США та Іран розпочнуть переговори щодо ядерної програми

Джерело: Reuters

Іран і США в суботу, 12 квітня, в Омані розпочнуть переговори на високому рівні щодо ядерної програми Тегерана.

Іранські ЗМІ повідомили, що іранська та американська делегації прибули до столиці Оману — міста Мускат. Делегацію Ірану очолює міністр закордонних справ Аббас Аракчі, а переговорами з американської сторони буде займатися посланець президента США Дональда Трампа на Близькому Сході Стів Віткофф.

Хоча кожна зі сторін говорить про шанси на певний прогрес, вони залишаються далекими один від одного і не дійшли згоди щодо того, чи будуть переговори віч-на-віч, як того вимагає Трамп, чи непрямими, як того хоче Іран.

Іранське державне телебачення розмістило на своєму сайті відео зустрічі Аракчі з міністром закордонних справ Оману Бадром аль-Бусаїді в Маскаті.

В рамках непрямих ірансько-американських переговорів Аракчі надав своєму оманському колезі ключові моменти і позиції Тегерана для передачі американській стороні“, – повідомили іранські державні ЗМІ.

Існує шанс для початкового порозуміння щодо подальших переговорів, якщо інша сторона (США) вступить у переговори з рівною позицією“, – сказав очільник МЗС Ірану.

Верховний лідер аятола Алі Хаменеї надав Аракчі “повні повноваження” на переговори, повідомив іранський чиновник агентству Reuters.

Тривалість переговорів, які стосуватимуться лише ядерного питання, залежатиме від серйозності і доброї волі американської сторони“, – розповів анонімно  чиновник.

Іран виключив переговори щодо своїх оборонних можливостей, зокрема щодо програми балістичних ракет.

Додамо, запаси урану в Ірані, збагаченого до 60% – рівня, близького до необхідних для використання в ядерній зброї 90%, – різко зросли з грудня, коли Тегеран повідомив про значне прискорення процесу збагачення. Про це свідчить звіт МАГАТЕ.

Кількість урану, збагаченого до 60%, зросла за квартал на 92,5 кілограма до 274,8 кілограма, мовиться в одному з двох конфіденційних звітів МАГАТЕ.

Згідно з критеріями агентства, цієї кількості теоретично достатньо для створення шести ядерних бомб при подальшому збагаченні.

Іран заперечує намір створювати ядерну зброю.

У 2015 році Іран уклав угоду, за якою зобов’язався обмежити збагачення урану до рівня 3,67%, необхідного для ядерної енергетики, в обмін на зняття санкцій. Однак, після виходу США з угоди у 2018 році Іран почав відмовлятися від обмежень і збагачувати уран до 60%.

  • Президент Ірану Масуд Пезешкіан розкритикував керівництво США за ультиматум щодо ядерної програми та назвав погрози на адресу ісламської республіки неприпустимими. Він акцентував, що виступає за діалог “на рівних”, заснований на взаємній повазі.
  • Іран поскаржився в Раду Безпеки ООН на “нерозважливі та агресивні” заяви та погрози президента США Дональда Трампа, назвавши їх “грубим порушенням міжнародного права” та основоположного Статуту ООН.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що Європейський Союз офіційно оголосив про намір виділити майже 1,9 мільярда євро на військову підтримку України.

У Дніпрі суд виніс вирок жінці, яка намагалася продати свого дворічного сина за мільйон гривень.

На Закарпатті правоохоронці затримали двох чоловіків, які прогулювались селом з радянською символікою. Один із затриманих — священник УПЦ МП.

Національна поліція спільно зі Службою безпеки України викрили чергові схеми ухилення від мобілізації в кількох регіонах країни.

Відеосервіс YouTube заблокував в Україні канали низки підсанкційних осіб, зокрема колишнього радника Офісу президента і блогера Олексія Арестовича.