США планує отримати половину доходів від українських ресурсів – The Telegraph

Джерело: The Telegraph

Угода, запропонована главою США Дональдом Трампом, передбачає економічну колонізацію України, пише The Telegraph. За умовами контракту, який підготували 7 лютого 2025 року, США отримають значний контроль над українськими ресурсами, включаючи корисні копалини, нафту, газ, порти та іншу інфраструктуру.

Ці умови здебільшого підпадають під довгострокове юридичне регулювання, яке фактично визначає економічну залежність України від США на невизначений термін.

Тоді як основною метою цього проекту є створення спільного інвестиційного фонду між США та Україною, щоб перешкодити “ворожим сторонам” конфлікту скористатися з відновлення країни. В умовах угоди США повинні отримувати 50% доходів від видобутку українських ресурсів, а також 50% від фінансової вартості нових ліцензій на монетизацію ресурсів, що видаються третім особам.

Також у тексті угоди мовиться, що США матимуть першочергове право на купівлю експортних корисних копалин з України, що надає Вашингтону фактично суверенний контроль над більшою частиною української сировинної економіки. Окрім того, цей фонд матиме виключне право на встановлення методів і умов для майбутніх ліцензій та проектів.

Вашингтон матиме суверенний імунітет і отримає майже повний контроль над більшою частиною сировинної економіки України. Фонд “матиме виключне право встановлювати метод, критерії відбору, терміни та умови” всіх майбутніх ліцензій та проектів. І так далі, в цьому ж дусі. Складається враження, що він був написаний приватними юристами, а не Державним департаментом чи Міністерством торгівлі США.

Пропозиція частки ресурсів для США була висунута Володимиром Зеленським, котрий сподівався на залучення американських інвестицій, що повинні були створити політичну підтримку для стримування агресії з боку Росії.

Однак це може призвести до втраченого контролю над частиною стратегічних ресурсів України, таких як титан, вольфрам, уран та рідкоземельні метали, що знаходяться в зонах близько до лінії фронту або на окупованих територіях.

Якщо цей проект буде прийнятий, вимоги Трампа становитимуть більшу частку українського ВВП, ніж репарації, накладені на Німеччину за Версальським договором, пізніше зменшені на Лондонській конференції в 1921 році та за планом Дауеса в 1924 році, — зазначили у виданні.

Додамо, днями президент Володимир Зеленський заявив, що доручив міністрам не підписувати угоду про доступ США до українських рідкісноземельних металів, оскільки, за його словами, документ був занадто орієнтований на інтереси Вашингтона, натомість, нібито, не надавав гарантій безпеки для України. Згідно з даними високопосадовців, ця пропозиція стала ключовою темою переговорів Зеленського з віцепрезидентом США Джей Ді Венсом на полях Мюнхенської конференції. Вона передбачала використання українських корисних копалин “у межах компенсації” за надану допомогу, проте не містила конкретних гарантій безпеки для України.

У Білому домі рішення Зеленського назвали “недалекоглядним”. Представник Ради нацбезпеки США Браян Г’юз заявив, що угода могла б стати “найкращою гарантією від подальшої агресії”, а також дозволила б США “повернути” кошти, спрямовані на підтримку Києва.

Своєю чергою, Зеленський наполягає, що Україна не підписуватиме угоду без прив’язки до безпекових гарантій, котрі могли б стримати Росію від подальших нападів. Українська сторона готує зустрічну пропозицію, яку передадуть США найближчим часом.

3 лютого президент США Дональд Трамп повідомив про пропозицію Вашингтона продовжити військову допомогу Україні в обмін на рідкісноземельні метали.

В України є цінні рідкісноземельні метали, і я хочу, аби Україна надала нам рідкісноземельні метали, – заявив Трамп.

Згодом він повідомив, що Україна “по суті погодилась” надати Штатам доступ до своїх рідкісноземельних металів. За його словами, мовиться про ресурси на 500 млрд доларів. В інтерв’ю Брету Баєру, ведучому “Спеціального репортажу” на Fox News, Трамп зауважив, що Україна – надзвичайно цінна територія з погляду рідкісноземельних металів, нафти та газу, а також інших речей.

Трамп наполягає, що Сполучені Штати повинні отримати українські ресурси незалежно від того, чи буде успішною майбутня мирна угода між Україною та Росією. Він пояснив це тим, що США вже надали Україні понад 300 млрд доларів, що набагато більше, порівняно з іншими країнами, які також допомагають боротись з російською агресією.

Разом з тим варто відзначити, що глава МЗС Естонії Маргус Цакхна заявив, що його країні варто запропонувати США свої рідкісноземельні метали вслід за Україною.

Президент США Дональд Трамп після телефонної розмови з Володимиром Зеленським, закликав Росію та Україну до 30-денного беззастережного припинення вогню і пообіцяв запровадити санкції у разі відмови.

У Генеральному штабі ЗСУ поінформували про оперативну ситуацію на фронті станом на 22:00 8 травня. Від початку цієї доби відбулося 154 бойових зіткнення.

Ввечері 8 травня президент Володимир Зеленський повідомив про телефонну розмову з главою США Дональдом Трампом, під час якої сторони обговорили ситуацію на фронті, перспективи миру та підписану нещодавно угоду про економічне партнерство між двома країнами.

8 травня президент Володимир Зеленський своїм указом надав звання Герой України з врученням ордена “Золота Зірка” полковнику Пархоменко Ігорю Валерійовичу.

У районі міста Ізюм Харківської області загинув 40-річний громадянин Великої Британії Кріс Гарретт, який займався розмінуванням територій.