США сподіваються за допомогою Туреччини повернути РФ до «Чорноморської зернової ініціативи»

Джерело: Politico

Державний секретар США Ентоні Блінкен чітко дав зрозуміти, що США розраховують на Туреччину у питанні повернення РФ до “Чорноморської зернової ініціативи”.

Минулого року президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган і високопосадовці ООН допомогли досягти крихкої угоди.

Після виходу Росії з угоди 17 липня, офіційні особи США заявили, що вони працюють з Туреччиною, Україною та іншими союзниками, щоб врятувати угоду та зміцнити інші експортні маршрути з України — одного з найбільших експортерів пшениці у світі.

Ердоган не бажає продовжувати угоду без участі Росії. Проте Блінкен під час свого виступу на Аспенському форумі з питань безпеки чітко виклав очікування США щодо того, що Туреччина продовжуватиме бути лідером в зусиллях із відновлення угоди.

“Ми очікуємо, що Туреччина зіграє ту роль, яку вона вже відіграла, роль лідера, щоб повернути це на правильний шлях. Переконатись, що люди в усьому світі можуть отримати необхідну їжу за розумними цінами”, — сказав Блінкен.

Після виходу з угоди РФ продовжила авіаудари по ключовому українському портовому регіоні – Одещині – внаслідок чого значно пошкоджено зернові силоси та ключову інфраструктуру порту, за словами українських посадовців. Блінкен повторив, що Росія “використовує їжу як зброю” і “робить щось справді безсовісне”.

“Тож я сподіваюся, що світ спостерігає за цим і бачить, як Росія цинічно маніпулює їжею, щоб просувати свої цілі в Україні”, – додав Блінкен.

Блінкен зазначив, що вихід Росії з угоди, погрози атакувати цивільні кораблі в Чорному морі, що прямують до українських портів, і її авіаудари по Одещині “глибоко охолодили” комерційне судноплавство та страхування, необхідне для транспортування величезних обсягів зерна та інших ключових продовольчих товарів через регіон.

США працюють із союзниками та Україною, щоб “розглянути інші варіанти”, додав Блінкен.

Зокрема представники США заявили, що вони оцінюють, чи можуть вони допомогти зміцнити імпровізовані сухопутні та річкові експортні маршрути.

Проте офіційні особи США поставили під сумнів, наскільки ще вони можуть збільшити ці сухопутні маршрути, які є надзвичайно дорогими, а також викликали гнів серед фермерів у сусідніх країнах.

“Ми шукаємо варіанти. Я просто не думаю, що ми зможемо компенсувати цей обсяг”, — сказав Блінкен.

Останніми місяцями Україна збільшила потік зерна через свій менший річковий порт на Дунаї, який зараз є основним експортним маршрутом з країни.

“Укрзалізниця” запустила сервіс спецзамовлення квитків для військовослужбовців, завдяки якому у разі відсутності квитків у продажу військові зможуть їх забронювати онлайн.

В міністерстві закордонних справ Великої Британії сьогодні, 6 грудня, оголосили про нові санкції проти російської “воєнної машини” в Україні.

Російського військового, який на Харківщині відкрив вогонь по автомобілю із цивільними, засудили до 15 років позбавлення волі.

Україна очолила список Глобального індексу мілітаризації (GMI) за 2023 рік, обігнавши Ізраїль, який лідирував з 2007 року.

На Херсонщині бійці Національної гвардії України знищили російський зенітно-ракетний комплекс “Витязь”.