Спецслужби РФ вербують українських дітей для підпалів авто ЗСУ та будівель ТЦК — «Схеми»
Джерело: “Схеми”
Російські спецслужби масово використовують неповнолітніх українців для підпалів автомобілів військовослужбовців ЗСУ та будівель ТЦК.
Зокрема українських дітей вербують через мережу пов’язаних між собою ботів і каналів у Telegram, де пропонують за підпали “швидкі гроші”.
Журналісти-розслідувачі проаналізували дані щодо десятків підпалів військових авто підлітками по всій Україні та поспілкувалися з неповнолітніми паліями, затриманими працівниками СБУ та Нацполіції. Також вони провели переговори з кураторами, щоб з’ясувати, як організовано схему вербування, в якому вигляді дають завдання і чому замовники обирають малолітніх виконавців.
Як зазначається, найчастіше замовники знаходять виконавців через оголошення про роботу в Telegram. Тому, хто відгукнеться, пояснюють, що “робота” передбачає підпал обладнання “Укрзалізниці”, машин військових, будівель ТЦК.
У разі, якщо виконавець погоджується, його відправляють на пошук військового автомобіля, який, за словами кураторів, має бути “з хрестами або зеленим із чорними номерами”. Далі знайдений автомобіль “погоджують вище” і надсилають інструкції для підпалу. Потім, як доказ, палій має відправити замовнику відео.
За даними видання, з травня 2024 року за підпали авто військових СБУ вже затримала понад 150 осіб. Частина з них – неповнолітні. У листуванні з “кураторами” журналісти з’ясували, що вік потенційних виконавців для замовників не має значення. Навпаки, тих, кому немає 18, активно заохочують до співпраці, зазначаючи, що їм за це “нічого не буде”.
За підпал авто замовники пропонують від кількох сотень доларів до кількох тисяч. Гроші надсилають на криптогаманці або українські банківські картки. Утім, як розповіли журналістам підлітки-підпалювачі, часто “куратори” надсилають лише частину суми або й взагалі залишають виконавців без оплати.
В одному з аудіо, яке є отримали журналісти, “куратор” переконує, що за підпали платять із “державних коштів”.
Окрім того, замовники переконують, що мета підпалів авто полягає в “боротьбі з ТЦК”. Водночас деякі “куратори” додають: їм байдуже, яку автівку спалять, головне – “зробити картинку”, “створити дестабілізацію всередині країни та прищепити негативне ставлення до влади у людей”.
Тоді як посередниками між російськими спецслужбами та завербованими українцями можуть бути навіть кол-центри. Також журналісти встановили, що зацікавленим у диверсійній діяльності на території України може бути, зокрема, 316-й розвідцентр ГУ Генштабу Росії (відомий як ГРУ).
Після аналізу десятка спільнот у Telegram розслідувачі з’ясували, що групи, які працюють в українському інфосередовищі та видають себе за внутрішніх українських диверсантів, насправді створюють, наповнюють і курують із Росії. Ці групи пов’язані між собою – це простежується, зокрема, за репостами публікацій між ними.
У розслідуванні йдеться про те, що відповідальність за підпал військового авто українське законодавство передбачає для всіх, зокрема й неповнолітніх. Злочин можуть кваліфікувати за п’ятьма статтями Кримінального кодексу: держзрада, диверсія, теракт, а також пошкодження майна і перешкоджання законній діяльності ЗСУ.
Дітей від 14 до 16 років можуть притягати до відповідальності тільки за окремими статтями. З 16 років настає повна кримінальна відповідальність. Наслідки будуть і для тих, кому менше, ніж 14 років.
- СБУ спільно з Нацполіцією затримали чотирьох підпалювачів військових автівок у столиці.
26 листопада Рада НАТО-Україна на рівні послів обговорила безпекову ситуацію після запуску Росією по Дніпру експериментальної балістичної ракети середньої дальності.
У Генеральному штабу ЗСУ поінформували про ситуацію на фронті станом на 22:00 26 листопада. З початку доби відбулося 208 бойових зіткнень. На Покровському напрямку ситуація складна, проте контрольована Силами оборони.
Україна не чинитиме перешкод полякам у пошуку та ексгумації жертв Волинської трагедії. Про це мовилося під час зустрічі міністра МЗС Польщі Радослава Сікорського з українським колегою Андрієм Сибігою.
У НЕК “Укренерго” поінформували, що в усіх регіонах України у середу, 27 листопада графіки відключення електроенергії застосовуватимуть з 8:00 до 19:00. Разом з тим, енергетики закликали до ощадливого споживання світла.
Литовський національний мовник LRT припинив співпрацю з телеведучим Альгісом Раманаускасом, після того як він заявив, що в батьків, які дивляться російські фільми чи слухають російську музику, слід забирати дітей.