США стурбовані імпульсом армії РФ – NYT

Джерело: The New York Times

За даними ЗМІ Сполучені Штати занепокоєні тим, який імпульс відновила армія РФ після понад 2-х років повномаштабної війни та чималі втрати.

У Білому домі зокрема остерігаються, що російська армія набрала достатньо потужності, аби зміни траєкторію війни та, можливо, повернутись до похмурої перспективи України, яка відчувалась на початку повномасштабної війни.

Початок нового наступу військ РФ на Харківщині змусив ЗСУ відірвати свої сили з інших ділянок фронту для захисту регіону. Вплинула на дії російської армії й кількамісячна затримка щодо надання Україні пакета допомоги від США.

Чимало американських посадовців впевнені, що російські здобутки будуть “скасовані”, як тільки Україна отримає більше озброєння. Імовірно, це станеться у липні, коли Україна матиме також більше живої сили для протистояння агресору. Проте у США не можуть сказати, чи зможе Україна почати контрнаступ у 2025 році.

У приватному порядку деякі з помічників президента Байдена стурбовані тим, що Путін – так само як і США – за два роки протистояння виніс ключові уроки з війни про те, які технології працюють, а які ні.

Їх найбільше занепокоєння полягає в тому, що в той момент, коли Росія замінює зброю, знищену за перші 27 місяців війни, Путін може відновлювати позиції саме тоді, коли Байден готується зустрітися зі своїми найближчими союзниками на зустрічі G7 в Італії у червні. Незрозуміло, чи зможе Байден повторити заяву, яку він зробив у Фінляндії минулого літа, що Путін “вже програв цю війну”.

Ті, хто давно слідкує за РФ, не здивовані таким розвитком подій.

“Росія часто невдало починає свої війни, а закінчує їх сильно”, — заявив на конференції в Гарварді Стівен Дж. Хедлі, радник з національної безпеки за президентства Джорджа Буша.

Тепер, за його словами, Росія “привезла свою масу” — набагато більше населення, з якого можна залучити війська, і “величезну військову інфраструктуру” для повернення.

За його словами, РФ не має єдиної причини переваги на полі бою. Просування окупантів сприяють численні фактори.

До прикладу – затримка американської допомоги, внаслідок чого Росія досягла значної переваги в артилерії. Нестача боєприпасів для ППО дозволила окупантам численно атакувати Україну КАБами з літаків. Якби ЗСУ мали більше ракет для ППО, то могли б відкинути російські літаки далі від ліній фронту та кордонів.

Також вплинула на успіх РФ затримка в ухваленні закону про мобілізацію в Україні. ЗСУ відчувають гостру нестачу солдатів і намагаються забезпечити належну підготовку тих, кого вона залучає до армії.

Але всі ці переваги Росії не триватимуть нескінченно, і російські війська, ймовірно, зроблять поштовх цього літа, сказав Майкл Кофман, експерт з Росії у Фонді Карнегі за міжнародний мир у Вашингтоні.

“У 2024 році російські військові мають матеріальну перевагу та стратегічну ініціативу, хоча це може не виявитися вирішальним. Цей рік є вікном можливостей для Росії. Але якщо російські військові не зможуть перетворити ці переваги на досягнення на полі бою та створити імпульс, є достатній шанс, що це вікно почне закриватися, коли ми вступаємо в 2025 рік”, — сказав Кофман.

Незалежно від того, тимчасовий цей імпульс чи ні, зараз РФ почала наступ на Харківщині.

Деякі сторонні експерти попереджають, що справжня стратегічна мета Росії у захопленні території навколо Харкова у тому, щоб ЗСУ передислокувала оборонців з інших ділянок фронту, ослаблюючи там оборону. Це дало б змогу армії РФ влітку посилити наступу на Донеччині, аби спробувати захопити увесь регіон.

Те, чи зможуть вони це зробити, може частково залежати від того, чи зможу Україна залучити свіжі сили для оборони. Українська влада вже знизила призовний вік з 27 до 25 років, попри чималий спротив суспільства.

Сполучені Штати також намагаються посилити технічну консультацію України, сподіваючись протистояти російським технологічним досягненням. У деяких випадках Росія успішно вводила GPS-приймачі в оману, перешкоджаючи націлюванню української зброї, включаючи різноманітні ракети, випущені з пускових установок HIMARS.

Таких пускових установок небагато, але росіяни досягли успіху у відстеженні їхніх переміщень, а в деяких випадках і знищенні, навіть якщо вони добре замасковані.

Ці переваги на полі бою, звичайно, ефемерні, і через 18 місяців війна може виглядати так само інакше, як і 18 місяців тому. Але в адміністрації Байдена зростає відчуття того, що наступні кілька місяців можуть виявитися критичними, тому що в якийсь момент обидві сторони можуть перейти до домовленого припинення вогню, перемир’я, подібного до того, яке поклало кінець активним боям у Кореї в 1953, або просто – замороженого конфлікту.

В підземному переході метро на станції “Rathaus Steglitz” у Берліні до середини січня проходить художня виставка “Підземний сад”, яку створили українські діти, що малювали в укритті під землею в Харкові.

Уряд Греції погодився передати Україні 24 ракети Sea Sparrow.

Режисер і сценарист серіалу “Гра в кальмара” Хван Дон Хьок повідомив, що третій сезон проєкту стане фінальним.

У Закарпатській області поліція затримала групу осіб, які переправляли чоловіків через кордон.

У Європі почали блокувати Telegram-канал пропагандистського ресурсу “РИА Новости” через порушення місцевих законів.