«Ставити клеймо на російську культуру – це неправильно» – майбутній міністр культури Литви
Джерело: LRT
Шарунас Бірутіс, який очолить міністерство культури Литви, заявив, що не варто категорично відмовлятися від російської культури.
“Ми прекрасно розуміємо, що російський народ — це не Кремль. Так чи інакше, протягом тисячоліть вони були нашими сусідами і, ймовірно, залишаться ними в майбутньому. Безліч людей російської національності проживають у Литві. Це абсолютно природно. Вони є громадянами Литви і, найімовірніше, лояльні до Литви як до своєї батьківщини. Тому накладати одразу негативне тавро на їхню національність і культуру, я вважаю, абсолютно неправильно, неадекватно, і політикам не слід так чинити”, – вважає майбутній очільник міністерства.
Бірутіс додав, що кожен російський артист, який приїжджає з гастролями до Литви, має оцінюватися індивідуально.
“Артисти різні. Багато російських виконавців емігрували, є й ті, хто не підтримує режим Кремля. Потрібно розрізняти тих, хто підтримує режим і абсолютно йому лояльний, і тих, хто залишив межі Росії і чинить опір — вони теж є представниками російської культури. Не можна всіх рівняти під одну гребінку”, – каже Бірутіс.
Чинний міністр культури Литви Симонас Кайріс на початку 2023 року запропонував ідею “ментального карантину” в культурній сфері, закликаючи відмовитися від російського мистецтва як жест солідарності з Україною.
У грудні того ж року Комітет Сейму з культури запропонував уряду створити комісію для оцінки російських артистів, які приїжджають до Литви, а також розробити опитувальник для організаторів подій, щоб визначати проросійську належність артистів. Однак уряд не підтримав ідею створення такої комісії.
У Литві вже є список небажаних російських артистів, серед яких Філіп Кіркоров, Хабіб Шаріпов і Наташа Корольова.
- Російський співак Шаман, автор пісні “Я русский” і активний прихильник вторгнення Росії в Україну, підтримав мілітаризацію російських дітей.
- Міністерство культури Молдови звільнило директорку державного ансамблю Joc Альону Стримбяну після того, як артисти колективу виступили в Росії.
- Українські активісти увімкнули звук повітряної тривоги під час виступу вдови російського опозиціонера Олексія Навального, Юлії, на конференції Web Summit 2024 у Лісабоні.
В Україні з’явилися нові боєприпаси, що дозволяють ефективно боротися з дронами за допомогою стандартних автоматів. Оборонний кластер Brave1 ініціював розробку антидронових набоїв, що в рази підвищують шанси військових уразити рухому ціль.
У тимчасово окупованому Криму за перше півріччя 2025 року правозахисники зафіксували 65 затримань, зокрема 15 – щодо представників корінного кримськотатарського народу. За аналогічний період 2024 року підтвердили 71 випадок (21), а у 2023 – 101 (66).
На Херсонщині зібрали перші 500 т кавунів попри систематичні дронові атаки росіян.
Міський голова Харкова Ігор Терехов повідомив, що Світовий банк скерує місту більш як 33 мільйони доларів на розвиток енергетичної інфраструктури на тлі регулярних російських обстрілів.
Головне управління розвідки Міністерства оборони повідомило, що Росія нарощує вплив на інформаційний простір Африканського континенту, використовуючи ресурси державних ЗМІ — зокрема, агентства ТАСС і телеканалу RT.