Сьогодні починається Ханука: традиції та історія свята

Джерело: Букви

Сьогодні ввечері, 7 грудня, розпочинається юдейське свято Хануки, яке традиційно триватиме вісім днів.

Ханука – юдейське свято, встановлене у II ст. до н.е. в пам’ять про очищення Єрусалимського Храму, освячення жертовника та поновлення храмової служби.

Символом свята є традиція ставити спеціальний світильник ханукію з вісьмома свічками, і запалювати по одній свічці щодня. Через це Хануку також називають “святом свічок”.

Свято відзначається впродовж восьми днів, починаючи з 25-го кіслева за юдейським календарем, що, зазвичай, припадають на грудень. У 2023 році Ханука відзначається з вечора 7 грудня по вечір 15 грудня. Така Ханука вважається ранньою.

Світло свічок, які запалюються під час Хануки, не можна використовувати в побутових цілях, наприклад, для роботи, читання тощо.

Ставлять ханукію на найвидніших місцях, щоб усі бачили й пам’ятали про диво. Їх встановлюють з правого боку на лівий, а запалюють – з лівого на правий. Запалені на початку вечора, незадовго до заходу сонця, свічки повинні горіти не менше 30 хвилин після настання темряви.

Поки горять ханукії, жінкам заборонено працювати – це символ глибокої вдячності жінок за чудо Хануки Всевишньому, оскільки знущання, яких зазнавали жінки під час грецького панування, були дуже важкими.

У ці святкові дні не згадують та не оплакують померлих, а навпаки веселяться та їдять смачну традиційну їжу – зазвичай пончики та млинці, смажені на олії.

Історія свята

У результаті Четвертої Сирійської війни Юдея стала провінцією Держави Селевкідів.

Селевкідського базилевса Антіоха IV Епіфана не влаштовувало, що євреї живуть відособлено і не піддаються впливу панівної елліністичної культури. Спочатку хитрістю, а потім і силоміць він намагався насадити свою культуру. Зрештою загарбники вдерлися до Єрусалимського Храму, спаплюжили його, принесли на жертовник свиню, зарізали її та внесли кров свині у Святеє Святих Храму.

Маттітьягу і п’ятеро його синів з династії Хасмонеїв почали повстання і здобули перемогу. Євреї прийшли до Храму, очистили жертовник, вирізьбили з дерева нову менору.

За легендою, вони знайшли лише один глечик не опоганеної загарбниками олії, якої мало б вистачити на один день та запалили світильник. Одначе, сталося диво – олії вистачило на вісім днів горіння – час, необхідний для виготовлення нової олії.

Зображення: Офіс президента

Зазначимо, що з нагоди початку єврейського свята Ханука президент Володимир Зеленський разом із представниками єврейського духовенства України взяв участь у церемонії запалення ханукальних свічок.

Головний рабин Дніпра Шмуель Камінецький запалив велику центральну свічку ханукії та промовив благословення івритом. Після цього на ханукії запалили одну лампадку.

Шмуель Камінецький нагадав про значущість свята Хануки, яке символізує можливість дива.

Зображення: Офіс президента

Голова Ради Федерації єврейських громад України рабин Мейєр Стамблер також зазначив, що головним меседжем Хануки є розповідати світу про дива.

“І ви, пане президенте, з вашим лідерством можете розповісти світові про диво України”, – сказав він.

Зі свого боку, Володимир Зеленський привітав єврейську громаду зі святом Хануки.

“Це свято – про перемогу сили духу. І це найголовніше. Я бажаю всім вам, нам і всім тим, хто завжди на боці світла, на боці України та людей, на боці життя, – Хануки й перемоги”, – зазначив глава держави.

За лютий обсяг постачань із Туреччини до Росії скоротився на 33% — до $670 млн проти $1 млрд за аналогічний період 2023 року.

Глава Міністерства закордонних справ Литви Ґабріелюс Ландсберґіс заявив, що Росію необхідно покарати за вбивство дітей внаслідок влучання російського дрона у житлову багатоповерхівку в Одесі.

Колишня міністерка закордонних справ Австрії Карін Кнайсль, що залишила рідну країну після звинувачень у зв’язках із Росією, заявила, що остаточно переїхала до РФ.

Президент Володимир Зеленський зазначив, що 3 березня весь день тривала рятувальна робота в Одесі, на місці влучання “шахеда” у житлову багатоповерхівку. Глава держави закликав міжнародних партнерів допомогти Україні знищити російський терор, підтримавши ЗСУ постачанням необхідних боєприпасів та посиленням ППО.

Ввечері 3 березня російські війська запустили авіаційну ракету Х-59 на Дніпропетровщину. Сили ППО збили ворожу ціль у Криворізькому районі.