Сварки з братом чи сестрою сприяють розвитку соціальних навичок – дослідження

Джерело: indy100

Результати дослідження, проведеного Центром сімейних досліджень Кембриджського університету, свідчать, що суперечки між братами і сестрами сприяють розвитку психічного та емоційного стану, а також соціальних навичок.

Дослідження є частиною п’ятирічного проєкту, який аналізував когнітивний та соціальний розвиток дітей віком від двох до шести років.

У проєкті взяли участь 140 дітей. Результати засвідчили, що наявність брата або сестри може позитивно впливати на ранній розвиток дитини, навіть якщо стосунки між ними є напруженими.

Дослідження включало відеоспостереження, де діти взаємодіяли з родиною, друзями та незнайомцями, інтерв’ю, опитувальники та низку тестів, які оцінювали їхні мовні навички, пам’ять і самоконтроль.

Водночас вказано, що лише помірне суперництво вважалося корисним, оскільки тривалі конфлікти між братами і сестрами протягом багатьох років можуть призвести до труднощів у побудові стосунків і проблем із поведінкою в подальшому житті.

“Традиційно вважається, що наявність брата чи сестри призводить до великої конкуренції за увагу й любов батьків. Однак наші дані свідчать про те, що соціальне розуміння дітей може пришвидшуватись завдяки взаємодії з братами і сестрами у багатьох випадках. Однією з ключових причин цього є те, що брат або сестра – це природний союзник. Вони часто на одній хвилі й, швидше за все, залучаються до уявних ігор, що допомагають дітям розвивати усвідомлення ментальних станів”, – пояснила докторка Клер Г’юз, яка працювала над дослідженням.

Після вивчення транскриптів дітей, які брали участь у проєкті, дослідники помітили, що під час уявних ігор діти часто обговорювали свої думки та почуття детально.

За словами вчених, це називається “емоційним каркасом”, що дозволяє дітям будувати історії, які допомагають їм розвивати ідеї та усвідомлення власного психічного стану.

Крім того, коли двоє дітей були в кімнаті й дражнили або сперечалися одне з одним, їхні обміни все одно показували, що вони висловлювали певні емоційні переживання.

Іноді молодший брат чи сестра, які раніше демонстрували нижчий рівень психічного розвитку, до шести років соціально покращувалися завдяки спілкуванню зі старшим братом чи сестрою.

“Діти, які найкраще виконували завдання, спрямовані на перевірку їхнього соціального розуміння у віці шести років, були з сімей, де мати вела розмови, в яких розвивала ідеї, враховувала різницю в поглядах та інтереси дітей”, – прокоментувала Г’юз.

  • Результати нового дослідження засвідчили, що високий рівень соціальної активності може запобігти деменції або відтермінувати розвиток хвороби.

Останні події в Польщі, пов’язані з демонтажем українських символів та ігноруванням проявів ксенофобії, засвідчують тривожну тенденцію: польська держава не дає належної відповіді на зростання антиукраїнських настроїв. Про це пише польський журналіст і публіцист Міхал Ольшевський у своїй колонці для “Gazeta Wyborcza”.

У Держдумі Росії готуються до розгляду законопроєкту, який дозволить притягати до кримінальної відповідальності “іноагентів” після першого ж порушення закону – без попереднього адміністративного покарання. Про це повідомив спікер Держдуми В’ячеслав Володін у своєму Telegram-каналі.

Платформа McHire, яку McDonald’s використовує для прийому на роботу нових співробітників, виявилася вразливою до елементарного злому. Двоє незалежних дослідників кібербезпеки – Ієн Керролл і Сем Каррі – з’ясували, що до внутрішньої системи, яка обробляє заявки кандидатів, можна було увійти, просто ввівши логін і пароль “123456”.

Голова Центру протидії корупції Віталій Шабунін заявив, що президент Володимир Зеленський “робить перші, але впевнені кроки” до авторитарної моделі влади, заснованої на зловживанні повноваженнями та вибірковому переслідуванні опонентів.

10 липня українська військова розвідка зафіксувала ще один доказ воєнних злочинів, скоєних армією РФ. ГУР МО оприлюднило аудіоперехоплення наказу одного з командирів 155-ї окремої бригади морської піхоти тихоокеанського флоту РФ, у якому той закликає до звірств щодо українських військовополонених: “Голову отрезать, на пики посадить, выкинуть нах..й”.