко Рубіо під час слухань у Комітеті з міжнародних відносин пояснив, що причина продовження російсько-української війни у тому, що Росія хоче те, що їй не належить, тоді як Україна прагне повернути втрачені території засобами, які можуть бути недосяжні військовим шляхом.

Станом на 20 травня 2025 року більш як 800 бійців 12-ї бригади НГУ “Азов” вже третій рік перебувають у російському полоні. Про це нагадав командир 1-го корпусу НГУ “Азов”, Герой України, полковник Денис Прокопенко.

Український шеф-кухар колумбійського походження Ектор Хіменес-Браво долучився до 429-го полку БПЛА “Ахіллес”.