Стали відомі імена лауреатів Нобелівської премії з економіки
Джерело: Нобелівський комітет
Шведська королівська академія наук присудила Нобелівську премію з економічних наук пам’яті Альфреда Нобеля за 2024 рік трьом науковцям – Дарону Ачемоглу, Саймону Джонсону та Джеймсу А. Робінсону. Вчені отримали нагороду за дослідження впливу суспільних інституцій на економічне процвітання.
Лауреати продемонстрували важливість інституцій для розвитку країн. Їх дослідження підтверджують, що суспільства з низьким рівнем верховенства права та експлуататорськими інституціями мають менше шансів на економічне зростання. У своєму дослідженні вчені з’ясували, що економічний розвиток залежить від типу інституцій, які формуються в суспільстві, особливо в періоди колонізації.
На думку лауреатів, під час європейської колонізації різні суспільства по-різному змінювали свої інституції. В одних випадках колонізатори створювали інклюзивні політичні та економічні системи, що сприяло довготривалому розвитку. В інших – інституції використовувались для експлуатації населення та видобутку ресурсів на користь колонізаторів. Це сприяло короткочасним вигодам, але гальмувало економічний розвиток у майбутньому.
Вчені також зазначили, що однією з причин, чому у деяких країнах – повільне економічне зростання, є збереження екстрактивних інституцій. Вони обмежують доступ до економічних ресурсів та вигод для широкого населення. Попри можливі вигоди від реформ, такі інституції залишаються незмінними, оскільки приносять короткочасні вигоди для тих, хто перебуває при владі.
Така ситуація часто призводить до політичної нестабільності та знижує довіру населення до реформ. Проте в окремих випадках загроза революції або тиску мас може змусити правлячі еліти піти на демократизацію або реформи, щоб уникнути вагоміших наслідків.
Науковці наголосили на необхідності зменшення величезної різниці в доходах між країнами, що є одним з найбільших викликів сьогодення. Як зазначив Якоб Свенссон, голова Комітету з присудження премії, дослідження лауреатів свідчать, що суспільні інституції відіграють ключову роль у розв’язанні цієї проблеми.
- Нобелівську премію з літератури отримала південнокорейська письменниця Хан Канг за “насичену поетичну прозу, яка протистоїть історичним травмам і викриває крихкість людського життя”. Але вона відмовилася від пресконференції через війни у світі.
- Нобелівську премію з фізіології та медицини за 2024 рік присуджено двом ученим – Віктору Амбросу та Гаррі Равкану, котрі відкрили мікроРНК та визначили їх роль у регуляції генів.
- Нобелівську премію з фізики 2024 року отримали Джон Гопфілд і Джефрі Гінтон за відкриття у сфері машинного навчання та штучних нейронних мереж.
- Нобелівський комітет 9 жовтня оголосив лауреатів Нобелівської премії з хімії 2024 року. Премію було поділено між трьома науковцями: одну половину отримав Девід Бейкер “за обчислювальний дизайн білка”, інша половина дісталася Демісу Гассабісу та Джону Джамперу “за передбачення структури білка”.
Косатки, одні з найрозумніших морських істот, виявили дивну й досі не пояснену поведінку – вони приносять людям “подарунки” у вигляді їжі. Про це розповів морський біолог Джаред Тауерс, який зафіксував кілька подібних випадків у прибережних водах Канади.
Президент Володимир Зеленський заявив, що очікує наступного тижня розблокування закону про множинне громадянство – за його словами, він готовий підписати документ одразу після цього.
Акторка Кортні Кокс, відома за роллю Моніки в серіалі “Друзі”, опублікувала у соцмережах відео, в якому з гумором показала серію своїх “нікому не потрібних селфі”. У ролику – не глянцеві знімки, а кадри з алергією, почервонінням, прищами та моментами з повсякденного життя.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров зустрівся з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином у прибережному місті Вонсан. Під час зустрічі він охарактеризував стосунки між країнами як “непереможне бойове братерство”, повідомило МЗС Росії.
Компанія Google додала до свого додатка Gemini AI функцію, яка дозволяє створювати відео зі статичних зображень. Тепер користувачі, які мають платну підписку, можуть завантажити фото, додати текстовий опис – і отримати 8-секундне відео. Інструмент працює на базі генератора Veo 3 і вже встиг стати популярним серед тих, хто хоче анімувати старі світлини, вигадати фантастичні сцени або змонтувати короткі візуальні історії з кількох частин.