Справа про розкрадання на закупівлі снарядів: Лієв публічно пройшов поліграф (фоторепортаж)
Джерело: Букви
5 лютого колишній керівник департаменту військово-технічної політики Міноборони Олександр Лієв, котрий фігурує у справі про заволодіння майже 1,5 млрд грн на закупівлі боєприпасів, публічно пройшов поліграф.
Фотокор “Букв” також акредитувався на захід та зафіксував основні моменти на камеру.
Зауважимо, що Лієв пройшов детектор брехні вдруге. Оскільки первинний поліграф провели 2 лютого, позаяк процедура передбачає відсутність подразників.
Експеримент провели з ідентичними запитаннями, процес записали на камеру:
- Чи отримували Ви неправомірну вигоду (кошти, майно, цінності, криптовалюту, послуги) за результатами укладених контрактів з ТОВ “Львівський арсенал”? – відповідь “Ні”, достовірна підтверджена інформація.
- Чи були Ви знайомі з керівником ТОВ “Львівський арсенал” Юрієм Збітнєвим на час укладення контракту? – відповідь “Ні”, достовірна підтверджена інформація.
- Чи були Ви знайомі з керівником Sevotech Хорошаєвим на час укладення контракту? – відповідь “Ні”, достовірна підтверджена інформація.
- Чи знали ви, на час підписання контракту з “Львівським Арсеналом”, що цей контракт не буде виконаний? – відповідь “Ні”, достовірна підтверджена інформація.
- Чи наполягали Ви на включені в контракт положень про штрафні санкції? – відповідь “Так”, достовірна підтверджена інформація.
- Чи виїжджали ви за кордон у січні 2024 року з метою переховування від слідства? – відповідь “Ні”, достовірна підтверджена інформація.
- Чи отримували ви вказівку від керівництва на укладання контракту з “Львівським Арсеналом”? – відповідь “Ні”, НЕдостовірна інформація.
Проводив дослідження виконавчий директор Асоціації, експерт-поліграфолог, юрист колишнього слідчого Головного управління СБУ в Києві, співавтор Закону України “Про поліграфологічну діяльність” Володимир Ведмідь.
Лієв наголосив, що це перший прецедент серед держслужбовців, щоб хтось проходив “Поліграф” публічно. На захід акредитувалися українські та іноземні ЗМІ, зокрема Reuters.
Він також зробив заяву, що звинувачення проти себе вважає безпідставними, а затримання 27 січня — неправомірним. Лієв запевнив, що сприятиме слідству, допомагатиме всім, “аби ті, хто винен у зриві постачання боєприпасів нашим Збройним силам був покараний”. І наголосив, що такі справи повинні розслідувати НАБУ або ДБР, “можливо навіть із залученням консультантів наших партнерів”.
Довідка-1. 27 січня СБУ здійснила обшуки у посадовців Міноборони та менеджерів “Львівського арсеналу”. За сприяння Міністерства оборони служба викрила схему розкрадання державних коштів під час закупівлі боєприпасів для ЗСУ. Правоохоронці задокументували дані та встановили всіх осіб, причетних до оборудки.
За матеріалами справи, п’ятьом фігурантам оголосили підозру за ч. 5 ст. 191 ККУ (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, вчинені організованою групою). Їм загрожує до 12 років ув’язнення з конфіскацією майна.
За даними слідства, у жовтні 2022 року фігуранти справи уклали з Міністерством оборони контракт на постачання 100 тисяч мінометних пострілів іноземного виробництва. Постачання озброєння не відбулося, попри зобов’язання розпочати їх у грудні 2022 року. Водночас Міноборони переказало постачальнику озброєнь — компанії “Львівський арсенал” — 97% суми, передбаченої угодою.
Олександра Лієва затримали під час спроби виїхати за кордон.
Довідка-2. Законодавство України дає змогу використовувати результати тестувань на поліграфах як складники доказової бази під час ухвалення судового рішення, інформує “Ліга.Закон”. Відповідно до Закону “Про судову експертизу”, поліграф набуває доказової сили тільки у межах призначеної судової експертизи.
Натомість декілька випадків з судової практики свідчать, що на висновки поліграфа або не зважали, або не брали як вирішальний доказ.
- У зв’язку з появою в окремих засобах масової інформації маніпулятивних та неправдивих тверджень щодо начебто підміни зимової форми літньою, Міністерство оборони України розпочало підготовку судових позовів до ЗМІ та осіб, які навмисно поширюють неправдиві відомості.
- Журналісти Bihus.info опублікували результати розслідування щодо закупівлі Міністерством оборони України безпілотників сумнівної якості. За них оборонне відомство заплатило 650 000 000 гривень.
- Міністерство оборони України відсудило більш ніж сім мільйонів гривень за порушення умов контракту.
- Підприємцю, який поставив Збройним силам України браковані бронежилети на майже 6 мільйонів гривень, загрожує до 12 років позбавлення волі з конфіскацією майна.
- Військові контррозвідники Служби безпеки викрили корупційну схему, яка призвела до зриву державного замовлення на виробництво великої партії боєприпасів для ЗСУ напередодні повномасштабного вторгнення РФ.
Протягом дня, 16 листопада, російські загарбники здійснили 50 обстрілів прикордонних територій та населених пунктів Сумської області. Зафіксовано 91 вибух.
Лекцію міністра закордонних справ Чехії Яна Ліпавського в університеті Лондона зірвали пропалестинські протестувальники саме тоді, коли він почав говорити про війну Росії в Україні.
Сьогодні 16 листопада, український письменник та поет, а зараз військовослужбовець Сергій Жадан провів літературні читання на підтримку українських енергетиків, які вже третій рік протистоять російському терору по енергетичній інфраструктурі.
За даними ЗМІ, Євросоюз розглядає можливість запровадження санкцій проти Китаю через те, що країна поставила Росії зброю для її використання проти України.
Мільярдер Ілон Маск прокоментував інтерв’ю Президента України Володимира Зеленського.